Jump to content

Προβλημα με εξ.υπερχειληση


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Εχω την παρακατω εξ.υπερχειληση και εχω το εξης προβλημα.Οταν κλεινω το ρευμα το νερο κατεβαινει κανονικα και ολα οκ.

Οταν επειτα αρχισει η αντλια να ανεβαζει ξανα νερο η υπερχειλειση δεν κατεβαζει οπως πριν αλλα πιο αργα με

αποτελεσμα το διαμερισμα της αντλιας επιστροφης να αδειαζει,η αναπληρωση να αναπληρωνει και τελικα...πλημμυρα.

Υπαρχει τελικα τροπος ωστε να μην παιρνει αερα ο σωληνας της υπερχειλησης?(γιατι αυτο φανταζομαι ευθυνεται)

Στη φωτο ειναι το διαμερισμα της αντλιας επιστροφης.

post-7445-1286723661_thumb.jpg

post-7445-1286723746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί η υπερχείλιση σου γεμίζει αέρα μπορείς να συνδέσεις το σωληνάκι του αέρα της υπερχειλίσεις με ένα maxi jet κυκλοφορητή έτσι ώστε να αφαιρεί των αέρα από της σωληνώσεις , παρόλα αυτά βλέπω ότι το διαμέρισμα επιστροφής είναι αρκετά μικρό για την 1260

Link to comment
Share on other sites

Οχι Πανο η υπερχειληση δεν γεμιζει με αερα.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι κατω απο τη βανα εγκλωβιζεται αερας ο οποιος εμποδιζει το νερο να κατεβει φυσιολογικα(κατω βελακι) και πρεπει να να τον απελευθερωσω ανοιγοντας στο φουλ τη βανα.απο κει ακουγεται και ενα γαργαρισμα.

Αν δεν τον απελευθερωσω το νερο δεν κατεβαινει κανονικα.

Ναι το διαμερισμα βγηκε μικρο προκειμενου να κερδισω χωρο.Παιζει ρολο ομως?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ξανα δοκιμη γυρω στις 5 φορες κοβωντας το ρευμα της αντλιας επιστροφης και στην επαναφορα ο αερας εφευγε μονος του μετα απο λιγο.Τη μια φορα μονο απο τις 5 δεν εφυγε..

Εχω μπερδευτει.. :)

Link to comment
Share on other sites

dimitrig Δημοσιεύθηκε 11/10/2010, 12:26:05

Τι διάμετρο έχει ο σωλήνας επιστροφής σου;

Ο σωληνας επιστροφης ειναι 16/22 της eheim.

Της υπερχειλισης ειναι 3,2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...