Jump to content

Dimmer Ballast


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να κάνω αυτόματη ανατολή/δύση ηλίου στα ενυδρεία μου που έχουν τις εξής λάμπες:

T5: 2x54Watt το πρώτο

PL: 1x36Watt το δεύτερο.

Τα έχει δει κανείς σε κάποιο μαγαζί; ή ακόμα και στο Internet;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να κάνω αυτόματη ανατολή/δύση ηλίου στα ενυδρεία μου που έχουν τις εξής λάμπες:

T5: 2x54Watt το πρώτο

PL: 1x36Watt το δεύτερο.

Τα έχει δει κανείς σε κάποιο μαγαζί; ή ακόμα και στο Internet;

Ευχαριστώ πολύ.

να ξέρεις ότι πρέπει να έχεις dimmable ballast για αυτή τη δουλειά οπωσδήποτε (που τα αλλάζεις εσύ κανένα ενυδρείο δεν έχει από μαμά) και μετά θα χρειαστείς την συσκευή που κάνει αυτόματα τη μετάβαση από ανατολή-δύση και το ανάποδο ;)

Να ξέρεις ότι θα σου στοιχήσει αρκετά ακριβά αυτή η ιστορία για το κάθε ενυδρείο. Επίσης δεν είμαι σίγουρος εάν γίνεται αυτό σε λάμπες PL. Σε Τ5 γίνεται σίγουρα :thumbup:

edit: σορυ για το ποστ τώρα είδα οτι απευθύνεσαι σε μαγαζιά ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Η AquaLight κυκλοφορούσε ένα με 50 ευρώ στην Ελληνική αγορά, το οποίο το κατάργησε και το αντικατέστησε με ένα των 200 ευρώ

Το είδα όμως πρόσφατα στο Aquaristik.net με 32+ μεταφορικά.

Να ξέρεις ότι συνεργάζεται αποκλειστικά και μόνο με ένα συγκεκριμένο ballast που στην Ελλάδα έχει 50 ευρώ περίπου και είναι για Τ5

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

warhawk, δεν πειράζει που απάντησες, ίσα ίσα που με βοήθησες.

Πώς ακριβώς λέγονται αυτά; (Το ένα λέγετε dimmable ballast; Το άλλο;)

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο μαγαζί για να πάρω κανένα τηλέφωνο και να ρωτήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

warhawk, δεν πειράζει που απάντησες, ίσα ίσα που με βοήθησες.

Πώς ακριβώς λέγονται αυτά; (Το ένα λέγετε dimmable ballast; Το άλλο;)

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο μαγαζί για να πάρω κανένα τηλέφωνο και να ρωτήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

το ένα απλό μπάλαστ το άλλο ντίμαμπλ μπάλαστ ;)

μαγαζιά σε όλα που πουλάνε ηλεκτρολογικό εξοπλισμό. Το άλλο που σου είπε ο Aiolos (που το χρειάζεσαι αργότερα) μόνο από εξωτερικό :thumbup:

Μια σημαντική παρατήρηση. Βγαίνουν δύο είδη dimmable ballast. Ένα που λέγεται Dali και ένα που δουλεύει με 0-10V. Εσύ θες οπωσδήποτε το δεύτερο (0-10V) το άλλο δε σου κάνει καθόλου :blink:

Link to comment
Share on other sites

πώς λέγεται αυτό που δουλεύει με 0-10V; και που το βρίσκω; μόνο εξωτερικό; τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει;

ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ballast που συνεργάζεται με το συγκεκριμένο dim control/timer της Aqualight είναι της TRIDONIC με DSI πρότυπο.

Το συγκεκριμένο ballast υπάρχει στην Ελληνική αγορά και το έχει ο Στριγκούδης, Αγγελάκη 29, Τηλ 2310 229187 Θεσσαλονίκη

www.solvent.gr

Το 2Χ54 για Τ5 κάνει 55 ευρώ

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

o Aiolos μιλάει για αυτό (που νόμιζα πως έχει καταργηθεί ;) ) και εγώ μιλούσα για αυτό

Αυτό που σου λέει ο Αίολος παίζει μόνο με DSI ballast (έτσι το ζητας-σου είπε και που υπάρχει ;)) και αυτό που εννοούσα εγώ παίζει σχεδόν με όλα εκτός από Dali. Σε συμφέρει οικονομικά αυτό που σου είπε ο Aiolos :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω, όντως το κατάργησε η εταιρία.. ότι υπάρχει σε stock μόνο σε διάφορα e-shop του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάρω το DimmController DSI και είμαι οκ; ή πρέπει να πάρω και dimmable ballast? Αν πρέπει να αγοράσω και καινούριο ballast, μπορείτε να μου πείτε πάλι κανένα μαγαζί;

Είμαι υπόχρεος!!! Χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις αυτόν τον Timer που δείχνεις στο link τότε θα πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε και ΜΟΝΟ αυτό το dimmable balast που σου γράφω στο Post#7

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάρω το DimmController DSI και είμαι οκ; ή πρέπει να πάρω και dimmable ballast? Αν πρέπει να αγοράσω και καινούριο ballast, μπορείτε να μου πείτε πάλι κανένα μαγαζί;

Είμαι υπόχρεος!!! Χίλια ευχαριστώ.

και το dimmable ballast (το DSI) που σου πρότεινε ο Αίολος και είσαι κομπλέ ;)

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του DSI Timer (τον αγόρασα) γράφει ότι συνεργάζεται με το συγκεκριμένο ballast που σου πρότεινα.

Το πουλάει και η ίδια η AquaLight αλλά το έχει κάπου στα 80-90 ευρώ, έναντι των 55 που έχει εδώ.

Κάποια μέλη προσπάθησαν να το συνδέσουν με dimmable ballast 1-10 της Osram και δεν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...