Jump to content

Και το δικό μου ενυδρείο


MegasmorF

Recommended Posts

Γεια σας

Μετά από πολύ καιρό αποχής από το Hobby τώρα ξαναέφτιαξα ένα ενυδρείο θα ήθελα να σας πω κάποια πράγματα και να ακούσω συμβουλές που θα το κάνουν ποιο όμορφο και ποιο βιώσιμο για τα ψαράκια

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις

60 * 30 * 30

lt / 56

Φίλτρο Juwel Μεγάλο

Θερμοστάτης 50W juwel και το έχω ρυθμίσει στους 28,5 βαθμούς κελσίου

Θερμόμετρο juwel

Ετοίμασα το νερό με to sera aquatan. με την νέα Bio Protect Formula

και sera bio nitrivec

Θέλω να βάλω τροπικά ψάρια και κατά προτίμηση αγγελόψαρα

Αυτάααααααααααααα :)

Έγινε επεξεργασία - MegasmorF
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο παγιδα για την επιλογη μας τα 30 εκατοστα υψος, νομιζω τα αγγελοψαρα θελουν παραπανω. δες και στο προφιλ τους. παντως τα προιοντα που χρησιμοποιησες μια χαρα μου φαινονται :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το ενυδρείο δυστυχώς είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει σκαλάρια, ρίξε και μια ματιά στο προφίλ τους και θα δεις τι εννοώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Επίσης όταν λες φίλτρο μεγάλο, τι εννοείς, εξωτερικό? Η θερμοκρασία σου επίσης νομίζω είναι αρκετά υψηλή, γενικότερα τα περισσότερα είδη τροπικών ψαριών ζούν σε θερμοκρασίες 25-27C, εκτός από κάποια άλλα είδη. Πάντως σε αυτά τα λίτρα μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα, ρίξε μια ματιά σε ψάρια που να είναι συμβατά μεταξύ τους και να μπορούν να φιλοξενηθούν στα λίτρα σου.

Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, ποιες είναι οι μετρήσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι εσωτερικό απλά είναι σαν να είναι διπλό

Δεν έχω πάρει καμία μέτρηση

Με την θερμοκρασία τι να κάνω να την ρίξω;

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε πρώτα τι ψαράκια θέλεις να βάλεις, μέτρησε το νερό σου με υγρά τεστ να δεις αν έχει στρωθεί και βλέπεις τι κάνεις με την θερμοκρασία, την ρυθμίζεις ανάλογα με τις απαιτήσεις των ψαριών που θέλεις να βάλεις, από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια ακόμα μέσα δεν σε ενοχλεί.

Ρίξε και μια ματιά εδώ για το στρώσιμο του ενυδρείου και τον κύκλο του αζώτου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣΑ 2 ΓΚΑΜΠΙ.ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΠΟ ΤΟ PET SHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΤΑΪΣΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣΑ 2 ΓΚΑΜΠΙ.ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΠΟ ΤΟ PET SHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΤΑΪΣΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

αρχικα αν μπορεις γραφε με πεζους ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονας του φορουμ. για τα ψαρακια ειναι λογικο αλλα και κακο για το θυληκο που ειναι στρεσαρισμενο καθως τα γκαπι πανε σε αναλογια 1 αρσενικο- 3 θυληκα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι γίνεται τώρα?Θα μου ψοφήσει το θηλυκό?Μήπως πρέπει να τα χωρίσω?

στρεσαρεται πολυ που σημαινει οτι θα εχεις ενα φοβισμενο θυληκο να κρυβεται και να ειναι επιρεπεις σε ασθενειες πχ ιτσ.

αν εχεις χωρο δηλαδη ενυδρειο γυρω στα 60 λιτρα βαζεις αλλα 2 θηλυκα και κανενα φυτο και εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...