Jump to content

Red Belly Piranhas... θα εχουν προβλημα


valblanis

Recommended Posts

καλησπερα και παλι στην παρεα. θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα ενυδρειο 500 λιτρα με 4 πιρανχας περιπου 15 εκατοστα. ειναι λιγα τα 4 το ξερω αλλα τοσα ειχα βρει τοτε που τα πηρα. τωρα βρηκα αλλα 2 περιπου 8-10 εκ. (ευχαριστω τον Δημητρη απο την Πατρα). Το θεμα ειναι αν θα μπορεσουν να συνηπαρξουν με τα δικα μου. τα δικα μου εχουν συνηθησει σε κατεψηγμενη τροφη αλλα πιρανχας ειναι αυτα ποτε δεν ξερεις.... υπαρχει καποιος τροπος για να γινει πιο ευκολα η προσαρμογη? ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ακόμα και μόνο 1 ψάρι άν προστεθεί στο κοπάδι να διαταράξει κατά πολύ την ισορροπία του κοπαδιού.

Πρέπει να είσαι προσεκτικός και να ταΐζεις αρκετά τον πρώτο καιρό.

:)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες προσεκτικος τι εννοεις?

Τα μεγαλα θα τα κανουν μαμ :)

Link to comment
Share on other sites

αν τα ταιζει συνεχεια και δεν τα αφησει να πεινασουν δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα φανε? δεν υπαρχει καποιος τροπος να συνιθησουν?

Link to comment
Share on other sites

αν τα ταιζει συνεχεια και δεν τα αφησει να πεινασουν δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα φανε? δεν υπαρχει καποιος τροπος να συνιθησουν?

Γιαυτο του ειπε να τα ταισει πολυ,αλλα υπερχει και το ενστικτο.Με αυτα τα ψαρια δεν παιζουν.Ειναι κανιβαλοι,αληλοτρωγονται.

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου περίπτωση σε κοπάδι 8 Pygocentrus Nattereri που ήταν μαζί για 6 χρόνια (από 1 εκατοστό) και ενώ το νέο ψάρι που έβαλα μαζί τους ήταν κατά πολύ μικρότερο, αυτό ήταν που άρχισε να επιτειθεται στα υπόλοιπα...

Γιαυτό καλό τάισμα και προσοχή στις αντιδράσεις τους για λίγο καιρό. :)

Link to comment
Share on other sites

αν χωριζε το ενυδρειο με καποιο τροπο και τα αφηνε για λιγο καιρο ετσι μεχρι να συνιθισουν? θα ειχε αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

αν χωριζε το ενυδρειο με καποιο τροπο και τα αφηνε για λιγο καιρο ετσι μεχρι να συνιθισουν? θα ειχε αποτελεσμα?

πιστευω πως δε θα ειχε αποτελεσμα γιατι αν χωρισει το ενυδρειο στη μεση παλι τα δυο δε θα γινουν μερος του κοπαδιου και ισως τα υπολοιπα 4 εκνευριζονται περισσοτερο με την παρουσια τους χωρις να κολυμπαν διπλα διπλα.ταϊσμα αρκετο και προσοχη ειδικα στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα σε ενα 400αρι ενυδρειο 3 red belly σχεδον 20 cm.

βρηκα αλλα 2 μετα απο πολυ ψαξιμο περιπου στα 10 cm.

η διαφορα στο μεγεθος ηταν τεραστια.

εβγαλα απο το 400αρι τα 3 μεγαλα ψαρια, αλλαξα εξολοκληρου το set up (βρηκα την ευκαιρια κ το εκανα) κ μετα απο περιπου 5 ωρες που ηταν κ παλι ετοιμο το ενυδρειο εβαλα ολα τα ψαρια μεσα μετα απο καλη προσαρμογη.

το στρες που υπηρξε μετα απο αυτην την ταλαιπωρια τα εκανε να δεθουν αμεσως σαν ομαδα κ μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι δεν ειχα καθολου καυγαδες. το αντιθετο, εκπληκτικο δεσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μια απορια.Οταν βαζετε τα χερια σας μεσα,υπαρχει περιπτωση,να ορμισουν ;Σας εχει συμβει η ακουσατε κατι τετοιο,η ειναι υπερβολη ; :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μια απορια.Οταν βαζετε τα χερια σας μεσα,υπαρχει περιπτωση,να ορμισουν ;Σας εχει συμβει η ακουσατε κατι τετοιο,η ειναι υπερβολη ; :)

φυσικα κ υπαρχει περιπτωση να σε δαγκωσουν κ απο τα διαφορα video που κυκλοφορουν στο youtube διαπιστωνει κανεις οτι το δαγκωμα τους ειναι φοβερο.

παρολα αυτα δεν ειναι συχνο φαινομενο γιατι οι περισσοτεροι που βαζουν χερι μεσα στο ενυδρειο προσεχουν πολυ!

σιγουρα ομως εχει συμβει.

http://www.youtube.com/watch?v=wbG4BUZOc44...feature=related

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Αντωνη. Μαλλον κατι τετοιο θα καω και εγω και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...