Jump to content

Μειωση ΡΟ4


sarevock

Recommended Posts

Φίλε μου, το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις το έχω και εγώ στο 500αρι με τα οσκαρ. Γενικός η ΒΒΑ την συναντάμε σε ενυδρεία με μεγάλες κιχλιδες μια που η οργανική υλη είναι αρκετή σε καθημερινή βάση. Και όταν λέμε την συναντάμε δεν εννοώ δυο τρεις τούφες αλλά ολόκληρες επιφάνειες! Άτιμη και δύσκολη άλγη!

Αν και οι τρόποι καταπολέμησης είναι αρκετοί άλλο τόσο είναι και προσωρινοί! Ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι να βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος φιλτρανσης έτσι ώστε να μπορούμε να συγκρατούμε και να αποβάλουμε εύκολα και σε τακτά διαστήματα αυτή την οργανική υλη, και πάνω από όλα ανέξοδα. Έχω βάλει στην πράξη το όλο εγχείρημα και μέχρι πριν το Πάσχα που μπορούσα να βρίσκομαι στο σπίτι και να καθαρίζω ανά 3 μέρες το πρωτότυπο φίλτρο είχα σημαντική μείωση αυτής και χωρίς να αλλάζω το νερό, αλλά επειδή έλειψα σχεδόν δυο εβδομάδες και δεν μπορούσε κάποιος να το καθαρίζει, γύρισε και αυτή στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια παρατηρηση που εκανα ειναι απο τοτε που εβαλα τα zebra nerite μεσα, καθαρισαν τα παντα, "εγλυψαν" και τις πετρες

Πραγματικά απίστευτα σαλιγκάρια

Έχω μια 8άδα από αυτά και κάνουν απίστευτη δουλειά.

Το μόνο κακό είναι ότι τα έχω πιάσει να κόβουν βόλτες και έξω από το ενυδρείο κατά καιρούς.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λέμε την συναντάμε δεν εννοώ δυο τρεις τούφες αλλά ολόκληρες επιφάνειες! Άτιμη και δύσκολη άλγη!

Δασος!!!

Ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι να βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος φιλτρανσης έτσι ώστε να μπορούμε να συγκρατούμε και να αποβάλουμε εύκολα και σε τακτά διαστήματα αυτή την οργανική υλη, και πάνω από όλα ανέξοδα.

Ωραιο θεμα, για ριξτε ιδεες! Τι μπορουμε να κανουμε ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σκεπτικό μου βασίζεται σε έναν μίνι βιολογικό καθαρισμό σε συνδυασμό με ένα κλασσικό εσωτερικό φίλτρο ενυδρείου για την μηχανική και βιολογική φιλτρανση. Στην ουσία θέλω να χρησιμοποιήσω μια μεγάλη πλαστική φιάλη νερού σαν αυτές που χρησιμοποιούνται στους ψυκτες αναποδογυρισμένη με το κωνικό σχήμα της προς τα κάτω έτσι ώστε εκεί να γίνεται η καθίζηση των μεγάλων οργανικών αποπλυμάτων και βάζοντας μια ηλεκτροβανα τύπου σαν αυτές που ποτίζουμε τον κήπο μας, να το προγραμματίσω να ανοίγει μια φορά κάθε δυο ημέρες για ένα λεπτό αδειάζοντας την συσσωρευμένη ύλη στην αποχέτευση. Από την άλλη μπορούμε να έχουμε μια αυτόματη αναπλήρωση για να ξαναγεμίζει τον όγκο νερού που μειώθηκε στο ενυδρείο μας έτσι δεν θα χρειάζεται να γίνεται και η κλασσική εβδομαδιαία αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας. Για ένα καλύτερο αποτέλεσμα θα μπορούσαμε να συνδέσουμε και μια δεύτερη φιάλη στη σειρά με φουλ στο οξυγόνο για μια ποιο αποτελεσματική διάσπαση και οξείδωση των περισσευούμενων οργανικών ουσιών. Αυτός ο κύκλος θα συνεχίζεται πάντα μεταξύ του εσωτερικού μας φίλτρου και του μίνι βιολογικού φίλτρου ενώ το εσωτερικό μας φίλτρο θα κάνει τον κύκλο μεταξύ αυτού και το ενυδρείο μας. Χοντρικά αυτή είναι η ιδέα βέβαια υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες κατά νου μου στο όλο project κατασκευαστικός αλλά πιστεύω πως εάν καταφέρουμε να αποσυμφωριζουμε το ενυδρείο μας από την μεγαλύτερη ποσότητα ύλης τότε τα φυτά και η βιολογία μας θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα! :thumbup:

post-16909-1304533180_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα πολυ καλη... :D

αν και χαθηκα λιγο στο σχεδιο... :thumbup:

...θα δουλεψει αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα πολυ καλη... :D

αν και χαθηκα λιγο στο σχεδιο... :thumbup:

...θα δουλεψει αραγε?

Το φιλτρο το εχω σε μικρογραφια και δουλευει, και σιγουρα θα δουλεψει πολυ καλυτερα σε μεγαλο μεγεθος. Το ολο θεμα ειναι οτι η ροη του νερου παει απο κατω προς τα επανω οποτε τα χοντρα αποβλητα θελοντας και μη πανε προς τα κατω λογο βαρυτητας.

Βασικο ειναι η αντλια 1 να ειναι διπλασιας αποδοσης απο την 2 και σαν δευτερη παρατηρηση ο σωληνας που φτανει στο κατω μερος της πλαστικης φιαλης καλο ειναι η διαμετρος του να ειναι μεγαλυτερη ετσι ωστε οταν το νερο φτανει στο να μπει στη φιαλη η ροη του νερου να πεφτει ωστε να μην δημηουργητε το φαινομενο πλυντηριο ετσι ωστε η υλη να μπορει να πεφτει στον πυθμενα λογο βαρυτητας.

Με τα κιτρινα βελακια βλεπουμε τον κυκλο του νερου που κανει το μοτερ 1 μεταξυ φιλτρου και ενυδρειου ενω με τα κοκκινα βελακια ο κυκλος μεταξη φιλτρου και φιλτρο καθιζησης οργανικων αποβλητων.

post-16909-1304703378_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Να επισημανω οτι οι σωληνες τρυπανε το σφουγγαρι στο εσωτερικο φιλτρο και περνανε απο μεσα του εφαρμοστα ενω καλο ειναι η αντλια 2 να μπει οπως στη φωτο για να σπρωχνει το νερο προς την φιαλη και να μην μπει στην εξοδο της φιαλης γιατι υπαρχει κυνδηνος αποσυμπιεσης της φιαλης. Επισης στον χωρο που φτανει το νερο στην φιαλη καλο ειναι εαν μπορουμε να βαλουμε 2 , 3 σκαρες ετσι ωστε να κοβουν επιπλεων τους στρωβιλισμους του νερου και αφηνοντας τα ιζηματα να κατακαθονται ανενοχλητα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το εχω σε μικρογραφια και δουλευει, και σιγουρα θα δουλεψει πολυ καλυτερα σε μεγαλο μεγεθος. Το ολο θεμα ειναι οτι η ροη του νερου παει απο κατω προς τα επανω οποτε τα χοντρα αποβλητα θελοντας και μη πανε προς τα κατω λογο βαρυτητας και σφουγγαριου.

Βασικο ειναι η αντλια 1 να ειναι διπλασιας αποδοσης απο την 2 και σαν δευτερη παρατηρηση ο σωληνας που φτανει στο κατω μερος της πλαστικης φιαλης καλο ειναι η διαμετρος του να ειναι μεγαλυτερη ετσι ωστε οταν το νερο φτανει στο να μπει στη φιαλη η ροη του νερου να πεφτει ωστε να μην δημηουργητε το φαινομενο πλυντηριο ετσι ωστε η υλη να μπορει να πεφτει στον πυθμενα λογο βαρυτητας. Ενω οι σωληνες μεσα στο εσωτερικο φιλτρο να ειναι μικρης διαμετρου ετσι ωστε να δημηουργειται μεγαλυτερη πιεση απο την μια και αναροφυση απο την αλλη λογο μικροτερης διατομης του σωληνα.

Με τα κιτρινα βελακια βλεπουμε τον κυκλο του νερου που κανει το μοτερ 1 μεταξυ φιλτρου και ενυδρειου ενω με τα κοκκινα βελακια ο κυκλος μεταξη φιλτρου και φιλτρο καθιζησης οργανικων αποβλητων.

post-16909-1304703378_thumb.jpg

Σας τα εκανα τσουρεκια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας τα εκανα τσουρεκια!!! :thumbup:

Εννοειται πως οχι! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το φιλτρο το εχω σε μικρογραφια και δουλευει, και σιγουρα θα δουλεψει πολυ καλυτερα σε μεγαλο μεγεθος. Το ολο θεμα ειναι οτι η ροη του νερου παει απο κατω προς τα επανω οποτε τα χοντρα αποβλητα θελοντας και μη πανε προς τα κατω λογο βαρυτητας.

Βασικο ειναι η αντλια 1 να ειναι διπλασιας αποδοσης απο την 2 και σαν δευτερη παρατηρηση ο σωληνας που φτανει στο κατω μερος της πλαστικης φιαλης καλο ειναι η διαμετρος του να ειναι μεγαλυτερη ετσι ωστε οταν το νερο φτανει στο να μπει στη φιαλη η ροη του νερου να πεφτει ωστε να μην δημηουργητε το φαινομενο πλυντηριο ετσι ωστε η υλη να μπορει να πεφτει στον πυθμενα λογο βαρυτητας.

Με τα κιτρινα βελακια βλεπουμε τον κυκλο του νερου που κανει το μοτερ 1 μεταξυ φιλτρου και ενυδρειου ενω με τα κοκκινα βελακια ο κυκλος μεταξη φιλτρου και φιλτρο καθιζησης οργανικων αποβλητων.

post-16909-1304703378_thumb.jpg

Μιας και βρήκα χρόνο επιτέλους θα το κοιτάξω καλύτερα...μιας και η άλγη δεν υποχωρεί...

Πάμε λοιπόν στις ερωτήσεις...

Όπως βλέπω εσύ το έχεις σε συνδυασμό με το sub σου;

Εγώ σκέφτομαι αυτόνομες φιάλες, θα δουλέψει το ίδιο;

Που βρίσκουμε τέτοιες φιάλες;

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

post-9275-1314375424_thumb.jpg

Απλό σχεδιάκι!

Ναι φιλε μου, αυτη ειναι η απλη ιδεα! και δυστηχως λογο του οτι δεν βρεισκω και εγω χρονο και ησυχια δεν μπορεσα να το φταξω και σε μεγαλη κλιμακα. Επισης μια αλλη λυση που μου αρεσε ηταν η παρακατω και ενω την εχω βαλει μπροστα σαν progect λογω του οτι ειχα προβληματα διαρροης για την ωρα το εχω αφηση το ολο θεμα μεχρι να εξοπλιστω με ντιζες και βρω χρονο και ορεξη για να το φτιαξω καλυτερα.

Επισης δες και τα παρακατω για ιδεες!

:(

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας άνοιξε τα μάτια ο Rik με τους κύκλους του :thumbup:

θα πω και εγώ κάτι.

Βιογεωχημικοι κυκλοι και η αναλογη εξεληξη στο ενυδρειο μας

Όπως περιγράφει και το κείμενο το φώσφορο ακολουθεί

ένα κύκλο ιζηματογενούς τύπου και εδώ αρχίζουν τα

μπερδέματα. Που είναι ένας διαφορετικός κύκλος από την

οξείδωση που ακολουθεί το άζωτο.

Σε ένα κλειστό οικοσυστήματα όλα αυτά θέλουν μια

ισορροπία και αυτός είναι ο σκοπός όλων εμάς, των

κατασκευαστών τροφών, φίλτρων κλπ.

Ένας μεγάλος παράγοντας είμαστε και εμείς που επιλέγουμε

τη θα ταΐζουμε και πόσο αν αφαιρούμε τα σάπια φύλλα κλπ.

Και δεν πρέπει να μας απασχολεί πόσο μπορούν να φάνε τα

ψάρια μας αλλά και πόσο θα χωνέψουν, θεωρητικά οι τροφές

είναι ισορροπημένες και ότι περιέχουν θα το απορροφήσει το

ψάρι.

Πρακτικά είναι αδύνατο να πετύχουμε το 100% της απορρόφησης

των τροφών και εδώ έρχονται τα φίλτρα να βοηθήσουν την κατάσταση.

Που είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να συγκεντρώνουν τα απόβλητα σε

ένα χώρο χαμηλής ροής για να αποφεύγεται η διάβρωση και η διάλυση

τους στο νερό.

Το στάδιο καταστάλαξης της ύλης πάντως είναι πολύ προχο σαν ιδέα

και μου αρέσει.

Η πρόταση του Rik είναι διαστημική και ίσος περιττά ενεργοβόρα αλλά

θα τα κάνει όλα μόνο του από ότι κατάλαβα.

Η πρόταση σου sarevock φαντάζομαι θα μπει σε σειρά πριν από το

φίλτρο. Αλλά δεν θα έβαζα μέσα σφουγγάρια για να είναι ποιο απλή

και εύκολη η λειτουργία του.

Και για τις δύο προτάσεις απαραίτητο είναι η σωστή ροή που θα

παρασύρει όλα αυτά. Πιστεύω ότι μία stream pump πάνω σε

χρονοδιακόπτη θα βοηθούσε στη ελάχιστη απαραίτητη ροή.

Εγώ σε κάτι τέτοιο έχω καταλήξει και με πήγε από μόνο του

πρώτα κυανοβακτήριο βάζω αντλία ανεβαίνουν τα φωσφορικά

βγάζω αντλία ανεβάζω ΝΟ3 μαζί με λίγο κυανοαβακτήριο.

Και βάζω ένα χρονοδιακόπτη στην αντλία και το ελέγχω

καλύτερα μαζί με συχνό καθαρισμό του προφίλτρου.

Όλα τα παραπάνω στάδια διήρκησαν 1,5 χρόνια και δεν

μπενοβγαζά αντλίες κάθε βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας άνοιξε τα μάτια ο Rik με τους κύκλους του :thumbup:

θα πω και εγώ κάτι.

Βιογεωχημικοι κυκλοι και η αναλογη εξεληξη στο ενυδρειο μας

Εγώ σε κάτι τέτοιο έχω καταλήξει και με πήγε από μόνο του

πρώτα κυανοβακτήριο βάζω αντλία ανεβαίνουν τα φωσφορικά

βγάζω αντλία ανεβάζω ΝΟ3 μαζί με λίγο κυανοαβακτήριο.

Και βάζω ένα χρονοδιακόπτη στην αντλία και το ελέγχω

καλύτερα μαζί με συχνό καθαρισμό του προφίλτρου.

Όλα τα παραπάνω στάδια διήρκησαν 1,5 χρόνια και δεν

μπενοβγαζά αντλίες κάθε βδομάδα.

Αυτη την στιγμη δουλευει το κυκλωμα με τα κιτρινα βελακια που εχω στειλει σαν φωτο, και το 80 % τις οργανικης υλης μαζευται στην ουσια στο κατω διαμερισμα κατω απο το σφουγγαρι. Επειδη εβλεπα πως συσωρευονταν εκει ολα τα χοντρα αποβλητα σκεφτομουν παντα πως θα μπορουσα τωρα να τα αφαιρω απο εκει μεσα χωρις καθε φορα να χρειαζεται να βγαζω ολα τα φιλτρα; θα μου πεις γιατι δεν εκανες μια τρυπα στον πατω του διαμερισματος; δυστηχως ομως το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια και για να γινει αυτο τωρα θελει μεγαλη φασαρια και για αυτο εκανα το δευτερο κυκλωμα με ενα μπουκαλι 2λιτρο αναψυκτικου σαν πειραμα και ειδα πως δουλεψε αλλα λογο μικρης χωριτικοτητας γεμιζε και μπουκωνε το πολυ σε δεκα ημερες. Ε απο εκει και περα δεν ξανασχοληθηκα λογω χρονου, οπως εχω αφησει και αλλα χιλια δυο πραγματα στην μεση δυστηχως! Απο κυκλοφορια δεν εχω κανενα προβλημα κατα τα αλλα και μονο οταν το ενυδρειο ηταν φρεσκοστημνο ειχα μια απαλη πρασινη αποχρωση στην αμμο (κυανοβακτηριο) αλλα μεσα σε μια εβδομαδα οπως ηρθε εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις τροφες να διευκρινισω πως τα κοκκινα μπιλακια που τρωνα τα Οσκαρ μου ειναι τιγκα στις πρωτεινες δηλαδη ειναι πολυ πλουσιες σε θρεπτικα σε σχεση με τα κιτρινα η πρασινα μπιλακια που ειναι φυτικα και φτωχα σε πρωτεινες, και πλουσια σε υδατανθρακες και ινες που η αποσυνθεση τους ειναι περισσοτερο ανθρακας και νερο. Οποτε ναι παιζει ρολο και η τροφη αλλα δεν εχουμε και ολοι αφρικανες χορτοφαγες δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δες και τα παρακατω για ιδεες!

:thumbup:

Μελετάω τα παραπάνω και επιστρέφω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα σου Rik έχει μεγάλες δυνατότητες που στα

απλά και οικιακά ενυδρεία δεν τις έχουμε ανάγκη, σε

μεγάλες εγκαταστάσεις με ακανόνιστα σχήματα μπορεί

να δείξει τα δόντια του που θα αποκτήσει και ενεργειακό

πλεονέκτημα.

Σε ένα ενυδρείο μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με

σωστή ροή και κατανάλωση ενέργειας πέντε φορές μικρότερη.

Τόση είναι η διαφορά της ροής μεταξύ μιας stream pump

και μιας αντλίας καθέτου ροής στην ίδια ισχύ.

Για τα προϊόντα της Lakos διαφωνώ, έχω κάνει το ένα με

δική μου πατέντα και δεν βόλευε (Lakos Twist II Clean).

Το άλλο με την φυγοκέντριση είναι πολύ καλό για να

μαζεύει άμμο και σκουπίδια όλα τα άλλα θα τα κάνει

κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με

σωστή ροή και κατανάλωση ενέργειας πέντε φορές μικρότερη.

Τόση είναι η διαφορά της ροής μεταξύ μιας stream pump

και μιας αντλίας καθέτου ροής στην ίδια ισχύ.

Σε ποιο σημείο ακριβώς θα μπει η Steam pump μέσα στη φιάλη; έξω; μπερδεύτηκα λίγο!

Μιας και από όσο θυμάμαι αυτές δεν έχουν σημείο εισόδου και εξόδου για σωλήνα;

Link to comment
Share on other sites

@ sarevock

Σε ποιο σημείο ακριβώς θα μπει η Steam pump μέσα στη φιάλη; έξω; μπερδεύτηκα λίγο!

Μιας και από όσο θυμάμαι αυτές δεν έχουν σημείο εισόδου και εξόδου για σωλήνα;

Μέσα στο ενυδρείο σε στρατηγικό σημείο για να

οδηγείς τα απόβλητα στην αναρρόφηση του δοχείου.

Το δοχείο θα είναι σημείο χαμηλής ροής και η δουλεία

του θα είναι να κατακάθονται τα απόβλητα χωρίς να

διαλύονται στο νερό.

Μεγάλο πλεονέκτημα είναι η αναρρόφηση του δοχείου

να βρίσκεται πολύ χαμηλά.

@ Rik

Οσο για τις τροφες να διευκρινισω πως τα κοκκινα μπιλακια

που τρωνα τα Οσκαρ μου ειναι τιγκα στις πρωτεινες δηλαδη

ειναι πολυ πλουσιες σε θρεπτικα σε σχεση με τα κιτρινα η

πρασινα μπιλακια που ειναι φυτικα και φτωχα σε πρωτεινες,

και πλουσια σε υδατανθρακες και ινες που η αποσυνθεση τους

ειναι περισσοτερο ανθρακας και νερο.

Ας μηνούμε στα φωσφορικά θα χαθούμε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο σε στρατηγικό σημείο για να

οδηγείς τα απόβλητα στην αναρρόφηση του δοχείου.

Το δοχείο θα είναι σημείο χαμηλής ροής και η δουλεία

του θα είναι να κατακάθονται τα απόβλητα χωρίς να

διαλύονται στο νερό.

Μεγάλο πλεονέκτημα είναι η αναρρόφηση του δοχείου

να βρίσκεται πολύ χαμηλά.

Κανε ρε φιλε ενα μικρο σχεδιακη στο πως μπορει να λειτουργησει γιατι δεν το καταλαβαινω καλα.

Εχω τετοια αντλια και καθεται.

Ας μηνούμε στα φωσφορικά θα χαθούμε αλλιώς. Πρωτεϊνες ισον αμινοξεα, ισον αζωτουχες ενωσεις συν φοσφωρικα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέω κάτι πολύ απλό.

profiltro.jpg

Την αντλία διαλέγεις εσύ που θα τι βάλεις για να

διατηρείς το ενυδρείο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέω κάτι πολύ απλό.

profiltro.jpg

Την αντλία διαλέγεις εσύ που θα τι βάλεις για να

διατηρείς το ενυδρείο καθαρό.

Ωραια, δηλαδη σαν προφιλτρο ή καλυτερα σαν δοχειο καθιζησεις, και αν εχει και σφουγγαρι ακομα καλυτερα. Δεν λεω μια χαρα φαινεται σαν ιδεα, μηπως ομως το δοχειο λογω αποσυμπιεσης εχουμε προβλημα επειδη η αντλια ρουφαει στην ουσια το βαρελακι; η stream pump που κολλαει; Μηπως εννοεις να μπει μεσα στο ενυδρειο απεναντι απο την εισοδο του ολου φιλτρου για να σπρωχνει τα αποβλητα προς εκεινη την κατευθηνση; Αν ναι δεν εχω τετοιο προβλημα μια που λογο καλης κυκλοφοριας φευγουν σχεδον ολα απο τον πυθμενα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να μην έχει τίποτα μέσα και η συντήρηση του

να είναι απλή ώστε να γίνεται με μια μερική αλλαγή νερού.

Το σφουγγάρι καλό είναι να τοποθετείτε μετά από μια καλή

μηχανική φίλτρανση και να διατηρείτε η εξωτερική επιφάνεια

καθαρή για να εκμεταλλευόμαστε το συνολικό του όγκο.

Το δοχείο θα έχει τους ίδιους κινδύνους με τον κάδο του

φίλτρου που και αυτό είναι πριν από την αντλία.

Αν από μόνα τους παρασύρονται στο φίλτρο δεν είναι

αναγκαία η stream pump. Αν και πιστεύω ότι και τα

ψάρια που θέλουν μεγάλη ροή κάποια στιγμή θα πρέπει

να ξεκουράζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους βρήκα φιάλες (19lt), θα ξεκινήσω το στήσιμο του φίλτρου σε λίγο καιρό και θα ενημερώσω! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα φιάλες (19lt), θα ξεκινήσω το στήσιμο του φίλτρου σε λίγο καιρό και θα ενημερώσω! :hysterical:

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...