Jump to content

αλλαγη ''φωτιστικου''


plaYgirl

Recommended Posts

καλησπερουδιααα...σκεφτομαι να αλλαξω τον φωτισμο μου...το ενυδρειο μου(54λ μεικτα-60x30x30)εχει μονο μια λαμπα κι αυτη 15w...

οι αρχικες μου ερωτησεις ειναι οι εξης....

1.μπορω αμα αλλαξω ολο το συστημα να βαλω παραπανω w???

2.πως λεγεται αυτο(πως το ζηταω-το βρισκω)..? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=11134 ???

μου αρκει να βαλω κατι τετοιο...??

3.αν κανω κατι τετοιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=10930&st=0 ..τι θα χρειαστω ακριβως...???θελω να βαλω λαμπες ειδικες για φυτα...

....αυτα για αρχη... ;):D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερουδιααα...σκεφτομαι να αλλαξω τον φωτισμο μου...το ενυδρειο μου(54λ μεικτα-60x30x30)εχει μονο μια λαμπα κι αυτη 15w...

οι αρχικες μου ερωτησεις ειναι οι εξης....

1.μπορω αμα αλλαξω ολο το συστημα να βαλω παραπανω w???

2.πως λεγεται αυτο(πως το ζηταω-το βρισκω)..? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=11134 ???

μου αρκει να βαλω κατι τετοιο...??

3.αν κανω κατι τετοιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=10930&st=0 ..τι θα χρειαστω ακριβως...???θελω να βαλω λαμπες ειδικες για φυτα...

....αυτα για αρχη... ;):D

επειδη τα βατ πανε αναλογα και με το μηκος της λαμπας, θα σου προτεινα να βαλεις 2 λαμπες! 2χ15 να γινει δηλαδη και εισαι και καλα για τα λιτρα σου. αναλογα και με τι φυτα εχεις... :blush:

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα βατ πανε αναλογα και με το μηκος της λαμπας, θα σου προτεινα να βαλεις 2 λαμπες! 2χ15 να γινει δηλαδη και εισαι και καλα για τα λιτρα σου. αναλογα και με τι φυτα εχεις... :D

για μεικτα-ευκολα αλλα και δυσκολα-το προοριζω...για αυτο ρωταω για παραπανω w.. ;)

Link to comment
Share on other sites

για μεικτα-ευκολα αλλα και δυσκολα-το προοριζω...για αυτο ρωταω για παραπανω w.. ;)

Μπορείς να πας και σε μια έτοιμη λύση σαν αυτή , όχι όμως τόσο ακριβή. Θα βρεις τέτοια φωτιστικά με Τ5 λάμπες μαζί σε τιμές 50-80 € και για λάμπες 2*24W ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και σε μια έτοιμη λύση σαν αυτή , όχι όμως τόσο ακριβή. Θα βρεις τέτοια φωτιστικά με Τ5 λάμπες μαζί σε τιμές 50-80 € και για λάμπες 2*24W ή κάτι τέτοιο.

δν πολυψηνομαι να βγαλω τελειως το καπακι... ;) προτιμω να μπω στην διαδικασια να του κανω τροποποιηση..αλλα οχι να το βγαλω και τελειως... :D

πως λεγεται αυτο(πως το ζηταω-το βρισκω)..? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=11134 ???

μου αρκει να βαλω κατι τετοιο..αν βαλω και ανακλαστηρες??? :blush:

Link to comment
Share on other sites

δν πολυψηνομαι να βγαλω τελειως το καπακι... ;) προτιμω να μπω στην διαδικασια να του κανω τροποποιηση..αλλα οχι να το βγαλω και τελειως... :D

πως λεγεται αυτο(πως το ζηταω-το βρισκω)..? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=11134 ???

μου αρκει να βαλω κατι τετοιο..αν βαλω και ανακλαστηρες??? :blush:

Η γώμη μου είναι να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά τύπου Καυκάς και να τους εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Σε κάθε περίπτωση δεν ξεχνάς ότι πρόκειται για ενυδρείο, οπότε σε ενδιαφέρει η στεγανότητα, οπο΄τε θα χρειαστείς και στεγανά ακροφύσια κλπ.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ρωτάς, μάλλον το ηλετρονικό μπαλάστ λες?

Link to comment
Share on other sites

Η γώμη μου είναι να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά τύπου Καυκάς και να τους εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Σε κάθε περίπτωση δεν ξεχνάς ότι πρόκειται για ενυδρείο, οπότε σε ενδιαφέρει η στεγανότητα, οπο΄τε θα χρειαστείς και στεγανά ακροφύσια κλπ.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ρωτάς, μάλλον το ηλετρονικό μπαλάστ λες?

μαλλον... :thumbup: δν υπαρχει κατι με αυτο το μπαλαστ με ακροφυσια μαζι???το μπαλαστ εχει καμοια σχεση με μετασχηματιστη???(μη γελασετε πολυ...μονο λιγο ;) προσπαθω να μαθω κι εγω :D )

μπηκα στη σελιδα του water inn και εχει μετασχηματιστη με ακροφυσια..αλλα δν ξερω αν ειναι αυτο που θα μου κανε...δν εχει και φωτο... :blush: (ελπιζω να μην συνεχιζω το ανεκδοτο... :D ) :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια με τον μετασχηματιστη κανουν απλα θα βαλεις λαμπα που ταιριαζει στο μηκος του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια με τον μετασχηματιστη κανουν απλα θα βαλεις λαμπα που ταιριαζει στο μηκος του ενυδρειου σου.

μπορει ο μετασχηματιστης να ειναι μεγαλυτερος σε w...???π.χ. ''ΜΕΤΑΣΧ/ΤΗΣ ΜΕ ΑΚΡΟΦΥΣΙΑ 2*20 W'' ή 2x30w και να βαλω 15αρες λαμπες,...???

Link to comment
Share on other sites

ballast= μετασχηματιστής όντως, χρησιμοποιέιται για να "περιορίσει" το ρεύμα σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα.

Αυτό που ξέρω να σου πω είναι ότι αν το προορίζεις για Τ5 λάμπες θα πρέπει να ηλεκτρονικό. Αν οι λάμπες θα είναι Τ8, μπορεί να είναι είτε μηχανικό είτε ηλεκτρονικό.

Τα παραπάνω δεν τα γνωρίζω από προσωπική εμπερία, παρά μόνο στη θεωρία.

Και επειδή πρόκειται για ρεύματα και μάλιστα κοντά σε νερό, καλύτερα είναι να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει.

Χωρίς παρεξήγηση πάντα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μαλλον για Τ8 που εχω ηδη...αλλα ποια η διαφορα σε Τ8 και Τ5???

Και ποια η διαφορα ηλεκτρικου μετασχηματιστη με τον μηχανικο???

Τελικα μπορω να παρω μετασχηματιστη μεγαλυτερο σε w απο την λαμπα που θα βαλω...???

Κατι τετοιο μου κανεει..??? http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...1&Itemid=44 -αυτα της hagen??

Sorry για την ζαλαδουρα...αλλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ5 είναι η εξέλιξη των Τ8. Ο σωλήνας είναι πιο λεπτός και αποδίδουν περισσότερο σε λιγότερο μήκος.

Το ηλεκτρονικό μπάλαστ δεν χρειάζεται σταρτερ και δεν τρεμοπαίζει το φώς του. Οι Τ5 παίζουν μόνο με ηλεκτρονικό στάρτερ ενώ οι Τ8 και με τα δύο.

Δες εδώ κάποιες πληροφορίες.

Και γώ αυτά ψάχνω αυτή την περίοδο ;)

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να παρω μετασχηματιστη μεγαλυτερο σε w απο την λαμπα που θα βαλω...???

Κατι τετοιο μου κανεει..??? http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...1&Itemid=44 -αυτα της hagen??

πχ..για 15αρες λαμπες..ειναι οκ να παρω το 2*20 ή το 2*30??? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να παρω μετασχηματιστη μεγαλυτερο σε w απο την λαμπα που θα βαλω...???

Κατι τετοιο μου κανεει..??? http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...1&Itemid=44 -αυτα της hagen??

πχ..για 15αρες λαμπες..ειναι οκ να παρω το 2*20 ή το 2*30??? :D:blush:

;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις απο το τι λαμπες θα βαλεις πρωτα.

κανε ερευνα για ενυδρειακες λαμπες Τ5 στο μηκος που θελεις.

επειτα πηγαινε στο κεντρο της αθηνας (Πλ. κολοκοτρωνη), ειναι η αγορα των ηλεκτρολογικων.

αγορασε ντιμαριζομενα ηλεκτρονικα μπαλαστ (για να κανεις αργοτερα ανατολη δυση, δηλαδη να αναβουν και να σβηνουν σιγα σιγα, πχ σε μιση ωρα, ωστε να προσομειωσεις τη φυση οσο το δυνατον καλυτερα.) τα μπαλαστ αυτα βγαινουν και για δυο λαμπες(1 μπαλστα για δυο λαμπες). απο τη στιγμη που θα ξερεις τι λαμπες θα βαλεις (Βατ), ο υπαλληλος που θα σου δωσει τα μπαλαστ ξερει τι μπαλαστ σου κανουν.

εκει θα βρεις και στεγανες βασεις για τις λαμπες σε χαμηλες τιμες (πχ. 1,5€ το ενα- αν θα βρεις σε πετ σοπ θα εχει πανω απο 8-10€ το ενα).

ανακεφαλαίωση:

- βρες απο το διαδυκτιο ή κανοντας ερευνα στα πετ σοπ, τι λαμπες σου κανουν και ποσες.

- δες ποσα βατ ειναι η καθε μια.

- πηγαινε μια βολτα στο κεντρο

- λεγοντας στον υπαλληλο τα βατ, το μηκος της καθε λαμπας και οτι ειναι Τ5 σου δινει το καταλληλο μπαλλαστ. γνωμη μου: παρε ντιμαριζομενο.

- αγορασε τις στεγανες βασεις-ακροφυσια-ακροδεκτες (οπως θελεις πες το) της λαμπας και φυσικα τα καλωδια.

- ρωτησε τον πως τα συνδεεις ή ζητα τη βοηθεια καποιου φιλου καλυτερα να στα συνδεσει ο οποιος θα ξερει ή εναν ηλεκτρολογογο. μη ξεχνας οτι παιζει και με υψηλη ταση και θελει προσοχη. ποσο μαλλον για εμας που εχουμε και το νερο στη μεση.

πιστευω οτι με ενα 40-50αρι € θα καθαρισεις συν τις λαμπες και θα εχεις το μεγιστο καλυτερο φως για τα φυτα σου. επειτα με μια συσκευη ή ενα κυκλωμα επιπλεον, μπορεις να κανεις το φαινομενο ανατολης δυσης.

τα + του ηλεκτονικου μπαλαστ ειπωθηκαν πολυ σωστα παραπανω. επισης νομιζω δεν θερμαινεται οσο το αναλογικο μπαλαστ και εχεις καλυτερη αποδοση φωτος σε σχεση με τη καταναλωση ρευματος. τα ντιμαριζομενα ρυθμιζεις τη φωτηνοτητα αν θελεις. ετσι μπορεις να το κανεις να αναβει λιγοτερο ή να το κανεις (με τη συσκευη ή το κυκλωμα που προαναφερα) να ανβει προοδευτικα το φως και να σβηνει επισης προοδευτικα και αυτοματα στην εναρξη και ληξη της φωτοπεριοδου.

σκεφτομουν να το κανω προσφατα και το εψαξα αλλα δεδομενου οτι δεν με ενδιαφερουν φυτα, οτι χρειαζομαι χαμηλο φωτισμο (αμαζονιος) και θελω οσο το δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος κατεληξα στα λεντ.

οι λυσεις που προτινεις, πιστευω οτι εχουν μεγαλο κοστος και δεν εχουν την ιδια αποδοση. ειναι βεβαια ευκολοτερες για καποιον που δεν ξερει, αλλα πιστευω οτι αυτα που σου λεω αξιζει το κοπο να πεδαιυτεις λιγο παραπανω!

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρε παιδιααα :):) εχω μπερδευτει!!!αλλου βρισκω την τ5 της grolux 24 W, length: 549 mm, d: 16 mm και αλλου 24 Watt - 438mm :band::blink:

τελικα ποσα εκατοστα ειναι???Η μηπως παιζουν και τα 2???(Η μηπως λεω βλακειαδες :blush: ) :cheers::):P

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιααα :):) εχω μπερδευτει!!!αλλου βρισκω την τ5 της grolux 24 W, length: 549 mm, d: 16 mm και αλλου 24 Watt - 438mm :blink::blink:

τελικα ποσα εκατοστα ειναι???Η μηπως παιζουν και τα 2???(Η μηπως λεω βλακειαδες :blink: ) :blush::):P

:blush::cheers::band:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις απο το τι λαμπες θα βαλεις πρωτα.

κανε ερευνα για ενυδρειακες λαμπες Τ5 στο μηκος που θελεις.

επειτα πηγαινε στο κεντρο της αθηνας (Πλ. κολοκοτρωνη), ειναι η αγορα των ηλεκτρολογικων.

αγορασε ντιμαριζομενα ηλεκτρονικα μπαλαστ (για να κανεις αργοτερα ανατολη δυση, δηλαδη να αναβουν και να σβηνουν σιγα σιγα, πχ σε μιση ωρα, ωστε να προσομειωσεις τη φυση οσο το δυνατον καλυτερα.) τα μπαλαστ αυτα βγαινουν και για δυο λαμπες(1 μπαλστα για δυο λαμπες). απο τη στιγμη που θα ξερεις τι λαμπες θα βαλεις (Βατ), ο υπαλληλος που θα σου δωσει τα μπαλαστ ξερει τι μπαλαστ σου κανουν.

εκει θα βρεις και στεγανες βασεις για τις λαμπες σε χαμηλες τιμες (πχ. 1,5€ το ενα- αν θα βρεις σε πετ σοπ θα εχει πανω απο 8-10€ το ενα).

ανακεφαλαίωση:

- βρες απο το διαδυκτιο ή κανοντας ερευνα στα πετ σοπ, τι λαμπες σου κανουν και ποσες.

- δες ποσα βατ ειναι η καθε μια.

- πηγαινε μια βολτα στο κεντρο

- λεγοντας στον υπαλληλο τα βατ, το μηκος της καθε λαμπας και οτι ειναι Τ5 σου δινει το καταλληλο μπαλλαστ. γνωμη μου: παρε ντιμαριζομενο.

- αγορασε τις στεγανες βασεις-ακροφυσια-ακροδεκτες (οπως θελεις πες το) της λαμπας και φυσικα τα καλωδια.

- ρωτησε τον πως τα συνδεεις ή ζητα τη βοηθεια καποιου φιλου καλυτερα να στα συνδεσει ο οποιος θα ξερει ή εναν ηλεκτρολογογο. μη ξεχνας οτι παιζει και με υψηλη ταση και θελει προσοχη. ποσο μαλλον για εμας που εχουμε και το νερο στη μεση.

πιστευω οτι με ενα 40-50αρι € θα καθαρισεις συν τις λαμπες και θα εχεις το μεγιστο καλυτερο φως για τα φυτα σου. επειτα με μια συσκευη ή ενα κυκλωμα επιπλεον, μπορεις να κανεις το φαινομενο ανατολης δυσης.

τα + του ηλεκτονικου μπαλαστ ειπωθηκαν πολυ σωστα παραπανω. επισης νομιζω δεν θερμαινεται οσο το αναλογικο μπαλαστ και εχεις καλυτερη αποδοση φωτος σε σχεση με τη καταναλωση ρευματος. τα ντιμαριζομενα ρυθμιζεις τη φωτηνοτητα αν θελεις. ετσι μπορεις να το κανεις να αναβει λιγοτερο ή να το κανεις (με τη συσκευη ή το κυκλωμα που προαναφερα) να ανβει προοδευτικα το φως και να σβηνει επισης προοδευτικα και αυτοματα στην εναρξη και ληξη της φωτοπεριοδου.

σκεφτομουν να το κανω προσφατα και το εψαξα αλλα δεδομενου οτι δεν με ενδιαφερουν φυτα, οτι χρειαζομαι χαμηλο φωτισμο (αμαζονιος) και θελω οσο το δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος κατεληξα στα λεντ.

οι λυσεις που προτινεις, πιστευω οτι εχουν μεγαλο κοστος και δεν εχουν την ιδια αποδοση. ειναι βεβαια ευκολοτερες για καποιον που δεν ξερει, αλλα πιστευω οτι αυτα που σου λεω αξιζει το κοπο να πεδαιυτεις λιγο παραπανω!

Υπαρχει τελικα τετοιο μπαλαστ ή συσκευη??? :)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιααα :):) εχω μπερδευτει!!!αλλου βρισκω την τ5 της grolux 24 W, length: 549 mm, d: 16 mm και αλλου 24 Watt - 438mm :blink::blink:

τελικα ποσα εκατοστα ειναι???Η μηπως παιζουν και τα 2???(Η μηπως λεω βλακειαδες :blush: ) :blush::):P

κανεις?? :cheers::band::blink:

Link to comment
Share on other sites

κανεις?? :):):)

εγώ την γκρολούξ την 24αρα την ξέρω πάντως μόνο 55 εκατοστά... που την βρήκες σαραντατόσα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ την γκρολούξ την 24αρα την ξέρω πάντως μόνο 55 εκατοστά... που την βρήκες σαραντατόσα;

δν την βρηκα καπου...με αναζητηση στο νετ...καποιο σαιτ το λεγε...oοποτε μαλλον λαθος...

δηλ σ αυτες τις διαστασεις(45cm για 60cm ενυδρειο) μονοδρομος ειναι η τ8.?? :)

εδω την βρηκα.. http://www.nemoworld.gr/forums/sylvania/an...-lampon-t5.html

λεει Grolux T5 24 Watt - 438mm (=T8: 15W) (Αναμένεται) (??????????????)

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

δν την βρηκα καπου...με αναζητηση στο νετ...καποιο σαιτ το λεγε...oοποτε μαλλον λαθος...

δηλ σ αυτες τις διαστασεις(45cm για 60cm ενυδρειο) μονοδρομος ειναι η τ8.?? :)

εδω την βρηκα.. http://www.nemoworld.gr/forums/sylvania/an...-lampon-t5.html

λεει Grolux T5 24 Watt - 438mm (=T8: 15W) (Αναμένεται) (??????????????)

αχα μάλιστα! Όχι δεν είναι λάθος έβγαλε καινούργια σειρά η Sylvania για να καλύψει τα juwel ενυδρεία. Πότε και που θα τις βρεις όμως άγνωστο!

Link to comment
Share on other sites

αχα μάλιστα! Όχι δεν είναι λάθος έβγαλε καινούργια σειρά η Sylvania για να καλύψει τα juwel ενυδρεία. Πότε και που θα τις βρεις όμως άγνωστο!

μαλιστα...χιλια ευχαριστω...με εβγαλες απ το μπερδεμα!!! :):)

αν δν μπορω να βρω...μονοδρομος η τ8... :)

μπορω να βαλω σε μετασχηματιστη 2Χ20 15αρες λαμπες...???

δν βρησκω 2χ15 :P

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...χιλια ευχαριστω...με εβγαλες απ το μπερδεμα!!! :):)

αν δν μπορω να βρω...μονοδρομος η τ8... :)

μπορω να βαλω σε μετασχηματιστη 2Χ20 15αρες λαμπες...???

δν βρησκω 2χ15 :blush:

θεωρητικά όχι, πρακτικά ναι... σε μπέρδεψα χειρότερα τώρα ε; :P

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά όχι, πρακτικά ναι... σε μπέρδεψα χειρότερα τώρα ε; :)

οχι...νομιζω πως και καταλαβα...

εννοεις αυτα περι μικροτερης αντοχης της λαμπας κτλ..??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...