Jump to content

αδεια κελυφη λαθρεπιβατων


Recommended Posts

εχω αμμο στο βυθο και εχει αρκετα αδεια κελιφοι απο λαθρεπιβατες... ξερεται πως τα βγαζω γιατι ειναι δυσκολο...

επισης: κανουν κακο στο ενυδρειο? ειναι γυρω στα 75-80 λιτρα...

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχω αμμο στο βυθο και εχει αρκετα αδεια κελιφοι απο λαθρεπιβατες... ξερεται πως τα βγαζω γιατι ειναι δυσκολο...

επισης: κανουν κακο στο ενυδρειο? ειναι γυρω στα 75-80 λιτρα...

ευχαριστω πολυ

Σε τετοιο ενυδρειο,καλυτερα περισυλλογη με το χερι σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιο ενυδρειο,καλυτερα περισυλλογη με το χερι σιγα σιγα

ευχαριτω Στρατο! στην επομενη αλλαγη μπαινω για βουτια... ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα αλλα εχεις διαφορετικο βυθο γιαυτο ειπα μηπως γινοταν τιποτα αλλο στην αμμο! νομιζω οτι η αποψη του ντελτα μου φαινεται πολυ σωστη απο την αποψη οτι τα νεα σαλιγκαρια θα τραβανε τη σκληροτητα κατω, οποτε νομιζω οτι ειμαστε καλα... ;)

Link to comment
Share on other sites

...........νομιζω οτι η αποψη του ντελτα μου φαινεται πολυ σωστη απο την αποψη οτι τα νεα σαλιγκαρια θα τραβανε τη σκληροτητα κατω, οποτε νομιζω οτι ειμαστε καλα......... ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα βγάλεις εύκολα στην αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας λάστιχο με την αναρρόφηση κοντά στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόχες με μαύρο δίχτυ έχουν γενικώς πιο μεγάλες τρύπες από αυτές με το άσπρο δίχτυ. Οπότε μπορείς να παίρνεις ποσότητες άμμου από τον βυθό, να το κοσκινίζεις και να σου μένουν μόνο τα κελύφη!

Link to comment
Share on other sites

Οι απόχες με μαύρο δίχτυ έχουν γενικώς πιο μεγάλες τρύπες από αυτές με το άσπρο δίχτυ. Οπότε μπορείς να παίρνεις ποσότητες άμμου από τον βυθό, να το κοσκινίζεις και να σου μένουν μόνο τα κελύφη!

ξερετε η λυση με την απχη ειναι δυσκολη, εκτος απο το στρες για τα ψαρια στο γεγονος οτι εχω πετρες ξυλα και φυτα και δυσκολα μπορω να τα πιασω χωρις να τα κανω ολα μανταρα και με το λαστιχο θα πιασω και την αμμο γιατι ειναι καπως ψιλη και ευκολα ανεβαινει παρολο που τα αδεια κελυφοι ειναι ελαφρα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι αδεια ? η εχεις και ζωντανα.Γιατι σε ενα παλιο ενυδρειο μου ,φαινοταν κανα δυο επανω,και οταν το σταματησα βρηκα μεσα στην αμμο μιλιουνια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολυυυ μεγαλο το προβλημα αλλα στην πορεια μπορει να μεγαλωσει γιαυτο και ηθελα να δω απο τωρα τι μπορω να κανω. τα περισσοτερα ειναι αδεια που ειναι κατω αλλα εχω και αλλα ζωντανα. η αναλογια ειναι 1 αδειο με 5 ζωντανα μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολυυυ μεγαλο το προβλημα αλλα στην πορεια μπορει να μεγαλωσει γιαυτο και ηθελα να δω απο τωρα τι μπορω να κανω. τα περισσοτερα ειναι αδεια που ειναι κατω αλλα εχω και αλλα ζωντανα. η αναλογια ειναι 1 αδειο με 5 ζωντανα μεσα στο ενυδρειο

Για τα αδεια σου ειπαν.Για τα ζωντανα θα βαλεις 2 πιατακια του καφε ,με ενα κενο 5 χιλ.περιπου,βαλε και λιγη τροφη μεσα.Να το κανεις την νυχτα,και ολα θα μαζευτουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα αδεια σου ειπαν.Για τα ζωντανα θα βαλεις 2 πιατακια του καφε ,με ενα κενο 5 χιλ.περιπου,βαλε και λιγη τροφη μεσα.Να το κανεις την νυχτα,και ολα θα μαζευτουν μεσα.

καλο!! ευχαριστω φιλε!! βεβαια ξεχασα να πω πριν οτι τα αδεια μπορει να ειναι παραπανω γιατι σκεψου οτι εχω αμμο και κορυ οποτε αφου ανακατευουν το βυθο συνεχεια, παιζει να εχουν θαψει παρα πολλα... θα δουμε!

σε ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...