Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα το παρακάτω είδος "χελιών" στο ενυδρείο μου...όλα καλά μέχρι εδώ...

Αυτά πήγαν και κατοίκισαν μέσα στα φυλλώματα από 2 συγκεκριμένα φυτά που έχω, της ίδιας κατηγορίας. Προχθές είδα να αιωρούνται φύλλα από το ένα φυτό στο ενυδρείο και παρατήρησα πως έχει σαπίσει...

Τα φύλα του, είχαν την μορφή βρεγμένης χαρτοπετσέτας που δυαλίεται και σκορπίζεται στο νερό...ακριβός έτσι...το ξερίζωσα και το πέταξα...σήμερα παρατηρώ τα συμπτώματα αυτά, πως αρχίζουν και στο δεύτερο φυτό.

Υπάρχει η πιθανότητα αυτού του είδους τα ψάρια μιας και φωλιάζουν μέσα στις ρίζες, να τις τρώνε και να καταστρέφουν τα φυτά? ή έχουν κάποια άλλη αρρώστια?

Λιπάσματα μπαίνουν όλα κανονικά :)

dsc00213272695.jpg

dsc00223279454.jpg

dsc00253286510.jpg

dsc00273295425.jpg

dsc00293302776.jpg

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για την ασθένεια των κρυπτοκορίνων. Είναι πολύ πιθανό να λιώσουν όλα τα φύλλα τους. Όταν είχε συμβεί στις δικές μου κρυπτοκορίνες στάθηκα τυχερός και έχασαν λίγο παραπάνω από τα μισά τους φύλλα και σταδιακά επανήλθαν. Αλλά ακόμα και να χάσουν όλα τα φύλλα τους, μην ανησυχείς. Μη μετακινήσεις τα φυτά, άφησε τα να ηρεμήσουν και το πιο πιθανό είναι σε λίγες εβδομάδες να αρχίζουν πάλι να βγάζουν καινούργια φυλλαράκια.

Οι αιτίες τις ασθένειας δεν είναι γνωστές. Ίσως ευθύνεται κάποια περίσσεια νιτρικών ή ασταθείς συνθήκες νερού ή απότομη μεταβολή του φωτισμού μετά την προσθήκη ή αλλαγή κάποιας λάμπας. Έχω διαβάσει πως ακόμα και η προσθήκη νέων φυτών μπορεί να προκαλέσει αυτή την κατάσταση.

Τα ψαράκια σου (Pangio kuhlii) δε φέρουν καμία ευθύνη :)

Δες και μερικές φωτο από τις δικές μου άρρωστες κρυπτοκορίνες :

post-9106-1287005922_thumb.jpgpost-9106-1287005937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θεόδωρε!

Συνέβησαν και οι 2 παράγοντες που αναφέρεις...οπότε αυτό είναι!

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την κατατοπιστικότατη απάντηση σου :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου, αν έχεις την καλοσύνη, ενημέρωσε μας για την εξέλιξη των κρυπτοκορίνων σου. Είμαι λίγο περίεργος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν είναι τιποτα θα στρώσει... παντα με τη μεταφορα γινεται ζημια σε ένα μερος των ριζών με αποτλεσμα καποια φυλα να σαπιζουν... θα βγαλει καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...