Jump to content

Eρωτηση για αντλια και Sump


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Λογω του οτι δεν χωραει τιποτα αλλο πλεον, αποφασισα να μεταφερω μερος του εξοπλισμου σε μαι γαλβανιζε ντουλαπα, που βρισκεται στο μπαλκονι, σε αποσταση 3-4 μετρα απο το ενυδρειο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Αν εκει στην ντουλάπα, φτιάξω ενα sump και βαλω μεσα το skimmer, με 1000-1200lt/h που μπορει να μεταφερει η εξωτερικη υπερχειλιση θα ειμαι οκ, ή δεν θα δουλευει καλα το σκιμμερ και κατα προεκταση ολο το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω an η γαλβανιζε ντουλαπα κανει για την χρηση που θελεις και αν θα ηταν καλυτερα να τα εβαζες σε μια πλαστικη (οπως αυτη που πουλανε στα πρακτικερ ) .

Για τα αλλα ας μιλησουν οι Reefades ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα δουλεψει εφοσον η αντλια επιστοφης μπορει να ανεβασει σε τετοια αποσταση τον αντιστοιχο ογκο που κατεβαινει (ή και μικροτερο).Προσεχε ομως μην παγωνει το νερο το χειμωνα και δεν μπορεις να εχεις καλη θερμοκρασια στο κυριως ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο με την θερμοκρασια εχεις δίκιο, αλλα θεωρω οτι θα το εχω υπο έλεγχο.

Οσο αφορα την υπερχειλιση(εχω δει μια της Tunze με δυνατοτητα 1200lt/h), με μια αντλια επιστροφης 1500-2000l/h πιστευω θα ειμαι οκ.

Οσο αφορα τον εξοπλισμο, λεω να βαλω και μικροαλγες μεσα, αλλα καλυτερα για να μην μπλεξω με φωτισμο και εκει, καλυτερα να τις βαλω στο κυρίως sump μου, κατω απο το ενυδρειο, με μια λάμπα οικονομιας και τελειωσε το παραμυθι.

Αυτο που σκεφτομαι επισης, ειναι το εξης.

Επειδη εχω μπλεξει με το θεμα σκιμμερ και οζον, σκεφτομαι να κρατησω το σκιμμερ που εχω μεχρι σημερα το TMC1500 σαν ozone reactor και να παρω ενα θηριάκι να το εχω για σκιμμαρισμα.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

για την αποσταση που θα εχεις το σαμπ πιστευω θα χρειαστεις πιο μεγαλη αντλια.πιο καλα να ειναι 3000 λιτρα και να την εχεις λιγο πνιγμενη γιατι ετσι δε θα ζοριζεται κιολας

Έγινε επεξεργασία - kostas1908
Link to comment
Share on other sites

για την αποσταση που θα εχεις το σαμπ πιστευω θα χρειαστεις πιο μεγαλη αντλια.πιο καλα να ειναι 3000 λιτρα και να την εχεις λιγο πνιγμενη γιατι ετσι δε θα ζοριζεται κιολας

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σοβαρή ένσταση για την γαλβανιζέ ντουλάπα. Σε μικρό χρονικό διάστημα θα σκουριάσουν τα πάντα. Το αλάτι δεν χαρίζετε.

Η αντλία για την υπερχείλιση της TUNZE σε αυτήν την απόσταση πρέπει να είναι 3000 λιτρα/ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις ήδη ένα sump και θες να προσθέσεις και άλλο ένα έξω. Δεν είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάτι τέτοιο και να είναι απολύτως ασφαλές, αν θέλεις δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι ειναι και τόσο τρομερό.

Καταρχην το δευτερο sump, θα ειναι πιο ψηλά απο το πρώτο (περιπου 50 εκ.).

Επειτα απο το κυρίως sump, θα φευγει ενας 16/22 σωλήνας απο μια ΕΗΕΙΜ 3000λτ/ωρα και θα στελενι στο δευτερο sump, οπου θα υπάρχει ενα θηριακι για σκιμμάρισμα και ενα δευτερο σκιμμερ για το οζον, που θα λειτουργει σαν ozone reactor.

Απο εκει θα υπάρχει μια εξωτερική υπερχειλιση της TUNZE και θα επιστρεφει το νερο στο main sump.

Καλά ως εκει.

Το θεμα ειναι και εκει εχω τους προβληματισμους μου, το πως θα συνδεθει ενα αλλο sump, 3o δηλαδη, οπου θα εχει ή live rock, ή refugium, ή το ποιο extreme, cryptic zone.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...