Jump to content

Nano Cube και φυτεμα


steeve

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.ηθελα να την βοηθεια σας σχετικα με ενα μικρο ενυδριακι που πηρα.ειναι το να νανο cube 20λιτρων.εβαλα μεσα 2 φυτακια μια anubia barteri kai mia hydrophila corymbosa.(τα πηρα επειδη ειναι σχετικα ανθεκτηκα).εχει μεσα υποστρωμα και εχω βαλει 12 μικρα νεον τετρα.καθε ποτε του βαζουμε λιπασμα για τα φυτα

και πως τα ελεγχουμε?εχω εμπειρια με αφρικανες αλλα απο ζωντανα φυτα ειμαι ασχετος!οποτε ειπα να μαθω μερικα....... ;)

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έβαλες δεν χρειάζονται απαραίτητα λιπάσματα αλλά μία μικρή δόση από ένα υγρό λίπασμα γενικής χρήσης (seachem flourish, sera flora, plantamin κλπ) που και που κακό δεν θα κάνει αλλά με μέτρο για το φόβο άλγης. Υπόψη ότι η ανούμπια δένεται σε ξύλα ή πέτρες παρτά φυτεύεται. Και αν φυτευτεί πρόσεξε ο κορμός να μην είναι μέσα στο χαλίκι αλλά μόνο οι ρίζες.

Πριν από όλα αυτά όμως τίθεται το ερώτημα αν έστρωσες σωστά το φίλτρο σου και επίσης το γεγονός ότι το ενυδρείο αυτό μάλλον δεν είναι και το καλύτερο δυνατό για neon.

Link to comment
Share on other sites

Θα στριμωχτούν πάρα μα πάρα πολύ τα 12 neon σου!

Καλύτερα δώστα αλλού.

Σε αυτά τα ενυδρεία, συνήθως βάζουμε έναν μονομάχο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστω πολυ!θα τα μεταφερω σε ενα 60αρι που καθετε...λιπασμα καθε ποτε πρεπει να βαζω?

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Λίπασμα να ρίχνεις όταν αλλάζεις το νερό.

Και όχι ολόκληρη τη δόση που γράφει πάνω το κουτί.

Εγώ ρίχνω τη μισή.

Και ακόμα καλύτερα θα ήταν να μην τη ρίχνεις όλη τη δόση κατά την αλλαγή νερού, αλλά να κρατάς π.χ το μισό και να το ρίχνεις στη μέση της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...