Jump to content

Seachem Flourish


calpinos

Recommended Posts

Παιδιά εχω μια απορεία μάλλον δύο

Παράγγειλα απο ενα eshop seachem flourish το οποίο μεσα στο site έλεγε οτι

μετά το πρώτο άνοιγμα βάλτε το στο ψυγείο το θέμα είναι οτι εμένα μου ήρθε ανοιγμένο

δηλαδή δεν είχε κάποια ασφάλεια μήπως ξέρετε τι παίζετε σε εσας πως είναι η συσκευασία???

και το συντηρήτε στο ψυγείο????

δοσολογία για 110 λίτρα με πολύ εύκολα και σχετικά λίγα φυτά (ανούμπια & βαλισνέριες)

πόση δόση ???? εγω υπολόγισα περίπου 1 ml την εβδομάδα είναι καλά?????

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είναι σφραγισμένο μ' ένα χαρτάκι στο χείλος του μπουκαλιού.

Εγώ δεν το βάζω στο ψυγείο και οι περισσότεροι νομίζω, δεν έχει ανάγκη.

Θα σου πρότεινα να βάζεις 2-3 ml την εβδομάδα (μισό καπάκι περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα είχε ενα χαρτάκι σαν τάπα όταν το αγόρασα αλλά είχε ξεκολήσει σε μια άκρη. Ούτε εγώ το βάζω στο ψηγείο. Η sechem προτείνει 1ml ανα 50lt νερού μία ή δύο φορές την εβδομάδα. Εγώ σε 100lt με διάφορα εύκολα φυτά βάζω 1ml 2 φορές την εβδομάδα και είμαι κομπλέ. Συμπληρώνω επίσης και potasium αλλά αυτό επειδή είδα τρύπες στα φυτά μου στην αρχή. Πρότασή μου να ξεκινήσεις συντηρητικά και αναλόγως της αντίδρασης των φυτών σου να πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογια που δινει η seachem ειναι η μεγιστη που μπορει να γινει και ειναι για ενυδρεια με φουλ φυταμαζα και παροχη CO2.

Προτεινει 1ml στα 50 λιτρα περιπου δυο φορες τυην εβδομαδα. Συνολο 10 ml την εβδομαδα για 50 λιτρα.

Για παραδειγμα εγω λιπαινα πολυ φυτεμενο (κατα 80%) ενυδρειο(μετριας δυσκολιας φυτα), 160 λιτρα καθαρα νερο, χωρις CO2, με 3ml δυο φορες την εβδομαδα συνολο 6ml (αντι για 30 που θα επρεπε) και ηταν αρκετο.

Ξεκινας απο χαμηλη δοσολογια (πχ 1/3 της δοσολογιας) και θα δεις αναλογα την αναπτυξη των φυτων αν χρειαζεσαι κι αλλο.

Μια παρατηρηση που μπορει να γινει ειναι οτι αν δεις αλγες σημαινει οτι λιπαινεις πολυ για τις συνθηκες του ενυδρειου, και αν δεις μειωμενη αναπτυξη φυτων σημαινει οτι λιπανεις λιγο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογια που δινει η seachem ειναι η μεγιστη που μπορει να γινει και ειναι για ενυδρεια με φουλ φυταμαζα και παροχη CO2.

Προτεινει 1ml στα 50 λιτρα περιπου δυο φορες τυην εβδομαδα. Συνολο 10 ml την εβδομαδα για 50 λιτρα.

Για παραδειγμα εγω λιπαινα πολυ φυτεμενο (κατα 80%) ενυδρειο(μετριας δυσκολιας φυτα), 160 λιτρα καθαρα νερο, χωρις CO2, με 3ml δυο φορες την εβδομαδα συνολο 6ml (αντι για 30 που θα επρεπε) και ηταν αρκετο.

Ξεκινας απο χαμηλη δοσολογια (πχ 1/3 της δοσολογιας) και θα δεις αναλογα την αναπτυξη των φυτων αν χρειαζεσαι κι αλλο.

Μια παρατηρηση που μπορει να γινει ειναι οτι αν δεις αλγες σημαινει οτι λιπαινεις πολυ για τις συνθηκες του ενυδρειου, και αν δεις μειωμενη αναπτυξη φυτων σημαινει οτι λιπανεις λιγο.

Νομίζω οτι κάτι δεν έκανες καλά στις πράξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

επειδη ειδα οτι το θεμα ειναι για παρομοιο σκευασμα ηθελα να ρωτησω

το seachem flourish excel καθε ποτε πρεπει να μπαινει στο νερο ?

το tank einai 75L στο στωσιμο και εβαλα για αρχη 2 καπακια οπως γραφει η συσκευασια για πρωτη φορα

μετα ομως δεν το κανει κατανοητο ποια ποσοτητα πρεπει να βαζουμε και καθε ποτε

γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

επειδη ειδα οτι το θεμα ειναι για παρομοιο σκευασμα ηθελα να ρωτησω

το seachem flourish excel καθε ποτε πρεπει να μπαινει στο νερο ?

το tank einai 75L στο στωσιμο και εβαλα για αρχη 2 καπακια οπως γραφει η συσκευασια για πρωτη φορα

μετα ομως δεν το κανει κατανοητο ποια ποσοτητα πρεπει να βαζουμε και καθε ποτε

γνωριζει κανεις?

Σε δικό μου φουλ φυτεμένο 80ρι ρίχνω κάθε μέρα 1ml και όλα πάνε ρολόι. Ξεκίνα καθημερινά με 0.5 ml και βλέπεις. Γνώμη μου, για όλα τα λιπάσματα, είναι πως πρέπει να μπαίνουν καθημερινά από πολύ μικρές ποσότητες και όχι εβδομαδιαίως ή μηνιαίως ;)

ΥΓ. Η Seachem πάνω στο μπουκαλάκι λέει 5ml στα 200 λίτρα κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα... Δηλαδή για τα λίτρα σου 1.8 ml.

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλει κάποιος καθόλου λίπανση, παρά μόνο CO2, υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή είναι απαραίτητη η λίπανση ή απλά για να αναπτύσσονται πιο γρήγορα τα φυτά;

έχω ένα άλλο λιπαντικό( όχι της Sachem), αλλά το χρησιμοποπιησα μόνο μία φορά. Μετά με το CO2 που έβαλα, δεν προλάβαινα να κλαδεύω στο 20λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Όταν είσαι σε περίοδο στρωσίματος του ενυδρείου, γενικά κάνει να ρίχνεις λιπάσματα ή να έχεις παροχή CO2;

Link to comment
Share on other sites

Σε δικό μου φουλ φυτεμένο 80ρι ρίχνω κάθε μέρα 1ml και όλα πάνε ρολόι. Ξεκίνα καθημερινά με 0.5 ml και βλέπεις. Γνώμη μου, για όλα τα λιπάσματα, είναι πως πρέπει να μπαίνουν καθημερινά από πολύ μικρές ποσότητες και όχι εβδομαδιαίως ή μηνιαίως ;)

ΥΓ. Η Seachem πάνω στο μπουκαλάκι λέει 5ml στα 200 λίτρα κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα... Δηλαδή για τα λίτρα σου 1.8 ml.

εχεις και μηχανισμο CO2 ή βαζεις μονο το flourish ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχεις και μηχανισμο CO2 ή βαζεις μονο το flourish ?

ευχαριστω

co2, flourish, iron, excel ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλει κάποιος καθόλου λίπανση, παρά μόνο CO2, υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή είναι απαραίτητη η λίπανση ή απλά για να αναπτύσσονται πιο γρήγορα τα φυτά;

έχω ένα άλλο λιπαντικό( όχι της Sachem), αλλά το χρησιμοποπιησα μόνο μία φορά. Μετά με το CO2 που έβαλα, δεν προλάβαινα να κλαδεύω στο 20λιτρο.

να βάζεις και λίπασμα και co2. Ο λόγος που δεν πήραν την κάτω βόλτα είναι ότι έχουν μείνει θρεπτικά συστατικά από εκείνη τη φορά που έριξες λίπασμα ή οτι μεγαλώνουν γιατί ψάχνουν για θρεπτικά συστατικά. Καλύτερα να βάζεις μόνο flourish παρά να βάζεις μόνο co2. Οι αλλαγές στα φυτά να ξέρεις οτι φαίνονται μετά από πολύ καιρό και όχι αμέσως.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Όταν είσαι σε περίοδο στρωσίματος του ενυδρείου, γενικά κάνει να ρίχνεις λιπάσματα ή να έχεις παροχή CO2;

δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο ;) Βέβαια εαν έχεις την επιλογή καλό είναι να μη το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

αν μπει co2 μετα πρεπει το βραδυ να εχω ανοιχτη αεραντλεια ?

μόνο εάν έχεις DIY CO2 αλλά και πάλι μπορείς να το αποφύγεις μειώνοντας το :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Seachem στο site της δίνει ένα πρόγραμμα με τη δοσολογία των προϊόντων της και μάλιστα μετράει τις δόσεις σε καπάκια ανά λίτρα οπότε είναι και πιο εύκολο να υπολογίζει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

μόνο εάν έχεις DIY CO2 αλλά και πάλι μπορείς να το αποφύγεις μειώνοντας το :)

επειδη μετα απο μερες μου ηρθε η απορια ...αν εχω DIY CO2 πρεπει να βαλω και αεραντλια ενω αν εχω καποια μπουκαλα παροχης co2 δεν χρειαζεται ? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...