Jump to content

παμε να συζητησουμε λιγακι ενα θεμα!!!!


chris z3

Recommended Posts

σκεφτομαι να φτιαξω στο σαμπ που ηδη εχω ενα kryptic zone.......βεβαια αυτο μαλλον δεν γινεται αλλα πιστευω οτι αξιζει να το συζητησουμε......

;)

εχω σκεφτει το παρακατω σχεδιο απο οι πιο σκουρες γραμμες ειναι μαυρο πλεξιγλας για να μην περνα το φως....

το σημειο που μπορει να γινει ειναι κατω απο το σκιμμερ.....

post-13974-1283093791_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μπει σε αυτη την διαδικασία για κατασκευη cryptic zone.

Απο μια μικρή ερευνα που εχω κανει, εχω καταληξει οτι χρειαζεται μια κυκλοφορία.

Πολύ μικρή αλλα χρειάζεται.

Οζι με κυκλοφορητες και τετοια, αλλα με μια φυσική ροή.

Επίσης αυτο ισχυει για full cryptic zone.

Υπάρχει επίσης, η Semi cryptic zone η οποια συνανταται στα λίγο πιο υψηλα σημεία του ύφαλου, στα οποια συναντώνται αλλοι οργανισμοι και εκτελλουνται αλλες διαδικασίες.

Αυτα με λίγα λόγια απλα χρειαζεται κανενα 6μηνο για να ξεκινησει να λειτουργει το συστημα και φυσικά η υποστηριξη στο σύστημα σου, εξαρταται απο το μεγεθος της cryptic zone σε σχέση με τον όγκο του ενυδρειου σου.

Επίσης τοποθετειται μετα το σκιμμερ και τον ανθρακα και το αντιφως και γενικοτερα θεωρειται το τελευταιο σταδιο καθαρισμού πριν την εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Γιατί όμως μου λες που τοποθετηται;

Τι διάφορα έχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Oι cryptic zones διενεργουν την πιο "φίνα" και πιο light φίλτρανση και πρεπει να τοποθετηθει μετα απο ολα τα σταδια φιλτρανσης.

Αυτο βεβαια ισχυει σε περιπτωση που εχεις ξεχωριστο ενυδρειο μονο για cryptic zone.

Στην δικια σου περιπτωση δεν γνωριζω αν παιζει ρόλο.

Η θεωρια παντως αυτο λεει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...