Jump to content

ΠΡΟΣΔΕΔΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ Sumb


gasparof

Recommended Posts

Γεια σου φιλε μου...

Μην μπερδευεις του γλυκου νερου σαμπ με το θαλασσινο !δεν διαφερουν πολυ αλλα η λεπτομερια κανει την διαφορα!!

Στο πρωτο διαμερισμα να βαλεις τον αραγωνιτη 10-15 cm για DSB και μια μακροαλγη για φωτισμο μια λαμπα οικονομιας 4100 kelvin,και ισως μια καλτσα micron ,το σφουγγαρι δεν το χρειαζεσαι !!

Στο δευτερο διαμερισμα το σκιμμερ και φιλτρα ή reactor για τον ανθρακα και το αντιφωσφορο!

Μετα ενα μικρο διαμερισμα 2cm για να παγιδευεις τις φισσαλιδες (πχ.απο το σκιμμερ)

Και τελος το διαμερισμα της αντλιας απιστροφης και της ΣΤΑΘΜΗΣ ΝΕΡΟΥ !!

Παντα κατα την γνωμη μου,,!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

η δική μου γνώμη είναι να μεταφέρεις τα υλικά του χημικού πριν το dsb

σε μια διάταξη σαν τη δική σου δεν θα έχεις θέμα με τις φυσαλίδες του skimmer γιατί θα έχουν άφθονο χώρο να εκτονωθούν πριν φτάσουν στην αντλία επιστροφής

καλό θα ήταν στο τελευταίο χώρισμα να δώσεις μια μικρή κλίση ώστε το νερό να κυλάει ομαλά και να μη κάνει <καταρράχτη > προς την αντλία

για το μηχανικό φιλτράρισμα , προσωπικά είμαι οπαδός του υαλοβάμβακα γιατί η βρωμιά φαίνεται και τον αντικαθιστάς εύκολα , θα τον έβαζα εκεί που τώρα έχεις σφουγγάρι

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

η δική μου γνώμη είναι να μεταφέρεις τα υλικά του χημικού πριν το dsb

σε μια διάταξη σαν τη δική σου δεν θα έχεις θέμα με τις φυσαλίδες του skimmer γιατί θα έχουν άφθονο χώρο να εκτονωθούν πριν φτάσουν στην αντλία επιστροφής

καλό θα ήταν στο τελευταίο χώρισμα να δώσεις μια μικρή κλίση ώστε το νερό να κυλάει ομαλά και να μη κάνει <καταρράχτη > προς την αντλία

για το μηχανικό φιλτράρισμα , προσωπικά είμαι οπαδός του υαλοβάμβακα γιατί η βρωμιά φαίνεται και τον αντικαθιστάς εύκολα , θα τον έβαζα εκεί που τώρα έχεις σφουγγάρι

καλή συνέχεια

+1000 :D;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Η γνωμη μου να βαλει στο πρωτο διαμερισμα τον αραγωνιτη ειναι πως αργοτερα μπορει να χρειαστει να βαλει και καποια μακροαλγη,και ο λογος ειναι πως αν πρωτα περναει απο το σκιμμερ και το χημικο φιλτρο μετα για τα βακτηρια και την μακροαλγη δεν θα μεινει τιποτα για (τροφη) και ειδικα η μακροαλγη θα πεθανει.

Βασικα δεν ξερω τη ενυδρειο υπαρχει και τη φορτιο θα εχει!!

Την εχω πατησει και εχω αλλαξει και τα 2 μου σαμπ για αυτον τον λογο !

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ετσι ξεκιναμε με FOWLR αλλα στο τελος γινεται reef..!!

Κοιτα να εχεις ολων τον εξοπλισμο και μετα να κανεις τα χωρισματα (πχ.σκιμμερ)

Σκεψου τη σε βολευει και μετα πραξε !!

φιλικα και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σε βρισκω το δικο μου μου που εχει την ιδια διαταξη δουλευει τελεια το νερο απο την υπερχυλιση το εχω μοιρασει 50%στο refu.και 50%skimmer δεν εχω το σφουγγαρι στην εισοδο τουνερου το σαμπ αλλα ενα αναμεσα στο σκιμμερ -ριφιου και πριν την αντλια εβαλα απο κατω προς τα πανω σφουγγαρι για να κραταει ανθρακα και αντιφωσφωρο στη θεση του και υαλοβα. post-22784-1282818297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...