Jump to content

Αναλογία αλατιού


Netspy

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς τι αναλογία αλατιού σε gr/lt αντιστοιχεί σε αλατότητα 1028-1030 ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι αναλογία αλατιού σε gr/lt αντιστοιχεί σε αλατότητα 1028-1030 ;

Δέν νομίζω να υπάρχει κάποιος κανόνας εγώ πχ σε 75 λίτρα νερό βάζω περίπου 2,4kg για να φτάσει στα 1024 άλλες φορές 2,45 kg και άλλες 2,5 kg...

Μπορεί να παίζει ρόλο η παρτίδα του αλατιού , η χημεία ακόμα και η θερμοκρασία του νερού σου...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Κώστα το 1028 π.χ. δεν αναφέρεται στην ποσότητα αλατιού NaCl που υπάρχει μέσα στο νερό; Έτσι νόμιζα...

Δε θα πρέπει να ξέρουμε την ακριβή αναλογία σε gr; Νομίζω ότι αν ρίξω αλάτι στο περίπου θα σκοτώσω τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το 1028 π.χ. δεν αναφέρεται στην ποσότητα αλατιού NaCl που υπάρχει μέσα στο νερό; Έτσι νόμιζα...

Δε θα πρέπει να ξέρουμε την ακριβή αναλογία σε gr; Νομίζω ότι αν ρίξω αλάτι στο περίπου θα σκοτώσω τα πάντα!

Δέν θα ρίξεις στο περίπου αλάτι ενοείτε πως θα γίνει μακελειό...

Καταρχήν πές της ρουτίνες του ενυδρείου σου...πρώτη φορά θα κάνεις αλλαγή; πρώτη φορά θα γεμίσεις το ενυδρείο; αλλαγές δέν κάνεις με προετοιμασία νερού σε βαρέλι; την αλλατότητα πώς την έβρισκες μέχρι τώρα;

:)

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εταιρία αναφέρει για το αλάτι της πόσο gr αντιστοιχούν στο λίτρο, ώστε να επιτευχθεί μια ΧΧΧ αλατότητα.

Μ αυτήν λοιπόν την αναλογία του αλατιού που χρησιμοποιείς θα μπορέσεις να βρεις και την αντιστοιχία..... λίγο νερό νερό αλάτι θα έρθεί εκεί που το θέλεις.

Να σημειώνεις αυτές τις αναλογίες ώστε όταν πετύχεις την αλατότητα που θες, θα ξέρεις στο μέλλον και την αναλογία, και όλα αυτά φυσικά με refractometer

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα ρίξεις στο περίπου αλάτι ενοείτε πως θα γίνει μακελειό...

Καταρχήν πές της ρουτίνες του ενυδρείου σου...πρώτη φορά θα κάνεις αλλαγή; πρώτη φορά θα γεμίσεις το ενυδρείο; αλλαγές δέν κάνεις με προετοιμασία νερού σε βαρέλι; την αλλατότητα πώς την έβρισκες μέχρι τώρα;

:)

καλη απορια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που έχω δεν είναι καν ενυδρείο. 3 λίτρα είναι όλο κι όλο.

Δεν έχω φτιάξει ποτέ νερό για αλλαγή μέχρι στιγμής. Απλώς φέρνω νερό από τη θάλασσα και αλλάζω με αυτό :)

Την ερώτηση την έκανα επειδή κάποια στιγμή που θα έχω ανάγκη από νερό ίσως χρειαστεί να φτιάξω κάποια ποσότητα...

Ορίστε και μερικές φώτο:

post-1961-1286138004_thumb.jpg

post-1961-1286138281_thumb.jpg

post-1961-1286138330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να διαλεξεις μια μαρκα αλατιου,να ετοιμασεις πχ 1,5 λιτρο για αλαγη και να δανειστεις απο καποιον ενα ρεφτρακτομετρο ή να πας σε ενα μαγαζι που εχει να σου κανει μετρηση.

Καποια στιγμη και μετα απο καποιες μετρησεις θα δεις ποσα γραμμαρια απαιτουνται απο το αλατι που εχεις για την ποσοτητα νερου που εχεις ωστε να φτανεις καθε φορα που ετοιμαζεις αλαγη στο 1028.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... βέβαια περιμένω απάντηση και από κάποιον που έχει μεσογειακό. 1028 νομίζω πάντως ότι είναι η αλατότητα στον Σαρωνικό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Να κι ένα βιντεάκι:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρειάκι σου και πολύ καθαρό για παλιό σύστημα!

Νομίζω πως αγχώνεσαι για το τίποτα. Μην προσπαθείς να βρεις ακριβή αναλογία αλατιού και νερού όσμωσης. Βάζεις στο περίπου την αναλογία που γράφει η συσκευασία και κατόπιν προσθέτεις νερό ή αλάτι, σταδιακά μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό 1028.

Νερό όσμωσης μπορείς εύκολα να πάρεις από κάποιο συνχομπίστα, όπως και ένα ρεφρακτόμετρο για ακριβή μέτρηση.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα τρέχει 1 μήνα και δείχνει όντως καθαρό!

Οι οργανισμοί είναι:

1 ερημίτης

2 σαλιγκάρια (νομίζω Gibula magus)

2 ή 3 γαρίδες

1 μικρό δίθυρο (barbatia barbata)

1 χιτώνας

Επίσης σε κάτι φάσεις ακούω ένα δυνατό ήχο από τη γυάλα και δεν ξέρω τι κάνει έτσι... ακούγεται κάτι σαν "τσακ".

Ακούγεται και στο βίντεο που έχω ανεβάσει στο 1:51 περίπου. Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει;

Επίσης από μια σχισμή στην πέτρα βλέπω να βγαίνουν κάτι διάφανα νήματα τα οποία κατεβαίνουν ως την άμμο, κολλάνε πάνω οι κόκκοι άμμου και τους τραβάει πάνω στην πέτρα ακριβώς εκεί που φαίνεται να μασουλάει ο ερημίτης :lmao: μέσα στους κόκκους άμμου υπάρχουν και κάτι μικροσκοπικά λευκά ζωάκια τα οποία περπατάνε :)

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Τα νηματα ειναι καποια σκουλικακια που κανουν πολυ καλη δουλεια καθαρισμου στο βραχο και τη γυρω περιοχη.

Για το τσακ:Εχεις βαλει τροπικο ζωντανο βραχο?Αν ναι ισως ειναι mantis ή pistol shrimp.Δες βιντεακια στο youtube να δεις αν ταιριαζει ο ηχος. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νηματα ειναι καποια σκουλικακια που κανουν πολυ καλη δουλεια καθαρισμου στο βραχο και τη γυρω περιοχη.

Για το τσακ:Εχεις βαλει τροπικο ζωντανο βραχο?Αν ναι ισως ειναι mantis ή pistol shrimp.Δες βιντεακια στο youtube να δεις αν ταιριαζει ο ηχος. :)

Μία πέτρα είναι την οποία μάζεψα ο ίδιος από τη θάλασσα. Ήταν στα 3μ βάθος.

Σήμερα πρόσεξα ένα ζωάκι να κρύβεται σε μια τρύπα και από εκεί ακούγονταν ο ήχος. Όμως δεν μπόρεσα να δω τι ζωάκι ήταν αφού κρυβόταν :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μία πέτρα είναι την οποία μάζεψα ο ίδιος από τη θάλασσα. Ήταν στα 3μ βάθος.

Σήμερα πρόσεξα ένα ζωάκι να κρύβεται σε μια τρύπα και από εκεί ακούγονταν ο ήχος. Όμως δεν μπόρεσα να δω τι ζωάκι ήταν αφού κρυβόταν :)

Το πιθανότερο είναι να έχεις έναν αλφειό (Alpheus dentipes) είναι είδος γαρίδας. Στο δικό μου μεσογειακό έχω

αρκετούς καi κάθε βράδυ έχει χορωδία με τα τσάκ τσούκ. Είναι λίγο δύσκολο να τους δείς, συνήθως η φωλιά τους

είναι στην άμμο, κολλητά με κάποιον βράχο. Μπορείς να δεις για τί μιλάμε χρησιμοποιόντας τα link

http://biogeodb.stri.si.edu/bioinformatics...pecies=dentipes

Και ένα Ιταλικό (δοκίμασε το google translate)

http://www.aiam.info/index.php?option=com_...&Itemid=243

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικώς έχω ανακαλύψει ότι οι γαρίδες μου είναι ούτε 2, ούτε 3... αλλά 6!!! :D

Οι 4 ανήκουν στο είδος που κάνει το τσακ. Έχουν τη μια δαγκάνα μεγαλύτερη, λευκή και αυτή βγάζει τον ήχο. Κάποια μάλιστα είναι τόσο μεγάλη που μπορεί να τρομάξει και τον ερημίτη :Ρ

Ο ερημίτης επίσης είναι φοβερός θηρευτής. Ως τώρα μου έχει φάει 3 σαλιγκάρια και τον έπιασα στα πράσα να το κάνει. Απορώ πως καταφέρνει να το ανοίξει, αφού εκείνο κλείνεται στο καβούκι μόλις τρομάξει

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...