Jump to content

Αμερικάνικο ζουγκλα Style


drbig

Recommended Posts

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 90x35x55

Όγκος: 173 μεικτά /150 περίπου καθαρά

Κατηγορία: ζουγκλιτσα...

Φιλτράρισμα: Εκωτερικά EHEIM 2215 με Μηχανικό και Βιολογικό της EHEIM, και τύρφη + Εσωτερικά Κινέζος με κυκλοφορητή 1200 l/h

Θερμοστάτης: 150 W Hydor που όμως δεν έχει αναψει ποτε καθώς οι σωλήνες του φίλτρου περνάνε ανάμεσα απο το καλοριφέρ!!!

Ψάρια: 2 Pterophyllum Scalarae & 50-60 ουρίτσες κατα καιρούς, 4 corydoras paelatus, 4corydoras aeneus albino, 2 apple snails με τα αυγά τους....

Φυτά: Valisneria gigantea, Valisneria tortifolia, Valisneria nana, Anubias nana, Anubias barteri, Microsorium pteropus, Cryptocoryne wendtii red, Cryptocoryne balansae green, Echinodorus amazonicus, Ceratophylum demersum, Cabomba caroliana, Egeria densa, Java moss, Hygrophyla Polysperma, Pistia stratiotes, Limnobium Laevigatum, Lemna minor και κανα 2-3 που δεν τα ξέρω καθότι κλαδέματα!

Διακοσμητικά υλικά: 1 Red moor, 1 Mopani , 1 Lava Rock

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φωτισμός: DAY 2x24w/55cm daylight T5, 2x30w/90cm flora T8, 2x21w/85cm daylight T5 Ολα με ανακλαστήρες, NIGHT LED blue + cold white (βατ ακόμη δεν ξέρω)

Διάρκεια φωτισμού: 8h/day 14:00- LED 22:00/ night 21:00 07:00

Φόντο: Καφε συσκευαστικό χαρτί

Λίπανση: Υπόστρωμα Tetra Complete Substrate/Ταμπλετες Υποστρώματος Seachem, Σειρα Λιπασμάτων Seachem Potassium , Flourish,Trace, Εxcel, Νitrogen, Ιron σε εβδομαδιαία βάση με κάθε αλλαγή νερού.

Παροχή CO2: Ναι Tetra set. DIY 4λιτρο και υγρό CO2 καθημερινά (μάρκα δεν θυμάμαι).

Παράμετροι:

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0 δυστυχώς ότι και να κάνω δεν μπορώ να ανεβάσω πλέον νιτρικά.. με τοσο λίγη ιχθοφόρτιση και τόσα πολλά φυτά δεν ζει νιτρικό ούτε για δείγμα...

Αλλαγές νερού: 10% την 1η εβδομάδα, 30% την 2η εβδομάδα

Θερμοκρασία: 27 C

Άλλες πληροφορίες: Τροφές:

1) Αποξηραμένες

TetraMin, Tropical Supervit Granulat, Sera Viformo, Sera FC Tubifex, Nutrafin Max mix, Nutrafin Max Spirulina, Sera Granulate Menu, Tropical Cichlid Color, Tropical Supervit, Tropical Vitality & Color, Tropical Welsi Gran, Tropical SuperTabin A, Tropical VegeTabin B, Tropical SpiruTabin, Tropical Super Spirulina Forte 36%, Tropical Supervit Mini Granulat

2) Κατεψυγμένες Cyclops Frozen, Daphnia Frozen, Cichlid Mix Frozen, Krill Frozen

3) Ζωντανές, Grindal Live, Infusoria Live (η moss φροντίζει γι αυτο), Decapsulated Brine Shrimp Eggs, Brine Shrimp Live , που και που ρίχνω και κανένα λαχανικό ετσι για να μας βρίσκεται..

Νερο απο Α/Ο προετοιμασία σε βαρέλι και μίξη με νερό βρύσης.

post-16887-1283502970_thumb.jpg

post-16887-1283502984_thumb.jpg

post-16887-1283503020_thumb.jpg

post-16887-1283503048_thumb.jpg

post-16887-1283503061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τις αλλαγές σου για να ανέβουν τα νιτρικά!

Κανε κάθε 15-20 μέρες ένα 30% και μετρά.

Βάλε και μια γενική φώτο να το χαρούμε :)

P.S. Τα σκαλάρια πανέμορφα :P

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται αλλά βάλε και καμιά συνολική. Μου αρέσουν οι ζούγκλες. Γενικά υγιές και ισορροπημένο.

Απογόνους έχεις κρατήσει από τα σκαλάρια ?

Μείωσε τις αλλαγές νερού με τόσα φυτά και φίλτρανση που έχεις δεν είναι τόσο απαραίτητες τόσο συχνά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τις αλλαγές σου για να ανέβουν τα νιτρικά!

Κανε κάθε 15-20 μέρες ένα 30% και μετρά.

Βάλε και μια γενική φώτο να το χαρούμε :)

P.S. Τα σκαλάρια πανέμορφα ;)

1)ΤΟ έκανα ήδη, :P

2) Είναι οι καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω

3) Σ' ευχαριστώ!

post-16887-1283503867_thumb.jpg

post-16887-1283503879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο! Μπράβο!! :)

(Κανε μου μια χάρη, κρύψε τα σωληνάκια, χαλάει την γενική εικόνα :P )

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Απογόνους έχεις κρατήσει από τα σκαλάρια ?

Εκτός μιας φοράς όχι. τα λίτρα με φόβιζαν για να κρατήσω πολλά ψάρια..

Πολύ ωραίο! Μπράβο!! :)

(Κανε μου μια χάρη, κρύψε τα σωληνάκια, χαλάει την γενική εικόνα :P )

Ναι έχεις δίκιο για τα σωληνάκια.. Τα κρύβω..

Επίσης να σας πω οτι τρέχει περι τους 9 μήνες χωρίς θανάτους φυσικά... Πρόσφατα πήρα ένα 200λτ και θα το ξεστήσω για να πάνε όλα εκεί..

Έγινε επεξεργασία - drbig
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω ωραία ξύλα.

Μπράβο.

Έχεις ακόμη περιθώριο για αύξηση των φυτών πάντως (εννοώ σε όγκο) ώστε να γίνει ακόμη πιο ζούγκλα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ! στο καινουργιο βαλε περισσοτερα σκαλαρια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ! στο καινουργιο βαλε περισσοτερα σκαλαρια.... :P

Για να πέφτει ξύλο μεταξύ τους να υποθέσω??? :)

Link to comment
Share on other sites

:P;) οχι αλλα τα σκαλαρια ζουν σε ομαδες και λιτρα θα εχεις ετσι ωστε να βαλεις κι αλλα.... :) αν θελεις βεβεια... Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

:blush::thumbup: οχι αλλα τα σκαλαρια ζουν σε ομαδες και λιτρα θα εχεις ετσι ωστε να βαλεις κι αλλα.... :) αν θελεις βεβεια...

Σκέφτομαι να φύγω από τα σκαλάρια για να είμαι ειλικρινής... βέβαια λατρεύω τις κιχλίδες.... (Αυτό ΔΕΝ σημαίνει οτι θα πάρω δίσκους :P ) απλά σκεφτόμουν να δοκιμάσω λίγο αμερικανάκια μικρά... ίσως κανένα apisto, ;ή ram... Θα δούμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Oτι θελεις ! :) πειρμενουμε να δουμε το καινουργι τανκ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακατάστατο είναι πολύ όμοροφ το ενυδρείο σου! Εντύπωση μου έκανε ο φωτισμός σου. Είσαι περίπου στο 1watt/litre χωρίς να υπολογίσουμε τους ανακλαστήρες! Δε γεμίζουν άλγες οι ανούμπιες; Βέβαια έχεις και αρκετά φυτά επιφανείας, που σίγουρα κόβουν αρκετό φως.

Να κάνω και μερικές πρωτάσεις; :)

Αφου θα αλάξεις ενυδρείο δεν αλλάζεις και τον βυθό σου; Βάλε ή πολύ πιο ψιλό χαλικάκι ή άμμο. Θα δεις ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

Αυξησε τα corydoras σου. Όχι σε είδη αλλά σε αριθμό. Εγώ θα έβαζα ένα είδος σε μεγάλο αριθμό.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Andreas301 ότι μπορεις να αυξήσεις αρκετά τον όγκο των φυτών σου ώστε να δείξει πραγματική ζούγκλα. Αρκεί βέβαια να αυξήσεις κάπως και τα νιτρικά σου.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακατάστατο είναι πολύ όμοροφ το ενυδρείο σου! Εντύπωση μου έκανε ο φωτισμός σου. Είσαι περίπου στο 1watt/litre χωρίς να υπολογίσουμε τους ανακλαστήρες! Δε γεμίζουν άλγες οι ανούμπιες; Βέβαια έχεις και αρκετά φυτά επιφανείας, που σίγουρα κόβουν αρκετό φως.

Να κάνω και μερικές πρωτάσεις; :)

Αφου θα αλάξεις ενυδρείο δεν αλλάζεις και τον βυθό σου; Βάλε ή πολύ πιο ψιλό χαλικάκι ή άμμο. Θα δεις ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

Αυξησε τα corydoras σου. Όχι σε είδη αλλά σε αριθμό. Εγώ θα έβαζα ένα είδος σε μεγάλο αριθμό.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Andreas301 ότι μπορεις να αυξήσεις αρκετά τον όγκο των φυτών σου ώστε να δείξει πραγματική ζούγκλα. Αρκεί βέβαια να αυξήσεις κάπως και τα νιτρικά σου.

Καλή συνέχεια...

Θόδωρε με καις!!! :P;):blush: Όλα αυτά που λες θέλω να τα κάνω!

Καλα περιττό να σου πω τι συμβαίνει με τα φώτα.. . Περιμμένω τη θεία απο το Chicago για να πάρω Διοξείδιο. ΑΝ είδες έχω 3 διοξείδια στο ενυδρείο, και της Tetra, Και υγρό και DIY.. (εξ ου και τα σωληνάκια!!!) Και φυσικά αυτη η θεία απο το Chicago ακόμη αργεί!!!! Γι αυτό και διατηρώ χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Κάποια στιγμή έβγαλα πολλή νηματοειδή και διάφορες άλλες αλλά έβαλα μέσα 2 sae τα φάγανε όλα και ηρέμησα. τώρα πια δεν έχω αλγη ούτε για δείγμα!

Έγινε επεξεργασία - drbig
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου έκανε ο φωτισμός σου. Είσαι περίπου στο 1watt/litre χωρίς να υπολογίσουμε τους ανακλαστήρες! Δε γεμίζουν άλγες οι ανούμπιες; Βέβαια έχεις και αρκετά φυτά επιφανείας, που σίγουρα κόβουν αρκετό φως.

Πράγματι !

έχεις φωτισμό που θα μπορούσε να οδηγήσει σε ενδιαφέρουσες προτάσεις φυτών (αργότερα με σοβαρό διοξείδιο) αλλά και σε άλγες όπως διακρίνει ο theodor72. Αν αποφασίσεις να περιορίσεις τα φυτά επιφανείας έχε το νου σου γιατί το σκηνικό μπορεί να αλλάξει ραγδαία.

Αυτά όλα τα watt ανάβουν μαζί μέσα στο οκτάωρο ?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι !

έχεις φωτισμό που θα μπορούσε να οδηγήσει σε ενδιαφέρουσες προτάσεις φυτών (αργότερα με σοβαρό διοξείδιο) αλλά και σε άλγες όπως διακρίνει ο theodor72. Αν αποφασίσεις να περιορίσεις τα φυτά επιφανείας έχε το νου σου γιατί το σκηνικό μπορεί να αλλάξει ραγδαία.

Αυτά όλα τα watt ανάβουν μαζί μέσα στο οκτάωρο ?

Η αλήθεια είναι πως Όχι, και απορώ πως δεν το έβαλα πιο πριν. Μια φορά που τα άναψα όλα μαζί (και επειδή δεν υπάρχει καπάκι) Νόμιζαν απο το σπίτι μου οτι ανοιξαν οι ουρανοι, και περίμεναν να κατέβουν άγγελοι!

Συνήθως ανάβουν 4αδες εκ περιτροπής. Την μια μέρα οι 30αρες με τις 21αρες και την άλλη οι 30αρες με τις 24αρες. :)

Έγινε επεξεργασία - drbig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...