Jump to content

Καινούριο γκάπυ με Ich;


Recommended Posts

Ελπίζω να πάνε όλα καλά... Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο αυτές τις μέρες να σε παρακολουθήσω. Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ stormtrooper ;) .

Τέταρτη μέρα της θεραπείας και όλα δείχνουν φυσιολογικά. Κανένα ίχνος απο Ich. Η θερμοκρασία παίζει πλέον στους 28.5oC-29.0oC. και έχω το οξυγόνο στο φούλ. Δεν βλέπω αυτό να επιρεάζει τα γκάπυ αρνητικά. Τα φυτά δείχνουν να αντέχουν παρότι εχθές πάλι τα φώτα έμειναν σβυστά. Μάλιστα η polysperma είχε ραγδαία ανάπτυξη. Υποψιάζομαι πως αυτό συμβαίνει στην προσπάθειά της να βρεί φώς. Παρατηρώ τρύπες στα φύλα της, όμως αυτό πιστεύω οφείλεται στην έλλειψη καλίου. Απο Δευτέρα θα βάλω συμπλήρωμα, αν και φοβάμαι πως θα το εξουδετερώσει ο άνθρακας.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής. Αύριο τελευταία μέρα της θεραπείας θα γίνει αλλαγή 30%. Δευτέρα θα μπεί σφουγγάρι με ενεργό άνθρακα το οποίο θα παραμείνει 5 μέρες (νομίζω αρκεί). Η θερμοκρασία θα μείνει ψηλά για το ίδιο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο είναι οφέλημο. Σίγουρα επιταχύνει τον κύκλο ζωής του παράσιτου μα αν δεν υπάρχει φάρμακο στο νερό το μόνο που θα επιτύχω θα είναι να επανεμφανιστεί πιο σύντομα.

Ο μόνος μου φόβος πλέον είναι η επανεμφάνιση της ασθένειας. Θα έχω το νού μου για σημάδια, ιδίως μετά το τέλος της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να κάνεις τα εξής...

Με το τέλος της θεραπείας, μη χρησιμοποιήσεις σφουγγάρι ενεργού άνθρακα, αλλά κανονικό καρβουνάκι (άνθρακα) που θα το βάλεις κάπου μέσα στο φίλτρο σου για 24 ώρες (εφόσον η κυκλοφορία του νερού είναι καλή).

Την θερμοκρασία να την βάλεις στους 29-30 βαθμούς και να την αφήσεις εκεί για 10 μέρες. Ταυτόχρονα θα ταΐζεις κανονικά και θα κάνεις προσθήκη βιταμινών μία φορά ανά 3-4 μέρες. Μη ξεχνάς να κάνεις μετρήσεις για καμιά 10αριά μέρες, γιατί δεν ξέρουμε κατά πόσο επηρέασε το φάρμακο τη βιολογία του φίλτρου σου. Φυσικά τα φώτα θα τα ανοίξεις κανονικά. Σε οποιαδήποτε περίπτωση ρίξεις τη θερμοκρασία από τώρα και δεν κρατήσεις το 10ήμερο που σου λέω, ο κίνδυνος επανεμφάνισης είναι πολύ πιθανός.

Όσον αφορά τα φυτά... Πιθανόν να χάσεις κάποια ή να τα ταλαιπωρήσεις αρκετά, αλλά αυτό είναι αναπόφευκτο αν θες να κάνεις σωστή δουλειά όσον αφορά την ασθένεια!

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα για σφουγγάρι γιατί υπάρχει καινούριο ;) Θα πάρω καρβουνάκι δεν πειράζει.

Η βιολογία μου δεν δείχνει να έχει επηρρεαστεί. Οι μετρήσεις είναι όπως πάντα.

Η θερμοκρασία είναι πρόβλημα. Την ρυθμίζω παίζοντας με τις ώρες λειτουργίας μέσω χρονοδιακόπτη. Προς το παρόν είμαι μέσα σε ικανοποιητικά πλαίσια.

Όσο για τα φώτα πιστεύω οτι ήταν λάθος που τα είχα κλειστά. Πιο πολύ κακό έκανα στα φυτά παρά καλό στη θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις των θεραπειών πρέπει να επικεντρώνεσαι στην θεραπεία. Το αναφέρω αυτό γιατί το "άγχος" σου για τα φυτά μπορεί να σε οδηγήσει σε λανθασμένες κινήσεις που αφορούν τη θεραπεία. Αν θες τη γνώμη μου, συμφωνώ στο ότι ήταν λάθος/υπερβολή το σβήσιμο των φώτων, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τα φυτά.

Όσον αφορά τη θερμοκρασία... Μη κάνεις πολύπλοκα τα πράγματα που και πάλι θα σε οδηγήσουν σε λάθος κινήσεις. Βάλε τον θερμοστάτη σταθερά στους 30 και φυσικά ο έλεγχος της θερμοκρασίας να γίνεται πάντα μέσω θερμόμετρου και όχι της ένδειξης του θερμοστάτη. Ξέχνα τους χρονοδιακόπτες, καθότι οι κάποιες ώρες που πιθανόν η θερμοκρασία σου να πέσει κάτω από τους 28, είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή για την αντιμετώπιση της ασθένειας. Το Ich είναι μία πολύ απλή ασθένεια κι εύκολα αντιμετωπίσιμη. Αλλά αν κάνεις λάθος κινήσεις, θα σε ταλαιπωρήσει κι εσένα και τα ψαράκια με συνεχής επανεμφανίσεις και πιθανόν απώλειες.

Μη ξεχάσεις τις βιταμίνες!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο άρρωστο ψάρι μαύρα σημάδια. Είναι ένα στην κοιλιά του πίσω σαν σκουλίκι. Και έχει 2-3 σε άλλα σημεία. Το ίδιο και ένα άλλο αρσενικό. Εν τω μεταξύ και τα δύο τσιμπολογάνε τα φύλα των φυτών!

;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενος απο το οτι τσιμπολογούσαν τα φύλα έκανα ένα πείραμα. Τα τάισα καλά. Μάλιστα παρατήρησα οτι πρήστικαν οι κοιλιές τους :D Τα μαύρα σημάδια σχεδών εξαφανίστηκαν! Τί να πώ, ας μιλήσουν οι αρχαιότεροι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τί να πώ, τα μαύρα σημάδια εξαφανίστηκαν και καλυτέρεψε το χρώμα των ψαριών :blush: Είναι δυνατόν;;; Μήπως έχει να κάνει με κάτι άλλο αυτό; Σας έχει συμβεί; Πάντως η τροφή πήρε το δρόμο της έξώδου μετά απο λίγο :D .

Θα αυξήσω την ποσότητα της τροφής αλλά το γεύμα θα παραμείνει ένα. Αύριο θα κάνω και αλλαγή νερού 30% οπότε θα έχω και κάποια σημάδια απο τα ΝΟ3 για το πόσο ταίζω. Προς το παρόν, απο την τελευταία αλλαγή τα νιτρικά ήταν συνεχώς στα ίδια επίπεδα ~20. Το ενυδρείο βέβαια τείνει προς ζούγκλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα αυξήσω την ποσότητα της τροφής αλλά το γεύμα θα παραμείνει ένα.

Αυτό γιατί να το κάνεις? Επιβαρύνεις τα ψάρια χωρίς λόγο. Χίλιες φορές να δώσεις αυτήν την "αυξημένη ποσότητα" σε τρεις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί να το κάνεις? Επιβαρύνεις τα ψάρια χωρίς λόγο. Χίλιες φορές να δώσεις αυτήν την "αυξημένη ποσότητα" σε τρεις δόσεις.

Ναί σωστά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε αλλαγή νερού 30%. Η θερμοκρασία παραμένει στους 28-29oC. Αύριο θα μπεί καρβουνάκι ενεργού άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μπήκε ενεργός άνθρακας στο φίλτρο και τα ψάρια ταίστηκαν με βιταμίνες, Σήμερα θα βγεί ο άνθρακας απο το φίλτρο και θα προσθέσω λίπασμα γενικής χρήσης στο νερό και potasium. Η θερμοκρασία είναι 29-30oC. Δεν υπάρχουν σημάδια αρρώστιας στα ψάρια εκτός απο τα μαύρα σημάδια στο ψάρι που είχε εμφανίσει Ich, που μια φαίνονται και μία όχι. Ακόμη δεν έχω βρεί μια χρυσή τομή στο ταίσμα. Ίσως φταίει που δεν τα ταίζω σταθερές ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω βρεί μια χρυσή τομή στο ταίσμα. Ίσως φταίει που δεν τα ταίζω σταθερές ώρες...

Καλυτερα ειναι να μην υπαρχει σταθεροτητα στο ταισμα. (υπαρχει στη φυση σταθεροτητα?)

Αυτο κραταει τα ψαρια πιο ζωηρα.

Κανε τελειως random το ταισμα.

Αφηνε τα και νηστικα 1-2 μερες.

Ταιζε και παραπανω αλλες.

Ποικιλια τροφων, ξηρες, κατεψυγμενες, ζωντανες, βιταμινες ενιοτε.

Οι αποξηραμενες τροφες να ειναι εντος ημερομηνια ληξης (γιατι χανουν τις βιταμινες τους) χρηση μεχρι 3 μηνες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας (παλι για τις βιταμινες).

Αν περασουν για μερικους μηνες τα χρονικα ορια μιας τροφης και δεν θες να την πεταξεις, θα πρεπει να δινεις λιγο παρανω βιταμινη απο πριν.

Με προσοχη μονο, γιατι η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να μην υπαρχει σταθεροτητα στο ταισμα. (υπαρχει στη φυση σταθεροτητα?)

Αυτο κραταει τα ψαρια πιο ζωηρα.

Κανε τελειως random το ταισμα.

Αφηνε τα και νηστικα 1-2 μερες.

Ταιζε και παραπανω αλλες.

Ποικιλια τροφων, ξηρες, κατεψυγμενες, ζωντανες, βιταμινες ενιοτε.

Οι αποξηραμενες τροφες να ειναι εντος ημερομηνια ληξης (γιατι χανουν τις βιταμινες τους) χρηση μεχρι 3 μηνες μετα το ανοιγμα της συσκευασιας (παλι για τις βιταμινες).

Αν περασουν για μερικους μηνες τα χρονικα ορια μιας τροφης και δεν θες να την πεταξεις, θα πρεπει να δινεις λιγο παρανω βιταμινη απο πριν.

Με προσοχη μονο, γιατι η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η 8η μέρα απο τότε που τελείωσε η θεραπεία. Θα αρχίσω να κατεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία του νερού. Ich δεν έχει εμφανισθεί, μόνο κάτι μαύρα σημάδια στο ίδιο ψάρι. Ένα γκάπυ αρσενικό πάλι το βλέπω λίγο κάπως τις τελευταίες μέρες. Είχα προσέξει οτι είχε φάει κάτι τσιμπιές απο αυτό με το Ich και τώρα το βλέπω πολύ νωχελικό, γυρίζει συνέχεια στον πάτο και νομίζω οτι έχει αδυνατίσει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η 8η μέρα απο τότε που τελείωσε η θεραπεία. Θα αρχίσω να κατεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία του νερού. Ich δεν έχει εμφανισθεί, μόνο κάτι μαύρα σημάδια στο ίδιο ψάρι. Ένα γκάπυ αρσενικό πάλι το βλέπω λίγο κάπως τις τελευταίες μέρες. Είχα προσέξει οτι είχε φάει κάτι τσιμπιές απο αυτό με το Ich και τώρα το βλέπω πολύ νωχελικό, γυρίζει συνέχεια στον πάτο και νομίζω οτι έχει αδυνατίσει.

Κράτα τη θερμοκρασία άλλη μία μέρα. Που είσαι τώρα? Στους 30?

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τη θερμοκρασία άλλη μία μέρα. Που είσαι τώρα? Στους 30?

Ναί είμαι στους 30. Απο αύριο θα μπεί πάλι ο ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι στους 30. Απο αύριο θα μπεί πάλι ο ανεμιστήρας.

Θα έλεγα να μη βάλεις ανεμιστήρες. Δες το που θα πέσει σιγά σιγά από μόνο του. Τι θερμοκρασίες έχεις τώρα σπίτι στο σπίτι σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μη βάλεις ανεμιστήρες. Δες το που θα πέσει σιγά σιγά από μόνο του. Τι θερμοκρασίες έχεις τώρα σπίτι στο σπίτι σου?

Στο γραφείο με το ενυδρείο είναι αυτές τις μέρες 31-33. Το πρωί χωρίς θερμοστάτη- ανεμιστήρα είχα στο νερό 29.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...