Jump to content

Μετατροπή θαλασινού σε αφρικανικό


greenman

Recommended Posts

Ακούω προτροπές και συμβουλές για το εγχείρημα.Στη κατοχή μου έχω το ριο 180 με 25 κιλα ζωντανό βράχο κ 18 κιλά αραγονίτη.Οποιος ξέρει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ας δώσει τα φόντα του.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω προτροπές και συμβουλές για το εγχείρημα.Στη κατοχή μου έχω το ριο 180 με 25 κιλα ζωντανό βράχο κ 18 κιλά αραγονίτη.Οποιος ξέρει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ας δώσει τα φόντα του.

Καλώς τον,Καταρχήν να δώσεις τον ζωντανό βράχο σε κανένα θαλασσινό.Τον αραγωνίτη θα τον κρατήσεις για το αφρικάνικο σου αφού το πλύνεις και τον απολυμάνεις.Καποιοι φίλοι που το έχουν κάνει θα σου εξηγήσουν πιο αναλυτικά.

Προς το παρόν αυτά ,θα διαβάσεις λίγο για τις λίμνες malawi ,tangaynika για να έχεις μια εικόνα και θα τα πούμε ξανά.

Απλώς το rio180 είναι ενα μέτρο οπότε για malawi θα πήγαινε μόνο για species tank για παράδειγμα

demasoni http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1321 άγρια ψάρια και ωραία.

Για τα ταγκανίκα μπορούμε να πάμε σε κοχυλόψαρα σε συνδυασμό με ενα ζευγάρι julies ή για παράδειγμα species tank με brichardi για παράδειγμα.

Μην αγχώνεσαι καθόλου ,διάβασμα και οι ερωτήσεις καλοδεχούμενες.

Και πάλι καλώσ ήλθες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορουσα να κρατησω το ζ.βραχο να τον νεκρωσω κ να τον χρησιμοποιησω.Αν μπορει καποιος ας μου πει τη διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να γινει αυτη η μετατροπη.Ειμαι στη σκεψη να ξεστησω το ενυδριο μου[θαλασινο] μια για παντα η να το μετετρεψω σε αφρικανικο.

Link to comment
Share on other sites

αναποδα πας .. :) απο το αφρικανικο παμε στο θαλασσινο οχι αναποδα :P ,παντως περα απο την πλακα αν ειναι καλος ο βραχος πουλα τον και βαλε καινουργιο απο μαντρα θα σου μεινουν και λεφτα, εγω αραγωνιτη απο το θαλασσινο στο μαλαουι εβαλα αφου τον επλυνα στην αυλη μεσα σε εναν κουβα με το λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

...Ειμαι στη σκεψη να ξεστησω το ενυδριο μου[θαλασινο] μια για παντα η να το μετετρεψω σε αφρικανικο.

Γιατί αυτή η κίνηση αν επιτρέπεις την ερώτηση ; Τί σε απογοήτευσε στο θαλασσινό ;

Link to comment
Share on other sites

Με 2 παιδια κ 2 δουλιες πλεον ο χρονος κ το χρημα για να ακολουθησω το χομπι ειδικα του θαλασινου κοσμου ειναι λιγοστος.Η πρωτη σκεψη ηταν να το ξεστησω τελειως αλλα με καποιες ερωτησεις σκευτηκα να το γυρισω προς το αφρικανικο μιας κ δε θα ειχα μεγαλο κοστος μετατροπης κ δε θα χασω την επαφη με τα ενυδρια.Το θαλασινο πηγε απτην αρχη λαθος ημουν κ αρχαριος κ ολο κατι πηγαινε στραβα.Ετσι ειπα να παω σε κατι πιο απλο κ με λιγοτερο κοστος μιας κ οι υποχρεωσεις με πηραν απο κατω.Ανοιξα το θεμα για συμβουλες κ προτροπες απο καποιους εμπειρους για να με βοηθησουν στο τι να κανω.Αυτο ειναι ολο.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 παιδια κ 2 δουλιες πλεον ο χρονος κ το χρημα για να ακολουθησω το χομπι ειδικα του θαλασινου κοσμου ειναι λιγοστος.Η πρωτη σκεψη ηταν να το ξεστησω τελειως αλλα με καποιες ερωτησεις σκευτηκα να το γυρισω προς το αφρικανικο μιας κ δε θα ειχα μεγαλο κοστος μετατροπης κ δε θα χασω την επαφη με τα ενυδρια.Το θαλασινο πηγε απτην αρχη λαθος ημουν κ αρχαριος κ ολο κατι πηγαινε στραβα.Ετσι ειπα να παω σε κατι πιο απλο κ με λιγοτερο κοστος μιας κ οι υποχρεωσεις με πηραν απο κατω.Ανοιξα το θεμα για συμβουλες κ προτροπες απο καποιους εμπειρους για να με βοηθησουν στο τι να κανω.Αυτο ειναι ολο.

Αγαπητέ greenman εμείς ευχαρίστως να βοηθήσουμε στη νέα σου προσπάθεια.Ηδη έχουν δοθεί πιο πάνω κάποιες πληροφορίες.Οτι απορία έχεις εδώ είμαστε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν οτι μονο με την αλλαγη του νερου απο θαλασινο σε γλυκο σιγα σιγα θα νεκρωσουν τα παντα κ με τη προσθηκη καποιων ζουμιων σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμο να δεχτει νεους κατοικους.Επειδη δε μου ακουγεται νορμαλ θαθελα ναμου πει καποιος τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω.Ο βραχος που εχω στη κατοχη μου δεν ειναι στα καλυτερα του κ μου ειπαν οτι μπορω να το κρατησω αφου θα νεκρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν οτι μονο με την αλλαγη του νερου απο θαλασινο σε γλυκο σιγα σιγα θα νεκρωσουν τα παντα κ με τη προσθηκη καποιων ζουμιων σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμο να δεχτει νεους κατοικους.Επειδη δε μου ακουγεται νορμαλ θαθελα ναμου πει καποιος τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω.Ο βραχος που εχω στη κατοχη μου δεν ειναι στα καλυτερα του κ μου ειπαν οτι μπορω να το κρατησω αφου θα νεκρωσει.

Είπαμε για τον αραγωνίτη να τον κρατήσεις πλύσιμο καλό και πιθανό και μια μικρή απολύμανση να καθαρίσει καλά από τους θαλασσινούς μικροοργανισμούς που περιέχει.

Τον βράχο δώσε τον καλύτερα σε κανένα θαλασσινό.Ο βράχος ομολογω οτι δεν ξέρω πόσο καιρό χρειάζεται να νεκρωθεί.Το πρόβλημα όμως έιναι οτι ο νεκρός βράχος θα έχει και πολλούς νεκρούς οργανισμούς που θα μας δημιουργήσουν προβλήματα στο νερό μας.Προφανώς δεν σου έδωσαν καλές πληροφορίες όπως σου τις έδωσαν.

Εγώ πιστεύω για να αποφύγουμε ζητήματα με τον βράχο να τον δώσεις και να πάρεις πέτρες να κάνεις τη δουλειά σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πώς πάει, προχωράει η μετατροπή; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...