Jump to content

Μαυρα σαν χνουδι


teodgeor

Recommended Posts

Δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να γραψω το προβλημα, αν ειναι προβλημα δεν ξερω. Καταρχην το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και αποτελειται κυριως απο νανοκυχλιδες. Ξαφνικα στα φυτα , πλαστικα και υφασματινα και σε καποια αλλα διακοσμητικα εμφανιστηκαν παρα πολυ (σαν να φυτρωσαν να το πω ετσι) κατι μαυρα σαν χνουδι σαν να ειναι αληθινα και το ειδα και κατω στην αμμο πιο λιγο εκει, τι ειναι αυτο? Ειναι καποιο προβλημα γιατι και πριν που ειχα μισο χρονο ενα πιο μικρο ενυδρειο δεν ειχα δει ποτε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. Τι μετρήσεις μπορείς να μας δώσεις από το ενυδρείο σου? Πόσες ώρες ανάβει το φως καθημερινά? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?

Προφανώς έχεις θέμα με μαύρη τριχοειδή άλγη, δείγμα μη καλής ποιότητας νερού!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. Τι μετρήσεις μπορείς να μας δώσεις από το ενυδρείο σου? Πόσες ώρες ανάβει το φως καθημερινά? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?

Προφανώς έχεις θέμα με μαύρη τριχοειδή άλγη, δείγμα μη καλής ποιότητας νερού!

Μετρησεις που εκανα τωρα με υγρα τεστ :

ph: 7,4

nitrate:80

ammonia:0

nitrite:0

Αλλαγες κανω καθε 20 μερες περιπου και το φως( δυο λαμπες) 7 ωρες καθε μερα, να πω οτι εχω και λιγη πρασινη αλγη στα τζαμια και οτι πριν απο ενα μηνα εβγαλα τα αληθινα φυτα και εβαλα τα ψευτικα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για την μαυρη αλγη, σκεφτομαι να χρησιμοποιησω και καποιο υγρο που διαβασα το Flourish Excel ,ειναι καλο αυτο ? και γραφει οτι πρεπει να αυξησουμε το co2, πως γινεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για την μαυρη αλγη, σκεφτομαι να χρησιμοποιησω και καποιο υγρο που διαβασα το Flourish Excel ,ειναι καλο αυτο ? και γραφει οτι πρεπει να αυξησουμε το co2, πως γινεται αυτο ?

καλο ειναι,σε υπερδοσολογια βοηθαει στη καταπολεμηση της αγλης.

το co2 μπορεις να το αυξησεις ειτε με μπουκαλα πεπιεσμεου co2,ειτε με μειγμα μαγιας και ζαχαρης (εδω ομως δ θα εχεις συαθερη παροχη)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να σας πω οτι εκανα σημερα μετρηση co2 με υγρο τεστ της tetra και εβγαλα αποτελεσμα 11mg/litro , επειδη πρωτη φορα κανω τετοια μετρηση για πεστε μου ειμα καλα , χαμηλα ? ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να σας πω οτι εκανα σημερα μετρηση co2 με υγρο τεστ της tetra και εβγαλα αποτελεσμα 11mg/litro , επειδη πρωτη φορα κανω τετοια μετρηση για πεστε μου ειμα καλα , χαμηλα ? ψηλα?

Εξαρτάτε από τα φυτά παντός το 11 είναι λίγο χαμηλό, μια καλή τιμή είναι μεταξύ 20-25

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από τα φυτά παντός το 11 είναι λίγο χαμηλό, μια καλή τιμή είναι μεταξύ 20-25

Εγραψα πιο πανω οτι δεν εχω πλεον αληθινα φυτα τα εχω βγαλει εδω και εναμιση μηνα περιπου και παρα πανω

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε δεν έχεις πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλως θελω να σας πω οτι το μονο που εκανα ηταν φυσικα αλλαγη νερου και εβαλα και 3 sae και σχεδον μου εχουν εξαφανισει ολη σχεδον την τριχωειδη αλγη που ειχε γεμισει παντου σχεδον στο ενυδρειο. Τελικα τα ψαρακια αυτα κανουν πολυ καλη δουλεια , δεν τα ειχα ξαναδει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...