Jump to content

Άδης Ο Μονομάχος και η συμμορία του.


GoldPhoenix

Recommended Posts

Γεια σας.

Πριν 2 μέρες έγινα ένας περήφανος και ........ από την χαρά μου ιδιοκτήτης ενός μονομάχου ενονόματι Άδης.

Η αγορά του έγινε εντελώς τυχαία καθώς είχα πάει στο πετ σοπ για τον σκύλαρο μου και κατέβηκα στα ενυδρεία που πάντα μου άρεσε να χαζεύω. Και εκεί που χάζευα τα ψάρια μου λέει η κοπελιά μου γιατί δεν πέρνεις ένα......και κόλλησα.......

Διάλεξα τον μονομάχο γιατι πιστεύω ότι έχουν μια προσωπικότητα και για να λέμε και την αλήθεια έχουν και ποζεράδικο όνομα ;) . Αλλά στην επιλογή του Άδη κατέληξα γιατί ήταν ο μόνος που δεν φοβήθηκε όταν σήκωσα το ποτήρι και μου το 'παιζε και πολύ μοντέλο κρατώντας τα πτερύγια του συνεχώς ανοιχτά :blush: .

Το "μακάβριο" όνομα του προήλθε από τα χρώματά του μαυρος με πρασινόμπλέ ιριδίζων αντανάκλαση και κόκκινες σαν το αίμα βούλες στα κάτω πτερύγια :D .

Τον έβαλα σε μια γυάλα με 3.5L νερό (η οποία σύντομα θα αλλαχτεί σε ενυδρείο για όσους βιαστουν τα μου πουν ότι δεν ειναι υγιές και σωστό για το ψάρι) μαζί με 3 neon tettra (τους Ebony, Clain και τον Χέστη).

Βλέποντας και διαβάζοντας στο φόρουμ σας κατέληξα στην αγορά ή κατασκευή ενός 30-65L (το μέγεθος θα αποφασιστεί στο άμεσο μέλλον). Λόγο όμως της πληθώρας γνώσεων και των εμπειρων γνώσεων που παρέχεται και μετά απο 2 μέρες διαβαζοντας στο φόρουμ σας ομολογώ ότι το κεφάλι μοιάζει με τον βυθό....αχανές.

Λοιπόν από ότι έχω οραματιστεί θέλω να δημιουργήσω ένα ελαφρά φυτεμένο ενυδρείο χωρίς απαιτητικά φυτα με τροπίκο κλίμα στο οποίο εκτος απο τον Άδη και την συμμορία του θα ήθελα να προσθέσω ένα καθαριστή ( τώρα γλύφτης θα είναι, σαλίγκαρος θα είναι, γαρίδα θα είναι....δεν ξερω). Μιλάω παντως έχοντας στο μυαλό ότι ο Άδης προς το παρόν είναι κοινωνικότατος με άλλα 3 ψαράκια μεσα σε 3.5L.

Τα ερωτήματα μου εστιάζονται στον εξοπλισμό. φίλτρα θερμομετρά, φώτα και όλα τα παρελκόμενα. Παρακαλω θα ήθελα αν καποιος έχει την όρεξη να μου πει τι χρειάζομαι, γιατί και πόσο κοστίζει πάνω κάτω?

Μέσα στο κεφάλι μου έχω ένα κάρο πράγματα να ρωτησω αλλά ας αρχήσουμε πρώτα από τα βασικά.

Thumbs up για τους μονομάχους μας!!!

:thumbup:

Υ.Γ. Σύντομα θα δημοσιεύσω και φωτό του Άδη και της παρέας!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες λοιπον!!! φροντισε να φτιαξεις γρηγορα αυτο που σκεφτεσαι και μου ακουγεται πολυ καλο, αν και μπορεις να το κανεις φουλ φυτεμενο με ευκολα φυτα χωρις πολυ κοπο...

επειδη μιλας εξω απο τα δοντια και αρχισες να διαβασεις θα σου πω οτι η καλυτερη λυση ειναι να τα πας πισω στο πετ σοπ να στα κρατησουν για κανα μηνα μεχρι να φτιαξεις το ενυδρειο που θελεις και μετα να το ΣΤΡΩΣΕΙΣ!!! μετα θα δεις οτι αξιζε το κοπο. τα νεον θελεουν ομαδα πανω απο 6-7 ατομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου...για τα ψάρια ο μονομάχος δεν μπορεί να μπει με άλλα ψάρια πόσο μάλλον με neon tetra που είναι διαφορετικού οικοσυστήματος και διαφορετικών παραμέτρων νερού και πάνε σε ομάδα των 8 και πάνω ατόμων....

Για εξοπλισμό θα πρέπει να πάρεις ένα ενυδρείο minimum 30λ.Είναι βασικό να ξέρουμε τι ενυδρείο θες γιατί κάθε μέγεθος ενυδρείο θέλει και διαφορετικό εξοπλισμό σε αποδόσεις....Πάντως γενικά θα χρειαστείς ένα φίλτρο,θερμοστάτη,άμμο,λάμπα. Επίσης μέσα στο φίλτρο θα πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό και σφουγγαράκι.Τέλος θα πρέπει να προμηθευτείς τεστ αμμωνίας-νιτρικών-νιτρωδών,αντιχλόριο,βακτήρια και ίσως λίπασμα.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

σωστός ο pozeras... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λες, ε? χμμμ...είναι αλύσίδα και δεν νομίζω να μου τα κρατήσουν. Άμα είναι θα πάρω άλλη μια γύαλα μεγαλύτερη να χωρίσω τα είδη να ζουν ποιο άνετα Στρώσιμο?? μου χτύπησες καμπανάκι. Είναι αυτό με τους μικροοργανισμούς που πρέπει να αναπτυχθούν μέσα στο ενυδρείο για να έχουμε κύκλο αζώτου? Κάτι άλλο σε αυτά που ρώτησα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Λες, ε? χμμμ...είναι αλύσίδα και δεν νομίζω να μου τα κρατήσουν. Άμα είναι θα πάρω άλλη μια γύαλα μεγαλύτερη να χωρίσω τα είδη να ζουν ποιο άνετα Στρώσιμο?? μου χτύπησες καμπανάκι. Είναι αυτό με τους μικροοργανισμούς που πρέπει να αναπτυχθούν μέσα στο ενυδρείο για να έχουμε κύκλο αζώτου? Κάτι άλλο σε αυτά που ρώτησα παραπάνω?

ναι και πρεπει να γινει με ενα μινιμουμ ημερων γιατι θελει χρονο να δημιουργηθουν τα βακτηρια που θελουμε στο φιλτρο... εγω οταν εστρωνα ειχα παρει το ενυδρειο, εβαλα τα διακοσμητικα, το γεμισα με νερο με αντιχλωριο και εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο. μετα εριξα ετοιμα βακτηρια και εβαζα καθε μερα λιγη τροφη. υπαρχουν 2-3 τροποι για να στρωσεις το ενυδρειο. να ξερεις κανει καλο και το σκοταδι καθως και η ψηλη θερμοκρασια(γυρω στους 30) κατα το στρωσιμο. μετα απο 20 μερες τουλαχιστον και πανω και αφου κανεις μετρησεις και ολα ειναι οκ, τοτε βαζεις τα ψαρια κανοντας τους μιση ωρα και πανω προσαρμογη. δες και πιο πανω τα λινκς ;)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

επίσης άμα βιάζεσαι να το στρώσεις βάλε και μια αγγελία για μπόλι...

Link to comment
Share on other sites

επίσης άμα βιάζεσαι να το στρώσεις βάλε και μια αγγελία για μπόλι...

για να σε προλαβω, το μπολι ειναι ετοιμα βακτηρια απο καποιον αλλο χομπιστα που ουσιαστικα θα στιψει τα υλικα του φιλτρου του πανω στα δικα του και θα μεταφερθουν σε αυτο αποικιες βακτηριδιων!

Link to comment
Share on other sites

Το "Το "στρώσιμο" του ενυδρείου" έχει διαγραφεί.

θα σου απαντησει καποιος συντονιστης για αυτο και μπορει να σε παραπεμψει σε αλλο αρθρο γιατι εχω καιρο να το δω και δεν ηξερα οτι διαγραφηκε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ελάχιστο χρόνο αξιωποιώντας όλες τις σύντομες μεθόδους θέλω 20 μέρες?

εξαρτάται από τα λίτρα αλλά πχ στα 30λ με μπόλι(πιο σύντομη μέθοδος) θέλεις 10 μέρες

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ολα θα τα δειξουν οι μετρησεις!! παντως να ξερεις πως η αρχη στα ενυδρεια ειναι κατι παραπανω απο το ημιση του παντος, γιατι σωζεις πολυ χρονο, χρημα και ξενερωμα αν αρχησεις σωστα!!

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερεις πως η αρχη στα ενυδρεια ειναι κατι παραπανω απο το ημιση του παντος, γιατι σωζεις πολυ χρονο, χρημα και ξενερωμα αν αρχησεις σωστα!!

Μεγάλη αλήθεια.... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...