Jump to content

Tα μούσκεψα....


kaeir

Recommended Posts

Βασικά έκανα μια σκέψη αν και δεν θα έπρεπε να χάνει. Κοίταξες όλες τις οδούς του νερού και τους σωλήνες να δεις μήπως είναι τίποτα βουλωμένο?β Ή μήπως έχεις κλειστό κανένα βανάκι?

Μπορεί και να είναι ελαττωματικό βέβαια και τσάμπα να παιδευόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελλαθώ. Με πήραν από το κατάστημα και μου είπαν ότι δουλεύει κανονικά το φίλτρο χωρίς κανένα πρόβλημα! ;)

Δεν ξέρω τι να πω...Το μόνο που έκανα είναι όταν σκούπησα το φίλτρο για να το στείλω, μετακίνησα λίγο το λάστιχο ( τη φλάτζα).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, γιατί θα λαλήσω στο τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να είναι το πρόβλημα η φλάντζα και να σταματήσει η ταλαιπωρία σου.

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, πριν στο επιστρέψουν να τους εξηγήσεις ότι και σε σένα δούλεψε κάποιες φορές, αλλά είχε διαρροες και προβλήματα. Ρώτα τους: Το αφήσατε να δουλέψει κάνα 3ωρο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, πριν στο επιστρέψουν να τους εξηγήσεις ότι και σε σένα δούλεψε κάποιες φορές, αλλά είχε διαρροες και προβλήματα. Ρώτα τους: Το αφήσατε να δουλέψει κάνα 3ωρο? ;)

Τους εξήγησα λεπτομερέστατα και τους είπα να διαβάσουν και το θέμα εδώ, για να δουν τη σύνδεση που είχα κάνει. Δεν είχα κάνει κάτι λάθος από ότι μίλησα και σε αυτούς δουλεύει ΟΚ.

Το άφησαν είπαν από τις 9 το πρωί εώς και τις 2παρά το μεσημέρι που με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής τηλ.

Τι να πω; Έμεινα έκπληκτη. Αν δεν ήταν επώνυμο κατάστημα θα έλεγα ότι με κοροιδεύουν, αλλά δεν έχουν λόγο οι άνθρωποι.

Φοβάμαι τι θα γίνει στη συνέχεια....

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Τους εξήγησα λεπτομερέστατα και τους είπα να διαβάσουν και το θέμα εδώ, για να δουν τη σύνδεση που είχα κάνει. Δεν είχα κάνει κάτι λάθος από ότι μίλησα και σε αυτούς δουλεύει ΟΚ.

Το άφησαν είπαν από τις 9 το πρωί εώς και τις 2παρά το μεσημέρι που με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής τηλ.

Τι να πω; Έμεινα έκπληκτη. Αν δεν ήταν επώνυμο κατάστημα θα έλεγα ότι με κοροιδεύουν, αλλά δεν έχουν λόγο οι άνθρωποι.

Φοβάμαι τι θα γίνει στη συνέχεια....

ας ελπίσουμε όλα καλά λοιπόν. όταν το παραλάβεις μας ενημερώνεις!

Μέχρι τότε ρίξε και μια ματιά ακόμα στο manual μήπως κάτι δεν πρόσεξες!

Αν δεν το έχεις, θα το βρεις στο internet. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο από εχθές το απόγευμα λειτουργεί κανονικά. ;)

Το Μόνο που έκανα ήταν να τραβήξει νερό χωρίς να το έχω στο ρεύμα αυτήν τη φορά. ( Κάτι που δεν έγραφε μέσα το προσπέκτους!) Οπότε αυτό ήταν το λάθος που έκανα, εν αγνοία μου. Πιθανά όταν ήταν στην πρίζα και δουλεύοντας ο μηχανισμός, να τράβηξε παραπάνω νερό από ότι έπρεπε και να το έβγαζε μετά. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ, τίποτα άλλο.

Για καλό και κακό έχω ένα μικρό δοχείο από κάτω, γιατί όταν καείς από τον χυλό, φυσάς και το γιαούρτι...

Σήμερα έριξα και για 1η φορά τροφή. Και τώρα περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος... :D και είμαι σε αναμονή να μου φέρουν και φυτά στο πετ-σοπ. Λόγω άλγης στο άλλο μικρό ενυδρείο, φοβάμαι να μεταφέρω φυτά από εκεί.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν λένε να βυθιστούν τα ξύλα, τα οποία έχω "πατώσει" με έναν βράχο από το άλλο ενυδρείο και παρ'ολη την προετοιμασία που τους έκανα, βγάζουν μαλακές μικρές ίνες ξύλου. Υπάρχει περίπτωση να βουλώσουν το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο από εχθές το απόγευμα λειτουργεί κανονικά. :D

Το Μόνο που έκανα ήταν να τραβήξει νερό χωρίς να το έχω στο ρεύμα αυτήν τη φορά. ( Κάτι που δεν έγραφε μέσα το προσπέκτους!) Οπότε αυτό ήταν το λάθος που έκανα, εν αγνοία μου. Πιθανά όταν ήταν στην πρίζα και δουλεύοντας ο μηχανισμός, να τράβηξε παραπάνω νερό από ότι έπρεπε και να το έβγαζε μετά. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ, τίποτα άλλο.

Για καλό και κακό έχω ένα μικρό δοχείο από κάτω, γιατί όταν καείς από τον χυλό, φυσάς και το γιαούρτι...

Σήμερα έριξα και για 1η φορά τροφή. Και τώρα περιμένω να ολοκληρωθεί ο κύκλος... :thumbup: και είμαι σε αναμονή να μου φέρουν και φυτά στο πετ-σοπ. Λόγω άλγης στο άλλο μικρό ενυδρείο, φοβάμαι να μεταφέρω φυτά από εκεί.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν λένε να βυθιστούν τα ξύλα, τα οποία έχω "πατώσει" με έναν βράχο από το άλλο ενυδρείο και παρ'ολη την προετοιμασία που τους έκανα, βγάζουν μαλακές μικρές ίνες ξύλου. Υπάρχει περίπτωση να βουλώσουν το φίλτρο;

Επιτέλους!! ;)

αν οι ίνες ξύλου είναι μικρές δεν υπάερχει θέμα (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί τις βγάζει). Στη χερότερη αλλαζεις το βαμβάκι σε καμια βδομάδα. δεν χρειαζεται να είναι της eheim απαραίτητα, μπορεί να είναι και χύμα filter wool.

Για τα φυτά μη σκας ακόμα. Και όταν τα πάρεις κάνε τους τη σχετική "απολύμανση" για να γλιτώσεις από σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες και άλλα "προβληματάκια".

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!! ;)

αν οι ίνες ξύλου είναι μικρές δεν υπάερχει θέμα (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί τις βγάζει). Στη χερότερη αλλαζεις το βαμβάκι σε καμια βδομάδα. δεν χρειαζεται να είναι της eheim απαραίτητα, μπορεί να είναι και χύμα filter wool.

Για τα φυτά μη σκας ακόμα. Και όταν τα πάρεις κάνε τους τη σχετική "απολύμανση" για να γλιτώσεις από σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες και άλλα "προβληματάκια".

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :D

Όσο για τις ίνες, επειδή τα ξύλα είναι ρίζες δέντρου, είναι λίγο μαλακό και ενώ το καθάρισα και με σβουράκι με το μπλακεντέκερ, βγάζει μαλακές ίνες σαν φλούδες. Μαλακώνει το ξύλο σε εκείνο το σημείο ( όπως όταν πιάνει γλύτσα κάτι), και αποκόπτεται. Ε, που θα πάει, θα βγάλει-θα βγάλει, κάποια στιγμή θα σταματήσει.

Εξάλλου έχω δρόμο ακόμη μέχρι επιτέλους να μουλιάσει και να βυθιστεί ( το ελπίζω γιατί είναι ελαφρύ!).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...