Jump to content

Απορίες Co2


Recommended Posts

Απορία φίλου με ενυδρείο γλυκού νερού φυτεμένο (και άσχετου με Internet)…..αλλά μιας που είμαι και εγώ άσχετος με το γλυκό, «πέφτουν» οι ερωτήσεις !!!!

Η παροχή CO2 πρέπει να κλείνει τις βραδινές ώρες?

και αν ναι, υπάρχει κάποιο σύστημα με χρονοδιακόπτη και ηλεκτρική βάνα (αν το λέω σωστά) ώστε να γίνεται αυτή η διακοπή προγραμματισμένα?

Προς πληροφόρηση, η φιάλη του CO2 είναι σχετικά μικρή χωρίς μεγάλη πίεση και είναι μιας χρήσης της Dennerle.

Και μια ακόμη απορία…. Θα μπορούσε να αντικαταστήσει τη φιάλη με κάποια άλλη εξ ίσου μικρού μεγέθους, αλλά με την δυνατότητα να την ξαναγεμίζει? (κρατώντας όμως τον υπόλοιπο εξοπλισμό …διάχυση, βαλβίδα αντεπιστροφής..κλπ)

Ευχραριστή(ώ)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος σχετικός με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λόγω του ότι το βράδυ τα φυτά αποβάλουν CO2 και απορροφούν οξυγόνο πρέπει να κλύνει η παροχή CO2 τώρα δεν ξέρω ποία μπουκάλα έχεις της Dennerle οπότε δεν ξέρω άν ταιριάζουν η βαλβίδες που πωλούνται στην αγορά και κάνουν αυτή τη δουλεία Αν μπορείς πες ποιο μοντέλο της Dennerle έχει ο φίλος σού να σου πούμε ακριβώς τι μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου απαντώ με σειρά στις απορίες σου:

1. Το βράδυ τα φυτά εκτελούν την αντίστροφη αναπνοή, δηλαδή αντί να καταναλώνουν CO2 και να παράγουν O2, κάνουν το αντίστροφο. Ο συνδυασμός αυτού του επιπλέον παραγόμενου CO2 συν αυτόν που παρέχει από την μπουκάλα μπορεί να επιφέρουν απότομες μεταβολές στο ph.

Συμπέρασμα: πρέπει να κάνει μέτρηση του ph λίγο πριν κλείσουν τα φώτα (δηλαδή όσο τα φυτά φωτοσυνθέτουν κανονικά), 1 ώρα αφότου κλείσουν τα φώτα και λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα το πρωί (οπότε θα ξέρει πως κυμαίνεται το ph στο ενυδρείο του κατά την φάση της αντίστροφης αναπνοής.

Είναι πιθανό αν έχει ρυθμίσει μικρή παροχή να μην χρειάζεται να την κλείνει το βράδυ αλλιώς υπάρχουν 2 τρόποι προγραμματισμού με ηλεκτρική βάνα.

2α. Συνδέει την ηλεκτροβάνα στο χρονοδιακόπτη του φωτιστικού του, έτσι μόλις κλείνουν τα φώτα και ξεκινάει η παραγωγή CO2 από τα φυτά, έχει σταματήσει την τεχνητή παροχή.

2β. Ο πιο ακριβός και μουράτος τρόπος είναι ph controller (υπολόγιζε τουλάχιστον 100 ευρώ) που ανοιγοκλείνει την ηλεκτροβάνα όποτε χρειάζεται. Σίγουρα κρατά τα επίπεδα ph πιο σταθερά.

3. Εννοείται ότι μπορεί να κρατήσει ολόκληρο το σύστημα από την μπουκάλα και μετά. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρει αντάπτορα ώστε το σικάτο μανόμετρο της dennerle να προσαρμοστεί σε κανονική μπουκάλα. Ωστόσο, αν το ψάξεις υπάρχει αντάπτορας. Για τα υπόλοιπα εξαρτήματα εννοείται ότι τα κρατά, είναι ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε για τις απαντήσεις.

Ηλεκτρική βάνα του είχα προτείνει και εγώ, από τα λίγα που είχα διαβάσει, αλλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

Για pH controller αν και πιο "σωστό" προς το παρόν είναι απαγορευτικό για την τσέπη του... ίσως αν βρεθεί από καμιά αγγελία.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή Αίολε.

Η εν λόγω φιάλη μίας χρήσης της Dennerle δεν είναι συμβατή με ηλεκτροβάνες και λοιπά ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

Για να δουλέψει με ηλεκτροβάνα θέλει κανονική επαναχρησιμοποιούμενη φιάλη με μανόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δηλαδή αν το σωληνάκι (ή κάποιο άλλο πιο ανθεκτικό σε πιέσεις) όπως βγαίνει από την βαλβίδα ρύθμισης της Dennerle, συνδεθεί στην ηλεκτροβάνα δεν θα ταιριάξει?

Σε ποιο σημείο υπάρχει ασυμβατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα σετ πολύ συμμαζεμένο και κατάλληλο για μικρά ενυδρεία.. 10-125 λίτρα. (Του φίλου είναι 80 λίτρα).

Αποτελείται από αυτά τα κομμάτια.

http://www.dennerle.eu/global/index.php?op...=152〈=en

Και για ηλεκτροβάνα λέμε για αυτήν

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2081

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

εδώ δηλώνω άγνοια, δεν το ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα γι' αυτή τη φιάλη και ηλεκτροβάνα συγγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...