Jump to content

Ancistrus


eleytheriak1

Recommended Posts

Από τις πρώτες γέννες έχεις μεγαλώσει κανένα μικρο?

Ναι εχω ριξει στο 400 1 ζευγαρι αλπινους και 1ζευγ. σκουροχρωμα. Αλλα εδωσα στον pet και αλλα χαρησα.

η πρωτη γεννα ηταν 20-11-2009

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι εχω ριξει στο 400 1 ζευγαρι αλπινους και 1ζευγ. σκουροχρωμα. Αλλα εδωσα στον pet και αλλα χαρησα.

η πρωτη γεννα ηταν 20-11-2009

Μας αναφέρεις πράγματα που είναι πραγματικά ιδιαίτερα και αξιοθαύμαστα. Με αυτά που λες καταρρίπτεις και πολλές θεωρίες. Όποτε μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία από το ενυδρείο σου για να καταλάβουμε πως έχεις στήσει το ενυδρείο και έχεις καταφέρει τόσες αναπαραγωγές!

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι απίθανο πως κατάφεραν να επιβιώσουν τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Και ο pet -shop και αλλοι 3-4 χομπιστες που τα ειδαν τρελλαθηκαν. Οσο για την τροφη ριχνω και αλλες

διαφορες και για τ αλλα ψαρια :lmao:

Επισεις φιλοι μου εχω 3 χρυσοψαρα orada περιπου 18-20εκ αρσενικα. Ειναι χαρμα οφθαλμων. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Επισεις φιλοι μου εχω 3 χρυσοψαρα orada περιπου 18-20εκ αρσενικα. Ειναι χαρμα οφθαλμων. . . :)

Στο ίδιο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να περιμένουμε τις φωτογραφίες του ενυδρείου πριν συνεχίσουμε την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι απίθανο πως κατάφεραν να επιβιώσουν τα μωρά.

Μετα την εναποθετηση των αυγων ο αρσενικος δεν εβγενε ουτε για φαγητο. Την 5η μερα λοιπον επαιρνα το κοχυλι, ο αρσενικος ηταν μεσα και το μετεφερνα σε μικροτερο στρωμενο ενυδρειο για 2 μερες. επειτα αναποδογυριζα το κοχυλι πεφταν ολα τα μωρα και γυρνουσε ο αρσενικος με το σπιτι του πισω στο 400 :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι χαρά μας να έχει γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα γιατί αυτό ανεβάζει το επίπεδο όλων μας,

αλλά θα ήθελα αποδείξεις για τον ισχυρισμό σου μιάς και έχω γνωρίσει προσωπικά τον μοναδικό άνθρωπο που έχει αποδεδειγμένα κάνει αναπαραγωγή σε αυτά τα ψάρια (Γερμανία) και οι συνθήκες κατά την περίοδο αναπαραγωγής τους ήταν ακραίες και δέν μπορούν να προσομοιωσθούν σε κοινωνικό ενυδρείο σάν το δικό σου.

Το θέμα κλειδώνει και θα περιμένω να μου στείλεις π.μ. με φωτογραφίες και αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου για να ξανανοίξει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και η παρεξήγηση λύνεται...

Το είδος δεν είναι τελικά Golden Nugget αλλά, όπως σωστά υποψιαζόμασταν κάποιοι, πρόκειται για το γνωστό μας Ancistrus cf. cirrhosus.

844.jpg

851.jpg

852.jpg

860.jpg

Οπότε αλλάζει αντίστοιχα και ο τίτλος του θέματος ;)

Link to comment
Share on other sites

Και η παρεξήγηση λύνεται...

Το είδος δεν είναι τελικά Golden Nugget αλλά, όπως σωστά υποψιαζόμασταν κάποιοι, πρόκειται για το γνωστό μας Ancistrus cf. cirrhosus.

844.jpg

851.jpg

852.jpg

860.jpg

Οπότε αλλάζει αντίστοιχα και ο τίτλος του θέματος ;)

o,k παιδια συγνωμη! δεν ειχα προθεση να μπερδευτουμε. για μενα η χαρα ειναι ιδια!

δεν εκθεσα το θεμα για πρωτια! η κατασταση ετρεξε μονη της. Ο pet ετσι το ονομασε

και γω δεν το ελαβα για θυσαυρο για να το ψαξω βαθια. Και παλι συγνωμη.

Εχω 150 ατομα τι θα γινουν? Περιμενω σχολια και απαντησεις ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγχαρητήρια, μπορεί να μην είναι golden nugget αλλά και πάλι ειναι μια σπουδαία γέννα.

Έπεσες βλέπεις στην περίπτωση τα golden nugget να είναι απο τα πιο δύσκολα Pleco στην αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγχαρητήρια, μπορεί να μην είναι golden nugget αλλά και πάλι ειναι μια σπουδαία γέννα.

Έπεσες βλέπεις στην περίπτωση τα golden nugget να είναι απο τα πιο δύσκολα Pleco στην αναπαραγωγή.

...ωχ.. παιδια χθες προεκειψε κι αλλη γεννα. το εβαλα με το κοχυλακι στο ενυδρειο γεννηστρα!

Ας μου πει καποιος ποσες μερες να αφησω εκει το αρενικο γιατι δεν τρωει, αν θα πειραξουν τα σαλιγγαρια τα νεογγενητα, και τι μετρησεις πρεπει να κανω στο νερο ευχαριστω. . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας δεν έχει ανάγκη όταν πεινάσει θα φάει.

Τα σαλιγκάρια δεν μπορούν να πειράξουν τα μωρά.

Το νερό της γεννηστρας δεν είναι το ίδιο με το παλιό ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

...Ωχ...οχι. Λαθος? Στο ιδιο ενυδρειο υπαχουν νεογεννητα εγγλερ και μολλυ

Link to comment
Share on other sites

...Ωχ...οχι. Λαθος? Στο ιδιο ενυδρειο υπαχουν νεογεννητα εγγλερ και μολλυ

Aς μου απαντησει καποιος.. τι πρεπει να κανω.

Link to comment
Share on other sites

...Ωχ...οχι. Λαθος? Στο ιδιο ενυδρειο υπαχουν νεογεννητα εγγλερ και μολλυ

Κανονικά το νερό της γεννήστρας θα πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό του κυρίως ενυδρείου και στην ουσία η αλλαγές μέσα στη γεννήστρα να γίνονται δια μέσω του νερού του κυρίως ενυδρείου. Αυτό που μας νοιάζει περισσότερο απ'όλα είναι το pH και η θερμοκρασία. Φρόντισε από ενυδρείο σε ενυδρείο να είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

συχαρητήρια για τις γέννες σου! παιδιά πως ξεχωρίζουμε αρσενικό με θηλυκό pleco

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε το Pleco, εσύ για πια Pleco μιλάς?

σου έχω στείλει pm να μην χαλάμε το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ειναι πλεκο ή ανκιστρους ;;;;

Αν ειναι ανκιστρους με ενδιαφερουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου πμ ... γιατι εγω δεν μπορω να σου στειλω !!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το νερό της γεννήστρας θα πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό του κυρίως ενυδρείου και στην ουσία η αλλαγές μέσα στη γεννήστρα να γίνονται δια μέσω του νερού του κυρίως ενυδρείου. Αυτό που μας νοιάζει περισσότερο απ'όλα είναι το pH και η θερμοκρασία. Φρόντισε από ενυδρείο σε ενυδρείο να είναι ίδια.

Ευχαριστω stormtrooper θα το φροντησω. Οταν βγουνε τα μικρα σε ποσες μερες να φυγει ο πατερας? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω stormtrooper θα το φροντησω. Οταν βγουνε τα μικρα σε ποσες μερες να φυγει ο πατερας? ;)

Από τη στιγμή που θα εκκολαφθούν τα αυγά, τα κρατάει ο πατέρας μέσα στη σπηλιά για 4-5 μέρες... Ίσως και εβδομάδα. Στην ουσία περιμένει να εξαφανιστεί ο λεκιθικός σάκος. Μετά από αυτό ο πατέρας πρέπει να δεχτεί σωστή και δυναμωτική τροφή (όχι πολύ) και τα μικρά πρέπει να ταΐζονται από 3-4 ώρες. Η ποιότητα του νερού φυσικά θα πρέπει να είναι άψογη για να αποφύγεις τις απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα εκκολαφθούν τα αυγά, τα κρατάει ο πατέρας μέσα στη σπηλιά για 4-5 μέρες... Ίσως και εβδομάδα. Στην ουσία περιμένει να εξαφανιστεί ο λεκιθικός σάκος. Μετά από αυτό ο πατέρας πρέπει να δεχτεί σωστή και δυναμωτική τροφή (όχι πολύ) και τα μικρά πρέπει να ταΐζονται από 3-4 ώρες. Η ποιότητα του νερού φυσικά θα πρέπει να είναι άψογη για να αποφύγεις τις απώλειες.

Mπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι ειδους τροφη και τις συνθηκες του νερου? [εχω βγαλει 7 γεννες χωρις

απωλειες] αλλα χωρις να ξερω λεπτομεριες. Εχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...