Jump to content

καποιος με γνωσεις ηλεκτρονικης....?


mpfanis

Recommended Posts

Επειδη θελω να φτιαχω το φωτισμο στο ενεδρειο μου δεδομενου οτι υπαρχουν καποια υλικα και η δυνατοτητα κατασκευης της πλακετας θα ηθελα καποιος που να γνωριζει αν αυτο που σκεφτομαι μπορει να λειτουργησει....ειδικοτερα αν στο κυκλωμα του dimmer υπαρχει κατι που δεν ειναι σωστο (γιατι απο καποιο αλλο post διαβασα πως πρεπει να εχει 18v τροφοδοσια για να λειτουργεισει σωστα εγω εχω ενα 12v και οτι ειναι για λαμτηρες τ5 μεγαλυτερης ισχυος και εγω εχω τ8...)

ευχαριστω εκ των προτερων

post-23849-1283692224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλα ακομα και αν μπορούσα να σε βοηθήσω, δεν μπορω να καταλάβω τι ακριβώς ρωτας. Κανε μια καλύτερη διατύπωση της απορίας σου ωστε να μπορέσουν οι φίλοι οι συνχομπίστες να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Aν το dimmer με τροφοδοτικο 12v dc μπορει να λειτουργησει ικανοποιητικα με 2 λαμπες Τ8 18w ?

αν οχι μπορω να κανω καποιες αλλαγες πανω στο κυκλωμα του dimmer ωστε να λειτουργει σωστα με 12v τροφοδοσια ?

Link to comment
Share on other sites

Τα dimmable ballast λειτουργούν από 0 έως 10 volt DC.

Δεν έχει καμία σημασία αν είναι για 1 ή 2 λάμπες ή αν οι λάμπες είναι Τ5 ή Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να φτιαχω το φωτισμο στο ενεδρειο μου δεδομενου οτι υπαρχουν καποια υλικα και η δυνατοτητα κατασκευης της πλακετας θα ηθελα καποιος που να γνωριζει αν αυτο που σκεφτομαι μπορει να λειτουργησει....ειδικοτερα αν στο κυκλωμα του dimmer υπαρχει κατι που δεν ειναι σωστο (γιατι απο καποιο αλλο post διαβασα πως πρεπει να εχει 18v τροφοδοσια για να λειτουργεισει σωστα εγω εχω ενα 12v και οτι ειναι για λαμτηρες τ5 μεγαλυτερης ισχυος και εγω εχω τ8...)

ευχαριστω εκ των προτερων

post-23849-1283692224_thumb.jpg

οπως κοιταξα λιγο το σχεδιο φαινεται να δουλευει, αν και δεν εχω πολυ μεγαλη γνωση στα ηλεκτρονικα, οτι χρειαζεσαι απο ηλεκτρολογικα και αυτοματισμους μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...