Jump to content

Malawi 700λ & 180λ Sump.


Vaggef

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την Αφρική.

Το εν λόγο ενυδρείο φτιάχτηκε για λογαριασμό φίλου 200χ55χ65εκ (κατασκευή Nidal).

Σύμφωνα με το εικαστικό αποτέλεσμα καταλήξαμε στην Αφρική.

post-11936-1283341434_thumb.jpg

Ο ιδιοκτήτης το αγαπάει πολύ και έχει κερδίσει την αγάπη όλης της οικογένειας του.

Οι επαγγελματικές του υποχρεώσεις δεν του αφήνουν πολύ χρόνο και μέχρι τώρα φοβόταν πολύ την συντήρηση και την αυστηρή επίβλεψη ενός τέτοιου ενυδρείου έτσι λυπών τον βοηθάω εγώ από τον σχεδιασμό έως την συντήρηση.

Το ενυδρείο έχει πολλούς αυτοματισμούς(θερμοκρασίας, αναπλήρωσης, χρονοδιακόπτες, κάδους προετοιμασίας…) που κάνουν την ζωή του ιδιοκτήτη ευκολότερη.

Έχω κάποιους ενδοιασμούς στην σύνθεση των ψαριών που τους έχω μοιρασθεί με τον φίλο Στράτο (Διας) και με έχει βυθίσει αρκετά .

Λυπών το ενυδρείο φιλοξενεί (1+4) Labidochromis Caeruleus.

Σκέφτομαι να προσθέσουμε (1+3) Cyrtocara Moorii

Τι άλλο θα μπορούσαμε να βάλουμε μέσα με σκοπό να αποφύγουμε καυγάδες οι κάποια είδη που θα κυριαρχήσουν στα υπόλοιπα με αποτέλεσμα να μην τα βλέπουμε να κυκλοφορούν.

Στόχος μας είναι να μπουν άλλες δυο οικογένειες με όμορφα χρώματα και σχετικά ήσυχα ψάρια.

Περιμένω προτάσεις από χομπιστες που έχουν δοκιμάσει κάποιους συνδυασμούς με επιτυχία.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεται ο φιλος σου το τερατακι του!

Μπορει να βαλει αυλονακαρες,αν δεν τον ενοχλεί η ''αχρωμια'' των θηλυκών.

Παντως στην θεση του θα αλλαζα και θα πήγαινα σε φροντοζες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Cyrtocara Moorii

:):P

Από τα όμορφα ψαρια που δεν τα βλεπεις ευκολα σε αφρικανικο ενυδρείο.

Σιγουρα θα προτεινα κοινωνικό malawi σε οτι μπορει να συνεπαγεται αυτό.

Τα λιτρα ειναι πολλα και η διασταση των 2 μέτρων σου δινει πολλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο του φιλου σου,και ωραιο στησιμο.Εγω δεν θα εβαζα Labito γιατι γεννανε πολυ(τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο).Τα μοορι τα εχω ,και πραγματι ειναι φανταστικα ψαρια,ολο γλυκες και αγαπες ειναι.Θα προτεινα πολυ τα Borley,για συγκεκριμενο λογο.Εναι ψαρια με ομορφα χρωμα και η θηλυκια,πολυ κινιτικα και παντα ειναι ψυλα στο ενυδρειο.Αλλα επιδη εχω και φροντοσες :P αν το ξεκιναγα τωρα αυτα θα εβαζα οπως ειπε και ο φιλος Dimitrios.Παντος οτι και να βαλεις σε τετοιο ενυδρειο ομορφο θα ειναι.Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το προσεξα καλιτερα το ενυδρειο,η πετρες ειναι λιγο επιφοβες ? η σεμενα ετσι φαινονται?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικό μου θα είχε σίγουρα μόνο φροντοζες (όταν μεγάλωναν θα της έπαιρνα και αγκάλισα :) ) αλλά δεν είναι .....

Τα παιδιά θέλανε χρώματα και παιχνιδιάρικα ψαράκια....

(Οι πέτρες είναι πολύ μεγάλες και πατάνε πολύ καλά...)

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΕΡΟ ενυδρείο! Ειδικά το φτιάξιμό του και οι αυτοματισμοί του θα είναι όνειρο πολλών! Μου άρεσαν και οι πέτρες.. ίσως τιμήσω και κάτι ανάλογο για το δικό μου, μπας και το ανθρωπέψω.

Για ψάρια συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Δες και το Aulonocara "German Red" ή το

! Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Τα μοορι τα εχω ,και πραγματι ειναι φανταστικα ψαρια,ολο γλυκες και αγαπες ειναι.

τα έχεις σε ζευγάρι ή χαρέμι ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το χιλιόμετρο!

Τυχερά τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις σε ζευγάρι ή χαρέμι ?

Δυστυχως σε ζευγαρι,ολα τα ψαρακια μου ειναι ζευγαρια,και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα.Οταν το εστησα δεν ηξερα μεν,αλλα ετσι ηθελα το ενυδρειο μου.Μεγαλη ποικιλια ψαριων.Δεν το συνιστω γιατι θα φριξουν οι πρεσβυτεροι Αφρικανοι αλλα,για την ωρα πανε καλα τα πραγματα.Αργοτερα θα δω και θα πραξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις που μπορείς να κάνεις οτι θέλεις.

Καταρχήν θα θέλαμε και άλλες φωτο γιατί όπως ελέχθει πιο πάνω οι πέτρες είναι στημένες περίεργα και μάλλον θα χρειαστει μια επανατοποθέτηση.

Θεωρητικά τώρα;

1,Ενυδρείο με haps δηλαδή παράδειγμα χαρέμια με moori, copadichromis ,protomelas.

Προσοχή οι θηλυκές τους δεν είναι τα ομορφότερα ψάρια γιατί δεν έχουν τα όμορφα χρώματα των αρσ.

2.Ενυδρείο Ταγκανίκα species ή Frontosa ή Tropheus ,θα έλεγα οτι αξίζει τον κόπο ή το ένα ή το άλλο.

Στη πράξη τώρα ,ήδη βλέπω οτι έχει Moori και labido ,συμφωνώ στις αυλονόκαρες.

Ενας άλλος συνδυασμός να μείνουν αυτά και να προστεθούν copadichromis( χαρέμι) και αυλονόκαρες ( χαρέμι) απλά τα θηλυκά είναι χωρίς ιδιαίτερα χρώματα.

Κάτι άλλο τα ηδη υπάρχοντα + copadichromis + Iodotropheus sprengerae.

ΠΙστεύω όμως οτι προτού κάνει οτιδήποτε να οργανώσει καλά το aquascape.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικό μου θα είχε σίγουρα μόνο φροντοζες (όταν μεγάλωναν θα της έπαιρνα και αγκάλισα :) ) αλλά δεν είναι .....

Τα παιδιά θέλανε χρώματα και παιχνιδιάρικα ψαράκια....

(Οι πέτρες είναι πολύ μεγάλες και πατάνε πολύ καλά...)

Τα χρώματα πάντα προσελκύουν αγαπητέ stathism ,αν θέλεις εγώ να προτείνω και ενα αμερικάνικου τύπου ;) και συνιστώ ψυχραιμία ,δηλαδή μόνο για παράδειγμα όλο αρσενικές αυλονόκαρες με σωστό στήσιμο στις πέτρες.Μετά από αυτό που έγραψα το μέλλον μου έδώ μέσα είναι πια επισφαλές :blush:

:P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ΠΙστεύω όμως οτι προτού κάνει οτιδήποτε να οργανώσει καλά το aquascape.

Το aquascape είναι σχεδιασμένο με παρά πολλά μονοπάτια και σημεία που μπορεί να κρυφτεί ένα ψάρι χωρίς να το βρουν τα άλλα, εκτός αυτού προσφέρει παρά πολλές εισόδους και εξόδους. Πιστεύω θα πάει πολύ καλά....

ενα αμερικάνικου τύπου biggrin.gif και συνιστώ ψυχραιμία ,δηλαδή μόνο για παράδειγμα όλο αρσενικές αυλονόκαρες με σωστό στήσιμο στις πέτρες.Μετά από αυτό που έγραψα το μέλλον μου έδώ μέσα είναι πια επισφαλές biggrin.gif

Κ Σωκράτη Αν είναι να φάω ξύλο για κάτι ας φάω για τις Φροντοζες που έχω αρχίσει και το σκέφτομαι σοβαρά ..... διαπιστώνοντας ότι σε πολλά μεγάλα ενυδρεία οι κανόνες παραβιάζονται με επιτυχία...

Τι λέτε αξίζει να το φάω;

Όσο για τις Αυλονακαρες θα προτιμούσα να βάλω και άλλες μπουνες μετά τα επιβλητικά Moorii.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινισα να το φτιαχνω,μου εγινε αυτη η προταση.Γιατι ειδη ειχε στηθει ενα τετοιο ενυδρειο,μονο με αρσενικα,αλλα διφορα,οχι μονο αλονοκαρες,και παει πολυ καλα.Ομως δεν μετανιωνω που εκανα ζευγαρια,διοτι θα εχανα την μαγεια της συμπεριφωρας των ατομων.Στα μονα αρσενικα υπαρχει πολυ βολτα,πολυ ομορφα,αλλα δεν υπαρχει το φλερτ,που πιστευω οτι ειναι το κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape είναι σχεδιασμένο με παρά πολλά μονοπάτια και σημεία που μπορεί να κρυφτεί ένα ψάρι χωρίς να το βρουν τα άλλα, εκτός αυτού προσφέρει παρά πολλές εισόδους και εξόδους. Πιστεύω θα πάει πολύ καλά....

Κ Σωκράτη Αν είναι να φάω ξύλο για κάτι ας φάω για τις Φροντοζες που έχω αρχίσει και το σκέφτομαι σοβαρά ..... διαπιστώνοντας ότι σε πολλά μεγάλα ενυδρεία οι κανόνες παραβιάζονται με επιτυχία...

Τι λέτε αξίζει να το φάω;

Όσο για τις Αυλονακαρες θα προτιμούσα να βάλω και άλλες μπουνες μετά τα επιβλητικά Moorii.

Πρέπει να ξέρεςι κάποιο βιβλιογραφικό κανόνα, όταν βάζουμε μπούνες και haps ή αυλονόκαρες ακόμα και ειδικά moori που θεωρούνται σχετικά ήσυχα ο πληθυσμός των μπουνα δεν πρέπει να ξεπερνα το 50% του πληθυσμού του ενυδρείου και βέβαια βάζουμε mbuna σχετικά ήσυχα όπως η labido.

Να κάνω επισήμανση τα ψάρια μπάινουν σε χαρέμια και οχι σε ζευγάρια γιατί υπάρχει λόγος.

:)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως...

Ποια λυπών θεωρούμε ήσυχη μπουνα γιατί αυτό ψάχνω ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως...

Ποια λυπών θεωρούμε ήσυχη μπουνα γιατί αυτό ψάχνω ?

Ησυχα ψάρια στην Αφρική δεν υπάρχουν λέμε λοιπόν συγκριτικά με άλλα είναι οι λαμπιντο.

:)

Link to comment
Share on other sites

ποια θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε συγκριτικά ποιο φρόνιμα για συγκατοίκηση με Labido?

Έχετε να προτείνετε κάποια ?

Link to comment
Share on other sites

ποια θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε συγκριτικά ποιο φρόνιμα για συγκατοίκηση με Labido?

Έχετε να προτείνετε κάποια ?

Από mbuna θα έλεγα τα Iodotreopheus.Θα έλεγα και το εξής οτι η συμπεριφορα των ίδιων ψαριών μπορεί να ποικίλει από ενυδρείο σε ενυδρείο.Το μέγεθος του ενυδρείου το aquascape η σύνθεση σε χαρέμια αλλά και τα άλλα ψάρια που βρίσκονται στο ενυδρείο είναι παράγοντες που καθορίζουν και την συμπεριφορά ενός ψαριού.

:)

Link to comment
Share on other sites

Από mbuna θα έλεγα τα Iodotreopheus.Θα έλεγα και το εξής οτι η συμπεριφορα των ίδιων ψαριών μπορεί να ποικίλει από ενυδρείο σε ενυδρείο.Το μέγεθος του ενυδρείου το aquascape η σύνθεση σε χαρέμια αλλά και τα άλλα ψάρια που βρίσκονται στο ενυδρείο είναι παράγοντες που καθορίζουν και την συμπεριφορά ενός ψαριού.

:)

;)

Kαι για 3ο είδος θα μπορούσε να πάει σε Cynotilapia afra.

:P

Link to comment
Share on other sites

:P

Kαι για 3ο είδος θα μπορούσε να πάει σε Cynotilapia afra.

:)

Ησυχα ζωντανα ζητησε ο ανθρωπος

Link to comment
Share on other sites

Ησυχα ζωντανα ζητησε ο ανθρωπος

Θα έχουν πρόβλημα; Μου φαίνεται ότι έχει ξανασυζητηθεί η ίδια σύνθεση και δεν υπήρξε ένσταση.

Θα τα έβαζα για πλάκα, είναι πανέμορφα... :):P

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουν πρόβλημα; Μου φαίνεται ότι έχει ξανασυζητηθεί η ίδια σύνθεση και δεν υπήρξε ένσταση.

Θα τα έβαζα για πλάκα, είναι πανέμορφα... :):P

Ξαναλεω,γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος...................

Ο ανθρωπος ζητησε συνθεση με τα πιο ηρεμα ψαρια.Οχι καποια ηρεμα και καποια οχι.Ολα ηρεμα.

Ειχες ποτε σου afra;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω,γιατι μαλλον δεν εγινα κατανοητος...................

Ο ανθρωπος ζητησε συνθεση με τα πιο ηρεμα ψαρια.Οχι καποια ηρεμα και καποια οχι.Ολα ηρεμα.

Ειχες ποτε σου afra;

Tώρα κατάλαβα τι λέτε..

Labeotropheus trewavasae

ή

Pseudotropheus acei.

Με βάση το cichlid-forum.com

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλετε να είμαστε τόσo τυπικοί μπορεί να βάλει...

Labeotropheus trewavasae

ή

Pseudotropheus acei.

Με βάση το cichlid-forum.com

:)

Το θεμα δεν ειναι να ειμαστε τυπικοι,αλλα να προσπαθουμε να βοηθησουμε συμφωνα με τα οσα ζηταει ο φιλος μας,και να μη λεμε οτι θελουμε.

Πολυ καλη επιλογη :P

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...