Jump to content

τραγικη αγνοια-κακοποιηση ψαριων


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι. αρχικα να πω οτι δεν ειδα τη συγκεκριμενη εκπομπη της στεφανιδου στο σταρ (γιατι δεν βλεπω τετοιες εκπομπες γενικα...αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο!)

ομως μια φιλη μου την εβλεπε και μου το μετεφερε επειδη ξερει οτι ασχολουμαι με τα ενυδρεια... μου λεει λοιπον πως ειχαν παει στην εκπομπη της κατι γατοψαρα μεσα σε ενα κουβα και εβαζες μεσα το ποδι σου το οποιο τα ψαρια στο καθαριζαν απο τα νεκρα κυταρα και ελεγαν ειναι καλο για παθησεις δερματικες αλλα και ως χαλαρωτικο.

προετρεπαν κιολας τους τηλεθεατες να πανε στα πετ σοπ να τα αγορασουν για αυτη τη δουλεια...

στην εκπομπη η τατιανα εβαλε το ποδι της μεσα στο κουβα(χωρις φιλτρο βεβαια και τα λοιπα) και τα ψαρια το γυροφερναν και το τσιμπουσαν...

ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΒΑΜΕΝΑ και προετρεπε με αυτον τον τροπο να το κανουν και οι αλλοι!!!!

Ε Λ Ε Ο Σ :):P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοια ψαράκια τα έχω ξαναδεί...

η βαφη που ειχε εκεινη την ωρα ηταν στο πλαισιο του καλου των ψαριων?

εννοω δεν επρεπε να πουν τουλαχιστον και καποια βασικα μετρα πριν την επαφη με τα ψαρια?...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια αυτά λέγονται gara ruffa....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια αυτά λέγονται gara ruffa....

υπαρχουν πουθενα πληροφοριες για αυτα? πολυ ενδιαφερον απλα ανοιξα περισσοτερο το θεμα για τους κανονες υγειηνης ας το πω ετσι που δεν τηρουσαν στην εκπομπη αλλα και που εδειξαν στον κοσμο, στον οποιο ηταν σαν να λενε, πηγαινετε σε καποιο πετ σοπ, παρτε καμια 20αρια απο αυτα τα ψαρακια, βαλτε τα σε ενα κουβα, βγαλτε τα παπουτσια και μπλουμ...

και το πιο τραγικο ηταν το ποδι με το βαμενο νυχι τις τατιανας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς για ένα μπάρμπα σε ένα χωριό που έχει να βγάλει τις μπότες του κάνα 2 χρόνια πόσα ψαράκια τέτοια να του πάρω?????? :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τεχνητες λιμνουλες με τετοια ψαρια και βοηθουν πολυ ατομα με σοβαρες δερματοπαθειες.

Τωρα κατα ποσο ειναι για πεντικουρ...δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν ξερω το θεμα αυτο καθολου και πραγματι μπορει να εχει και ευεργετικα αποτελεσματα, απλα το τραγικο θεωρησα το βαμενο νυχι μεσα στο νερο. απλα νομιζω καλο ειναι να υπαρχει- που κανονικα θα υπαρχει- μια προετοιμασια πριν βουτιξουμε το ποδι μεσα....

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν ξερω το θεμα αυτο καθολου και πραγματι μπορει να εχει και ευεργετικα αποτελεσματα, απλα το τραγικο θεωρησα το βαμενο νυχι μεσα στο νερο. απλα νομιζω καλο ειναι να υπαρχει- που κανονικα θα υπαρχει- μια προετοιμασια πριν βουτιξουμε το ποδι μεσα....

Καλησπέρα,

Το έχω δει live στη Σιγκαπούρη και το Μπαλί.

Εκεί τα ψάρια βρίσκονται σε γυάλες σε σειρά όπως στην παραπάνω φώτο.

Ο κόσμος κάνει ένα ποδόλουτρο και μετά μπλουμ.

Το νερό πεντακάθαρο και μετά το foot spa τα ψαράκια γύριζαν στη δεξαμενή και η γυάλα άδειαζε.

Τώρα για το βαμμένο νύχι... Δε νομίζω τα ψαράκια να ορμάνε στο νύχι αλλά στην παρανυχίδα.

Πιστεύω ότι είναι 3000 φορές χειρότερο να βάλει η κυρία ασετόν και μετά το πόδι στη γυάλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το έχω δει live στη Σιγκαπούρη και το Μπαλί.

Εκεί τα ψάρια βρίσκονται σε γυάλες σε σειρά όπως στην παραπάνω φώτο.

Ο κόσμος κάνει ένα ποδόλουτρο και μετά μπλουμ.

Το νερό πεντακάθαρο και μετά το foot spa τα ψαράκια γύριζαν στη δεξαμενή και η γυάλα άδειαζε.

Τώρα για το βαμμένο νύχι... Δε νομίζω τα ψαράκια να ορμάνε στο νύχι αλλά στην παρανυχίδα.

Πιστεύω ότι είναι 3000 φορές χειρότερο να βάλει η κυρία ασετόν και μετά το πόδι στη γυάλα!

ε ναι δεν εννοουσα τετοια προετοιμασια :) απλα και να μην τσιμπανε το νυχι αλλα την παρανυχιδα το μανο δεν θα απελευθερωσει ουσιες στο νερο? απλα εμενα που περνω οπως και σεις τοσες προφυλαξεις στο ενυδρειο μου φαινεται πολυ ανευθινο και κακοποιηση των ψαριων να δεχονται διαφορες τετοιες ουσιες. οχι το γεγονος του καθαρισμου αλλα οι ουσιες αυτες...

Link to comment
Share on other sites

Garra-Rufa-Fish-Spa-full-body-Therapy-Doctor-Fish.jpg

Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν την ικανότητα να τρώνε τους νεκρούς ιστούς και να βοηθούν τους ασθενείς οι οποίοι νοσούν απο δερματικές παθήσεις όπως το έκζεμα και η ψωρίαση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σωστος τα ψαράκια της φωτογραφίας δεν είναι garra rufa.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...