Jump to content

Diy εξωτερικο φιλτρο


Naskas

Recommended Posts

Γεια σας παιδια....

Ειμαι στα προσχεδια για να φτιαξω ενα εξωτερικο φιλτρο. Εχω τωρα στο 240ltr ενα EHEIM ECO PRO 300, και θελω ενα ακομα για καλυτερη φιλτρανση, και για να εχω κατι πιο πολυ να ασχολουμαι βασικα.....

Το βαρελακι που θα εχω για καδο ειναι 15 ltr. Το καπακι του βαρελιου ειναι με τσιμουχα και κλεινει αψογα.

Θα εχω απο πανω προσ τα κατω λευκο βαμβακι ενυδρειακο, 6 λιτρα siporax, 6 ltr λαβα, και πρασινο σφουγγαρι κατω και απο κατω σε ενα πλαστικο κουτακι με πολλεσ τρυπες θα εχω μεσα την αντλια...

Η ερωτηση μου ειναι αντλια να βαλω 1500 ή 2000 λιτρα. Η τρυπες που θα γινουν στο βαρελακι και τα λαστιχα θα ειναι 3/4 ιντσας το λιγοτερο αλλιως 1 ιντσα.

Τη αντλια να βαλω....?

Link to comment
Share on other sites

καμια εμπειρια στην αντλια?

κανενα σχολιο για ολο το επιχειρημα....?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα μια eheim compact +3000 που δουλευει και εκτος νερου και ρυθμιζεται να εχεις απο 1500 μεχρι 3000 λ.α.ω. και θα γλυτωσης και χωρο μεσα στον καδο ,ισως να μπορουσες να φτιαξεις μια σχαριτσα στον πατο του καδου (καποια εκατοστα ποιο ψιλα απο τον πατο ,την σωληνα που θα φερνει το νερο απο το ενυδρειο απο κατω ετσι ωστε να μην μπουκωνει )πανω στην οποια θα πατανε τα υλικα της φιλτρανσης

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η σκεψη αλλα ειναι πολλη ακριβη αυτη η αντλια....

Σκεφτομουν και εγω για την σιτα κατω, αλλα λεω μηπωσ ειναι καλητερα το νερο να κατεβαινει απο το ενυδρειο και να πεφτει στο απο πανω προς τα κατω μεσα στο βαρελακι και στον πατο ,κατω απο την σιτα, να βρισκεται η αντλια.....κολλημενη με σιλικονη ενυδρειακη πανω σε ενα σφουγγαρακι για να ελαχιστοποιησω θορυβους, κραδασμους, κτλ,...

Ετσι νομιζω οτι η περιοχη που θα βρισκεται η αντλια(στον πατο), θα εχει παντα νερο για να τρομπαρει πισω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω λιγο πριν σου απαντησω το ιδιο σκεφτηκα με εσενα αλλα αν γινει ετσι η αντλια θα τραβαει το νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο αλλα απο το ενυδρειο δεν θα κατεβαινει κατω εκτος και αν το κανεις με υπερχειλιση που πιστευω πως δεν θες να μπεις σε αυτην την διαδικασια,η αντλια εχει γυρω στα 70 και ειναι εγγυηση οτι θα κανει την δουλεια σου δεν θα χρειαστει να την εχεις καν μεσα στο φιλτρο την ακουμπας απο πανω τον σωλινα που τραβαει νερο τον περνας απο το καπακι του καδου στο πανω μερος του καδου και απο το κατω μερος του καδου σωλινα στο ενυδρειο να τραβαει νερο..η σωλινα της εξοδου της αντλιας κανονικα απο την αντλια στο ενυδρειο εκτος και αν αντιστρεψεις την αντλια νερο απο το ενυδρειο μεσα απο τοφιλτρο πισω στο ενυδρειο οποτε την βαζεις και στο κατω μερος του φιλτρου και στις δυο περιπτωσεις νομιζω για να δουλεψει αυτη πρεπει να ειναι η φορα του νερου

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο πιο πολυ, θα με βοηθουσες, γιατι σαν να μπερδευτικα λιγο..

Καντο λιγο πιο λιανα....

Link to comment
Share on other sites

UP

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια αντλια SUNSUN 1400ltr και την EHEIM 1002 1000ltr.

Της βρηκα σε ιδια τιμη..... ποια ειναι καλυτερη για το 15ltr καδο που θελω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,εχω φτιαξει ενα σχεδιο για το πως το σκεφτομαι αλλα εχασα το καλωδιο του τηλεφωνου για να την ανεβασω,ειναι μικρη η αντλια που βρηκες σκεψου οτι θα πρεπει να μπορει να σπρωχνει το νερο μεσα απο τα υλικα και να το ανεβαζει κανα μετρο οποτε εγω λεω τουλαχιστον 2000λαω αντλια δες ενα προχειρο σχεδιακι

______________.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...