Jump to content

Enoplometopus Debelius - Debelius' Reef Lobster


Sparos

Recommended Posts

εδω και δυο μερες φιλοξενω στο reefακι μου αυτο το πανεμορφο ζωντανο.

το προβλημα ειναι οτι δεν το βλεπω σχεδον καθολου ;)

σκεφτομαι κα φταξω ενα μικρο 40-50 λιτρα μονο για αυτον, και αν τυχει και την παρεα του (αφου δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θυλικο), με 1-2 βραχακια μονο ωστε να τα βλεπω και λιγο.

θα ηθελα πληροφοριες πως διαχοριζονται και αναπαραγωγης.

Ευχαριστω

JD

purpleorangereeflobster.jpgpurpleorangereeflobster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωντος ενας πολυ ομορφος οργανισμος αλλα θα σου λεγα να μην προχωρησεις σε εξοδα για να στεισεις ενα 50λιτρο οπως λες γιατι... και παλι δεν προκειται να τον βλεπεις ;) βλεπεις ειναι νυχτοβιος ο κυριος ...... αλλα με τον καιρο προσαρμοζεται.... εγω φαντασου τον εχω στα 850λιτρα 2,5χρονια... ε, τον τελευταιο χρονο τον βλεπω την ωρα του φαγητου για κανα 10λεπτο και μετα γινεται κοπερφιλντ....... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αλλα οταν μεγαλωσει κανει μεγαλες ζημιες.

Να τον προσεχετε.

Link to comment
Share on other sites

Ωντος ενας πολυ ομορφος οργανισμος αλλα θα σου λεγα να μην προχωρησεις σε εξοδα για να στεισεις ενα 50λιτρο οπως λες γιατι... και παλι δεν προκειται να τον βλεπεις ;) βλεπεις ειναι νυχτοβιος ο κυριος ...... αλλα με τον καιρο προσαρμοζεται.... εγω φαντασου τον εχω στα 850λιτρα 2,5χρονια... ε, τον τελευταιο χρονο τον βλεπω την ωρα του φαγητου για κανα 10λεπτο και μετα γινεται κοπερφιλντ....... :D

εχεις καποια δικια του τροφη η οτι ταιζεις και το υπολοιπο ενυδρειο?

μηπως γνωριζεις ποιο ειναι το αρσενικο και ποιο το θυλικο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν γνωριζω την ακριβη διαφορα μεταξυ αρσ-θυλ νομιζω απο καπου που το χα διαβασει καπου στις δαγκανες τους αλλα για να χεις μετρο συγκρισεις θα πρεπει να τους εχεις διπλα διπλα,.... αν παντως βαλεις κ αλλον αν ειναι το ιδιο γενος θα πλακωθουν ασχημα.. οσο αναφορα το φαγητο στο κατεψυγμενο εχει αδυναμια κυριως κανα κομματακι γαριδας ,κριλλ αλλα και μυσις ... με τον καιρο θα αρχισει να τρωει και αποξυραμενη...

ενα κολπακι για να μεθει να βγαινει απο την κρυψωνα του ειναι να του βαζεις μια στο τοσο ενα κομματακι γαριδας εξω απο την κρηψωνα του για να βγαινει και με τον καιρο θα τον βλεπεις ολο και περισσοτερο.... αντε να σου ζησει ο "μικρος" ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, έχεις μέσα και καμιά γαρίδα? Γιατί νομίζω θα της επιτεθεί....

Εγω 1 χρόνο τον είχα εκπαιδεύσει και εβγαινε καθε απόγευμα ενα βηματάκι απο την φωλιά για να τσιμπήσει krill. Αλλά νομίζω είναι επιθετικός γιατί όλα τα ψαρια δεν περναγαν καν μπροστά απο τη φωλιά του...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, έχεις μέσα και καμιά γαρίδα? oxi αλλα θα βαλω 2-3 Lysmata wurdemanni - Peppermint Shrimp γιατι επιξα στην aiptasia. .Γιατί νομίζω θα της επιτεθεί....Δεν νομιζω να εχω προβλημα

Εγω 1 χρόνο τον είχα εκπαιδεύσει και εβγαινε καθε απόγευμα ενα βηματάκι απο την φωλιά για να τσιμπήσει krill. Αλλά νομίζω είναι επιθετικός γιατί όλα τα ψαρια δεν περναγαν καν μπροστά απο τη φωλιά του...

Τον Βλεπω σε καινουργιο ενυδρειο με το ζευγαρι του (αν μαθω να τα ξεχωριζω) και θα παω για αναπαραγωγη.

Εχω τρελαθει με τα χρωματα του. ειμαι στο ψαξιμο για ενυδρειακι τωρα και βλεπουμε.

Thanks anyway :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...