Jump to content

Τι ειναι αυτο????


she'sinpanties

Recommended Posts

καλημερα!

εχει βγει αυτο το πραγμα πανω στην ludwigia repens rubin

image002.jpg

image004.jpg

ξερει κανεις τι ειναι και πως αντιμετωπιζεται ?

εχει απλωθει και πανω στο τζαμι

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εχει βγει αυτο το πραγμα πανω στην ludwigia repens rubin

image002.jpg

image004.jpg

ξερει κανεις τι ειναι και πως αντιμετωπιζεται ?

εχει απλωθει και πανω στο τζαμι

ευχαριστω :)

Καλημερα φιλε μου. Αυτη η αλγη λεγεται Rhodophya αιτια ειναι υψηλος δεικτης νιτρικων και φωσφορικου αλας, ανεπαρκης η μη σωστος φωτισμος ,η παλιοι σωληνες φθοριου, η δεν κανεις σωστες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Αυτη η αλγη λεγεται Rhodophya αιτια ειναι υψηλος δεικτης νιτρικων και φωσφορικου αλας, ανεπαρκης η μη σωστος φωτισμος ,η παλιοι σωληνες φθοριου, η δεν κανεις σωστες αλλαγες νερου.

o φωτισμος ειναι 2 χ 15 Τ8 λαμπες

αλλαγη νερου δεν εχει γινει ακομα γιατι το στρωνω και σημερα εχουν περασει 30μερες που ειναι στημενο το τανκ!

τι μου προτεινετε ?

ευχαριστω ολους για την αμεση βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

o φωτισμος ειναι 2 χ 15 Τ8 λαμπες

αλλαγη νερου δεν εχει γινει ακομα γιατι το στρωνω και σημερα εχουν περασει 30μερες που ειναι στημενο το τανκ!

τι μου προτεινετε ?

ευχαριστω ολους για την αμεση βοηθεια :)

Να κανεις αλλαγη νερου και να βγαλης οση αλγη μπορης με το χερι,ψαρακια εχεις μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλαγη νερου και να βγαλης οση αλγη μπορης με το χερι,ψαρακια εχεις μεσα???

οχι δεν εχει ψαρακια μεσα επειδη μεχρι τωρα το στρωνω

συντομα θα κανω την πρωτη αλλαγη νερου 50% και μετα θα μπουν ψαρακια

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Αυτη η αλγη λεγεται Rhodophya αιτια ειναι υψηλος δεικτης νιτρικων και φωσφορικου αλας, ανεπαρκης η μη σωστος φωτισμος ,η παλιοι σωληνες φθοριου, η δεν κανεις σωστες αλλαγες νερου.

Φιλέ μου ή μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA) ανήκει στην μεγάλη οικογένεια των άλγεων Rhodophyta που περιλαμβάνει πολλά άλγη από το γλυκό και θαλασσινό νερό.

Η αναφορά σου λοιπον ότι είναι Rhodophyta είναι πολύ γενική και προφανος αναφέρεσαι στις BBA που εμφανίζονται στα ενυδρεία μας.

Στο ενυδρείο μας εμφανίζονται διαφορετικά είδη BBA και όλα έχουν πάνω κάτω τα ίδια αίτια εμφάνισης και αντιμετώπισης που αναφέρονται στο λινκ.

Η εξωτερική τους εμφάνιση και ο χρωματισμός έχει πολλές διαβαθμίσεις και καμιά φορά αλλιώς φαίνεται στο μάτι και αλλιώς βγαίνει στην φωτογραφία.

Αυτά με μοναδικό σκοπό την ενημέρωση για όσους μπερδευτηκαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...