Jump to content

Eheim Ecco Pro 200 (2034)


bartemderas

Recommended Posts

Στο φιλτρο μου, από πάνω προς τα κάτω έχει μπλε σφουγγάρι, βαβάκι, subtrate pro, eheim mechpro.

Δεδομένου ότι έχω προσθέσει ένα εσωτερικό φίλτρο ακόμη μόνο με σφουγγάρια, υπάρχει θέμα αν καταργησω τελείως το βαμβάκι από το εξωτερικό φίλτρο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα. η δομή του φίλτρου σου είναι αρκετά ψαγμένη για να αφαιρείς πράγματα. Μόνο τον άνθρακα να μην έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα. η δομή του φίλτρου σου είναι αρκετά ψαγμένη για να αφαιρείς πράγματα. Μόνο τον άνθρακα να μην έχεις μέσα.

χμμ..την περίμενα αυτή την απάντηση, άλλωστε μου φαίνειται λογική.

ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ΕΡΩΤΗΣΗ:

χτες άλλαξα το βαμβάκι του φίλτρου με ένα μαμίσιο, αφού πρώτα το ξέπλυνα. όταν πήρε μπροστά "ξέρασε" κάποιες ίνες από το βαμβάκι! Για μερικά δευτερόλεπτα και μετά ήταν οκ.

συμβαίνει αυτό? είναι από το καινούριο βαμβάκι άραγε ή από το χύμα της sera που είχα βάλει την τελευταία φορά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα ΕΡΩΤΗΣΗ:

χτες άλλαξα το βαμβάκι του φίλτρου με ένα μαμίσιο, αφού πρώτα το ξέπλυνα. όταν πήρε μπροστά "ξέρασε" κάποιες ίνες από το βαμβάκι! Για μερικά δευτερόλεπτα και μετά ήταν οκ.

συμβαίνει αυτό? είναι από το καινούριο βαμβάκι άραγε ή από το χύμα της sera που είχα βάλει την τελευταία φορά?

Ευχαριστώ

Ότι και νάταν δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας

Link to comment
Share on other sites

Το "μηχανικό" φιλτράρισμα καλό είναι να παραμείνει μέσα στο εξωτερικό φίλτρο και γιατί αν το αφαιρέσεις θα σου λασπώσει το βιολογικό του μετά. Θα συντηρείς καλύτερα το βιολογικό σου δηλαδή. Με το ενυδρείο αν έχεις επαρκές εσωτερικό φίλτρο ίσως να μην είχες πρόβλημα αλλά θα ήθελες και πιο συχνή αλλαγή βιολογικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...