Jump to content

Απορια


GiwrgosK

Recommended Posts

Καλησπερα. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα εξωτερικο φιλτρο το FLUVAL 305 ;) απο τη στιγμη που το συνδεσα

ακουγεται ενας ηχος σαν να τριζει η προπελα ;) . Το αποσυνδεσα το ξανακοιταξα παλι απο την αρχη αλλα παλι

τα ιδια. Πριν ειχα το Tetratec EX 700 το οποιο ηταν εντελως αθορυβο. Αν εχει καποιος το ιδιο η γνωριζει

κατι ας μου πει. Λειτουργει ετσι η ειναι ελατωματικο....

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

TO 305 πρεπει να εχει πανω του διπλα απο τους σωληνες ενα κουμπι οπου το κουνας πανω κατω και κανει εξαερωση , εαν το εχεις κανει αυτο και συνεχιζει να ακουγεται ο θορυβος , πιθανον να εχει σπασει η φτερωτη .Εαν εχει σπασει ο αξονας της φτερωτης και δεν βρισκεις αμεσα ... μπορεις να παρεις μια μπατονετα να βγαλεις το βαμβακι και απο τις 2 μεριες και να το βαλεις στη θεση του αξονα μεχρι να βρεις το ανταλλακτικο σου ,

Το παραπανω με την μπατονετα το εχω κανει και δεν ειχα καποιο προβλημα , τωρα δεν ηταν η καλυτερη λυση , ηταν ομως μια λυση για να κανεις δουλεια προσωρινα . ;)

πανω αριστερα θα δεις το κουμπακι που σου λεω

pPETS-3763012_alternate2_t400.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι πανω ειναι τρομπα αερος το εκανα στην αρχη.Το φιλτρο ειναι καινουργιο την φτερωτη την

κοιταξα οπως και το αξονακι ολα φαινονται ενταξει αλλα ο θορυβος παραμενει. Σε ευχαριστω για την

απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι πανω ειναι τρομπα αερος το εκανα στην αρχη.Το φιλτρο ειναι καινουργιο την φτερωτη την

κοιταξα οπως και το αξονακι ολα φαινονται ενταξει αλλα ο θορυβος παραμενει. Σε ευχαριστω για την

απαντηση σου

οταν το εκανες ειδες να βγαινει αερας απο το σωληνα εξαγωγης του φιλτρου ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγηκε αερας κανονικα οπως κ στο dvd που δινει τις οδηγιες. Δεν μπορω να σκεφτω τι φταιει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγηκε αερας κανονικα οπως κ στο dvd που δινει τις οδηγιες. Δεν μπορω να σκεφτω τι φταιει....

Ουτε εγω ;)

Μεχρι εκει ξερω ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παντως ;) Αρκει η προσπαθεια ;)

Το καλο ειναι πως εχει εγγυηση τρεις μερες λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η λύση.Χρησιμοποίησε λίγη βία! ;)

Αν το σηκώσεις ελαφρά και το γύρεις προς όλες τις κατευθύνσεις θα συνεχίσει να βγάζει αέρα.Εναλλάξ χρησιμοποίησε και την τρόμπα αέρα μέχρι να βγει όλος ο αέρας και να σταματήσει ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το δυνατόν συντομότερα γιατί αν δεν έχει πρόβλημα ίσως αποκτήσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου 205 μια φορα που εκανε τον θορυβο αυτο δεν ειχε μπει η φτερωτη καλα μεσα στην θεση της.τωρα μπορει να εχει αερα μεσα.φιλε μου αν το προβλημα συνεχιστει το παιρνεις με την εγγυηση και το πας στο μαγαζι που το πηρες.παντως ειναι πολυ καλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και γω που πήρα το 105 εδώ και 15 μέρες ως 2ο εξωτερικό φίλτρο, θεωρώ πως είναι πιο θορυβώδες από όσο περίμενα. Κάνει ένα ελαφρύ "γουργουρητό" που ακούγεται πολύ λίγο όπως όταν δουλευει ένας μικρός ανεμιστήρας.

το περίμενα πιο αθόρυβο....κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα εκανα αμεσως ακριβως αυτα τα οποια μου ειπατε κ ειδικα τις οδηγιες του Φωτη. Ο θορυβος μειωθηκε ελαχιστα αλλα δυστηχως παραμενει. :thumbup:

Ετσι θα το παω πισω στο μαγαζι. :blink: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. ;)

Να στε καλα΄. ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νεότερα, για να μένουν και οι πληροφορίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια εχω και το 205 και το 305....σε διαφορετικα ενυδρεια φυσικα και ειναι τελειως μα τελειως αθορυβα...μαλιστα το 205 τρεχει 5 χρονια περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα fluval...σιγουρα του φιλου θα εχει καποιο προβληματακι...

Link to comment
Share on other sites

Το 305 κι εγω το εχω και οπως λεει και ο φιλος παραπανω ειναι αθορυβο.

Περημενουμε νεα σου για την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 405 εδώ και 2 μήνες περίπου και έτυχε ελάχιστες φορές να ακούσω την φτερωτή του και το έβγαλα και το ξανά έβαλα στην πρίζα επί τόπου και σταμάτησε.

Πάντως το καπάκι της φτερωτής εμένα ήταν συναρμολογούμενο. Είχε αν θυμάμαι καλά το διάφανο πλαστικό και το καουτσούκ που κούμπωνε απάνω του. Μήπως δεν τα είχε ενώσει καλά μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σε ολους. Συγνωμη που αργησα κ παλι να απαντησω αλλα δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο.

Πριν λιγες μερες πηγα στο καταστημα που το αγορασα κ μου εδωσε αλλη φτερωτη την τοποθετησα και

ο θορυβος μειωθηκε λιγο. Τωρα ακουγεται αν πλησιασεις απο κοντα βεβαια σαν γουργουρητο οπως

αναφερει κ ενας φιλος πιο πανω. Σιγουρα παντως δεν ειναι τελειως αθορυβο οπως λενε.

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον κ τις πληροφοριες σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...