Jump to content

Συμβιωση μονομαχου με γαριδες


hms

Recommended Posts

Ξερω πως αυτο το θεμα εχει ανοιξει αρκετες φορες ομως ακομα δεν εχω αποφασισει αν ειναι σωστη η δημιουργια ενυδρειου με μονομαχο και γαριδες.Σιγουρα το προβλημα θα το εχουν οι γαριδες και οχι ο μονομαχος αναφερομαι κυριως στην περιπτωση που οι γαριδες ειναι red cherry καθως τις μεγαλουτσικες ammano δυσκολα τις καταβρωχθιζει.

Ποιο συγκεκριμενα κατεχω ενα ενυδρειο 30 λιτρα στο οποιο εχω εναν πανεμορφο μονομαχο.Επισης το ενυδρειο εχει φυτα τυπου γρασιδακι elleoharis,moss..κτλπ.

Kαι η ερωτηση θα ηταν συνετο να προσθεσω εναν αριθμο απο red cherry ή θα ειναι καταδικασμενες να γινουν γευμα για τον μονομαχο ?? Απαντηστε μου με βαση την πειρα σας πανω στο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο σου δεν θα εχεις προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες έχει αναφερθεί πολλές φορές και εξαρτάται καθαρά από το χαρακτήρα του μονομάχου.

Αν όμως τελικά θέλουμε να το επιχειρήσουμε καλό θα ήταν ο μονομάχος να μπει μετά από τις γαρίδες και αφου έχουν προσαρμοστεί.

Αν υπάρχει ήδη ο μονομάχος μέσα ;) τότε προσθέτουμε τις γαρίδες με κλειστά τα φώτα και ..ο Θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το μονομάχο...άμα είναι επιθετικός ή όχι. για πες μας άμα πειράζει τις amano ο δικός σου μονομάχος?δεν είναι δεδομένο ότι δεν πειράζει γενικά της amano πάντως πχ ο δικός μου μερικές φορές που τις βλέπει(σπάνια βέβαια)τις κυνηγάει για λίγο αλλά είναι πολύ γρήγορες γι'αυτόν...άμα είναι καλά φυτεμένο με πολλές κρυψώνες δεν θα έχεις πρόβλημα και είναι και ήρεμος ο μονομάχος επίσης βοηθάει άμα είναι ψηλό το ενυδρείο (αν και τα ψηλά ενυδρεία δεν είναι τα κατάλληλα για μονομάχο) γιατί οι γαρίδες είναι στον βυθό ενώ του μονομάχου του αρέσει να είναι στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ήδη ο μονομάχος μέσα ;) τότε προσθέτουμε τις γαρίδες με κλειστά τα φώτα και ..ο Θεός βοηθός

αυτό με το φως δεν ξέρω άμα ισχύει γιατί δεν φημίζεται για την όραση του ο μονομάχος μιας και ζει σε έλη στη φύση

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το φως δεν ξέρω άμα ισχύει γιατί δεν φημίζεται για την όραση του ο μονομάχος μιας και ζει σε έλη στη φύση

Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα ψάρια όταν θέλουμε να προσθέσουμε γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι πως ο betta μου ειναι αρκετα μαγκας και νταης σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγα πως ειναι ηρεμος χαρακτηρας :D ειναι μονος του στο ενυδρειο και κοβει βολτες σαν βασιλιας ξεροντας πως η περιοχη ειναι δικια του ;) Γι αυτο τον λογο νομιζω πως θα τσακισει τις γαριδες αν μπουν στην περιοχη του...Το ενυδρειο παρ'οτι εχει φυτα γρασιδια δεν θα ελεγα πως εχει τις απαραιτητες κρυψωνες για τις γαριδες...Αν ειναι θα προσθεσω 1-2 φυτα ακομα..Τι φυτα συμβουλευτε ετσι ωστε να παρεχουν κρυψωνες στις γαριδες ?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι παίζει ρόλο και το ύψος του ενυδρείου. Ο μονομάχος έχει την τάση να κολυμπάει στο μέσο και επάνω μέρος του ενυδρείου λόγο του 2ου αναπνευστικού συστήματος (λαβύρινθος) που εχει. Οι γαρίδες κινούνται πιο πολύ στον βυθό. Λογικά με κρυψώνες και επαρκές υψος δεν υπάρχει πρόβλημα...Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι παίζει ρόλο και το ύψος του ενυδρείου. Ο μονομάχος έχει την τάση να κολυμπάει στο μέσο και επάνω μέρος του ενυδρείου λόγο του 2ου αναπνευστικού συστήματος (λαβύρινθος) που εχει. Οι γαρίδες κινούνται πιο πολύ στον βυθό. Λογικά με κρυψώνες και επαρκές υψος δεν υπάρχει πρόβλημα...Σωστά?

Οι περισσότερες γαρίδες αρέσκονται να κινούνται σε όλο το μήκος, πλάτος και ύψος του ενυδρείου. Στο βυθό και στις κρυψώνες περιορίζονται όταν νοιώθουν ότι απειλούνται

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος οσο και "ηρεμος χαρακτηρας" να ειναι, θα κυνηγησει οτι κινειται σε ολα τα εππεδα του ενυδρειου (και στο βυθο και σε κρυψωνες οπου χωραει) και οτι μπορεσει να πιασει θα το χτυπησει.

Μονο αρρωστος δεν θα το κανει.

Απωλειες ειτε αμεσα ειτε εμμεσα (με τραυματισμο) θα υπαρξουν. Ιδιως στο γονο της γαριδας.

Πρεπει να το αποδεχθεις.

Οσο πιο πολλες και πυκνες κρυψωνες τοσο πιο πολλες πιθανοτητες για λιγοτερες απωλειες.

Αλλα αν κρυβονται συνεχεια, τι τις θελεις?

Ολη η ομορφια ειναι οταν τις βλεπεις να βοσκουν ολες ανεμελες στο βυθο, αλλες να αραζουν πανω τα φυτα και στις moss, με αυτην την αντιθεση πρασινου(φυτα) κοκκινου (γαριδες), να βλεπεις τα μικροσκοπικα μωρα να σκανε μυτη και να διεκδικουν μεριδιο απο την τροφη.

Δεν νομιζω να το χαρεις αυτο με το μπαμπουλά απο πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικιο δεν αξιζει να τις εχεις με τον φοβο να τις κυνηγαει συνεχως βεβαια υπαρχει και αλλη λυση θα μπορουσα να τις βαλω σε ενα ενυδρειο 20 λιτρα που εχω (γεννιστρα).Μεσα αυτη την στιγμη υπαρχουν 4-5 μωρα guppy τι λετε για αυτην την περιπτωση ?? Βεβαια θα πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο αquascape του tank.....

Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικιο δεν αξιζει να τις εχεις με τον φοβο να τις κυνηγαει συνεχως βεβαια υπαρχει και αλλη λυση θα μπορουσα να τις βαλω σε ενα ενυδρειο 20 λιτρα που εχω (γεννιστρα).Μεσα αυτη την στιγμη υπαρχουν 4-5 μωρα guppy τι λετε για αυτην την περιπτωση ?? Βεβαια θα πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες στο αquascape του tank.....

Καλό ακούγεται.

Τι αλλαγές πρέπει να κάνεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται.

Τι αλλαγές πρέπει να κάνεις δηλαδή;

Να σκεφτομαι να αλλαξω το aquascape του μεσα εχω 3-4 μωρα guppy μονο με ελαχιστα φυτα τα οποια δεν ειναι και στην καλυτερη τους κατασταση διοτι δεν πολυ ασχολουμαι με την περιποιηση αυτου του tank αφου συντηρηται σχεδον μονο του... :D Μονο ταιζω και αλλαγη νερου καθε 10 μερες...Ετσι καιρος ειναι να ανανεωθει και να προσθεσω φυτα ωστε να το κανω ζουγκλα για τις γαριδες ! ;) Red cherry ή Red crystal ποιες ειναι πιο καταληλες για το tank ? και ποιες οι διαφορες τους ??

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα.

Red cherry για αρχη.

OK :D Θα ενημερωνω για τις εξελιξεις του project... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κι εδώ είμαστε ;)

Σε ευχαριστω πολυ..... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...