Jump to content

Η κιχλιδα μου


goyroyni

Recommended Posts

;) Γεια σας!!! εχω τη συγκεκριμενη κιχλιδα μεσα στο υπεροχο ενυδρειο μου(χαχα) και οταν μου τη πουλησαν μου ειπαν οτι ειναι protomelas fenestratus(αν και νομιζω οτι δεν ειναι)... :D θα ηθελα να μαθω , αν ξερει κανεις, ποιο ακριβως protomelas ειναι και αν ειναι αρσενικο η θηλυκο...εχω κανει επισκεψη στην συγκεκριμενη ιστιοσελιδα ¨"http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php?genus=163" και παρατηρησα οτι μοιαζει με μερικα απο αυτα...(αντε βγαλε ακρη τωρα...μοιαζουν λιγο πολλη τα σκασμενα..χεχεχε) , ειναι σαν διασταυρωση αυτων των δυο --> Protomelas ornatus , Protomelas similis < - -- .. Μπορω να το ζευγαρωσω με αλλο protomelas ?....κανω επισυναψη καποιες φωτος τησ υπεροχης και μοναδικης κυχλιδας μου και οποιος ξερει μου λεει guys(πιστευω να βγαλετε ακρη(οποιος ξερει) με τισ συγκεκριμενες φωτος)!! Καλοδεχουμενες ολες οι πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος ,το τροπο ζωης του και τη συμπεριφορα του...Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

post-16639-1282832840_thumb.jpg

post-16639-1282832874_thumb.jpg

post-16639-1282832885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου.Βλεπω οτι εχεις βαλει βοτσαλακι και η κιχλιδες δεν το συμπαθουν καθολου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο....

Σε τι συνθήκες ζει τώρα το ψάρι και σε τι ενυδρείο?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι αυτό που σου είπαν?

Φαντάζομαι βέβαια, πως οι έμπειροι της Αφρικής θα σε καθοδηγήσουν, αλλά μέχρι τότε δώσε μας μερικές πληροφορίες παραπάνω!

Και καλώς ήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι υβρίδιο. Καλό θα ήταν να μας έδινες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

;) Γεια σας!!! εχω τη συγκεκριμενη κιχλιδα μεσα στο υπεροχο ενυδρειο μου(χαχα) και οταν μου τη πουλησαν μου ειπαν οτι ειναι protomelas fenestratus(αν και νομιζω οτι δεν ειναι)... :D θα ηθελα να μαθω , αν ξερει κανεις, ποιο ακριβως protomelas ειναι και αν ειναι αρσενικο η θηλυκο...εχω κανει επισκεψη στην συγκεκριμενη ιστιοσελιδα ¨"http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php?genus=163" και παρατηρησα οτι μοιαζει με μερικα απο αυτα...(αντε βγαλε ακρη τωρα...μοιαζουν λιγο πολλη τα σκασμενα..χεχεχε) , ειναι σαν διασταυρωση αυτων των δυο --> Protomelas ornatus , Protomelas similis < - -- .. Μπορω να το ζευγαρωσω με αλλο protomelas ?....κανω επισυναψη καποιες φωτος τησ υπεροχης και μοναδικης κυχλιδας μου και οποιος ξερει μου λεει guys(πιστευω να βγαλετε ακρη(οποιος ξερει) με τισ συγκεκριμενες φωτος)!! Καλοδεχουμενες ολες οι πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος ,το τροπο ζωης του και τη συμπεριφορα του...Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι αρσενικο

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου.Βλεπω οτι εχεις βαλει βοτσαλακι και η κιχλιδες δεν το συμπαθουν καθολου. ;)

Πηγα σημερα στο pet shop που το αγορασα(φιλος μου το εχει το μαγαζι)και με βεβαιωσε οτι οι συγκεκριμενες κιχλιδες χρειαζονται αυτο το μεγεθος χαλικακι για να το μεταφερουν με το στομα τους σκαβοντας διπλα στις πετρες η φυτο για να κανουν τη φωλια τους...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι υβρίδιο. Καλό θα ήταν να μας έδινες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Aπο που το εβγαλες το συμπερασμα οτι ειναι υβριδιο;;;;

Βλεπεις καποιο χαρακτηριστικο που σε προβληματιζει;

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο....

Σε τι συνθήκες ζει τώρα το ψάρι και σε τι ενυδρείο?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι αυτό που σου είπαν?

Φαντάζομαι βέβαια, πως οι έμπειροι της Αφρικής θα σε καθοδηγήσουν, αλλά μέχρι τότε δώσε μας μερικές πληροφορίες παραπάνω!

Και καλώς ήρθες!!!

Ζει σε ολες τις φυσιολογικες τιμες και συνθηκες που ειναι απαραιτητες για μια κιχλιδα,ειναι ενταξει αυτο...απλα ηθελα να μαθω περισσοτερο για την ελευθερη ζωη του και οχι σε αιχμαλωσια..και κυριωσ το φυλο του...σε ευχαριστω για το καλωσορισμα ;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι υβρίδιο. Καλό θα ήταν να μας έδινες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Αλλαξαν λιγο τα πραγματα ;) ....Οπως ειπα πριν πηγα σημερα στο pet shop και με βεβαιωσε οτι ειναι καθαροαιμο fenestratus...πως ομως συμπαιρανες και συ οτι ειναι υβριδιο?

Αν ειναι απαραιτητο να συμπληρωσω μια φορμα με τις τιμες του ενυδρειου ,αλλα δε καταλαβαινω σε τι χρειαζεται .. :D

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι αρσενικο

Αχ πολυ χαιρομαι ;) πως το ξεχωριζεις? :blush:

οχι απο τη μαυρη γραμμη στα πανω-κατω πτερυγια ε?

(παρολαυτα να σαι καλα για μια ψηφο επιβεβαιωσης αρσενικου χαχαχα :D )

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι αρσενικο protomelas.

Τα θυληκα τους ειναι αχρωμα :D

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

ΥΓ: Περιμένω με ανυπομονησία να μάθω τι είναι, άμα δεν είναι υβρίδιο. ;)

Θα ήθελα επίσης να ήξερα, τι είναι αυτό το σημάδι πάνω στο κεφάλι......

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

ΥΓ: Περιμένω με ανυπομονησία να μάθω τι είναι, άμα δεν είναι υβρίδιο. ;)

Protomelas υπαρχουν ενα τσουβαλι :D

Ακομα και το ιδιο ειδος διαφερει απο περιοχη σε περιοχη.Και μην προσπαθεις να βρεις ακριβως οτι βλεπεις στη φωτο του φιλου μας.

Αλλες οι συνθηκες στο ενυδρειο του,και αλλες αυτες που βλεπουμε στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι αρσενικο protomelas.

Τα θυληκα τους ειναι αχρωμα :D

Να συμφωνήσω με τον αγαπητό Δία και να παραθέσω λινκ http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1240 , ο φίλος μας μπορεί εκεί να δει διάφορα προφίλ protomelas και να ενημερωθεί.

Επίσης διάβασα πιο πάνω για υβρίδια να επιστήσω λοιπόν την προσοχή ακόμα μια φορά στις πληροφορίες που δίνουμε να έιμαστε σίγουροι κια υπενθυμίζω αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=416444

;)

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου.

Αν οπως λες ειναι υβριδιο,με τι θα μπορουσε να εχει ζευγαρωσει ενα protomelas;

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο pet shop που το αγορασα(φιλος μου το εχει το μαγαζι)και με βεβαιωσε οτι οι συγκεκριμενες κιχλιδες χρειαζονται αυτο το μεγεθος χαλικακι για να το μεταφερουν με το στομα τους σκαβοντας διπλα στις πετρες η φυτο για να κανουν τη φωλια τους...

Φιλε μου,το χαλικακι δεν κανει.

Το συγκεκριμενο ψαρι θελει αμμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διάβασα πιο πάνω για υβρίδια να επιστήσω λοιπόν την προσοχή ακόμα μια φορά στις πληροφορίες που δίνουμε να έιμαστε σίγουροι κια υπενθυμίζω αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=416444

;)

To έχω διαβάσει κ. Σωκράτη. Ήμουν σίγουρος ότι θα το έβαζε κάποιος, όταν κατάλαβα ότι έκανα λάθος τελικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τον αγαπητό Δία και να παραθέσω λινκ http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1240 , ο φίλος μας μπορεί εκεί να δει διάφορα προφίλ protomelas και να ενημερωθεί.

Επίσης διάβασα πιο πάνω για υβρίδια να επιστήσω λοιπόν την προσοχή ακόμα μια φορά στις πληροφορίες που δίνουμε να έιμαστε σίγουροι κια υπενθυμίζω αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=416444

:D

Αυτο το ψαρι που εχεις βαλει στο link ειναι Protomelas taeniolatus, ενω αυτο που εχω ειναι fenestratus kαι αναρωτηθηκα αν ειναι γονος διαφορετικων protomelas(?)εαν ναι,θεωρειται υβριδιο?παρολαυτα με βεβαιωσαν οτι δεν ειναι υβριδιο..Θα ηταν προβλημα αν εβαζα μια θηλυκια διαφορετικης υποκατηγοριας των protomelas(?) Θα γεννουσαν υβριδια?

Εσυ τι αποψη εχεις για το υποστρωμα που ειναι ψιλο χαλικι??φενεται πως ο Alejantro(το ψαρι μου ;) ) δεν εχει προβλημα με αυτο και απο οσο ξερω το βαζει στο στομα του και ειτε γλυφοντας το τρεφεται ειτε το μεταφερει και φτιαχνει το χωρο του.,.(εχει φαση οταν το κανει :D )

Επισης το χαλικι δεν ειναι σε ολα τα σημεια...στο μεγαλυτερο μερος εχει χοντρη αμμο και δε δειχνει να ενδιαφερεται γιαυτην :blush::hysterical::D

χιχι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.cichlid-forum.com/articles/p_steveni.php τελευτεα φωτο!

ειναι αρσενικο fenestratus και ειναι σουπερ! κακος το πηρες μονο του ομως...πρεπει να του βρεις γυναικα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαρι που εχεις βαλει στο link ειναι Protomelas taeniolatus, ενω αυτο που εχω ειναι fenestratus kαι αναρωτηθηκα αν ειναι γονος διαφορετικων protomelas(?)εαν ναι,θεωρειται υβριδιο?παρολαυτα με βεβαιωσαν οτι δεν ειναι υβριδιο..Θα ηταν προβλημα αν εβαζα μια θηλυκια διαφορετικης υποκατηγοριας των protomelas(?) Θα γεννουσαν υβριδια?

Εσυ τι αποψη εχεις για το υποστρωμα που ειναι ψιλο χαλικι??φενεται πως ο Alejantro(το ψαρι μου ;) ) δεν εχει προβλημα με αυτο και απο οσο ξερω το βαζει στο στομα του και ειτε γλυφοντας το τρεφεται ειτε το μεταφερει και φτιαχνει το χωρο του.,.(εχει φαση οταν το κανει :D )

Επισης το χαλικι δεν ειναι σε ολα τα σημεια...στο μεγαλυτερο μερος εχει χοντρη αμμο και δε δειχνει να ενδιαφερεται γιαυτην :blush::hysterical::D

χιχι :thumbup:

Πιο πολύ με ενδιέφερε το συγκερκιμένο site να δεις και οχι το συγκεκριμένο λίνκ.Δεν μπορώ να αποκλείσω αν βάλεις θηλυκή protomelas αλλου είδους να μην διασταυρωθούν.

Η άμμος είναι πιο σωστό υπόστρωμα .Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι αρσενικο protomelas.

Τα θυληκα τους ειναι αχρωμα ;)

Έτσι ακριβώς , αρσενικό είναι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...