Jump to content

Chiller και τον χειμώνα;


Naias

Recommended Posts

Τι κάνουμε το chiller τον χειμώνα; Το έχω συνδεδεμένο με την έξοδο από το φίλτρο. Όλο το καλοκαίρι με έβγαλε παλικάρι, τώρα πλέον που χειμωνιάζει τι το κάνω; Το καταργώ εντελώς και μπαίνω σε διαδικασία να αλλάζω σωλήνες; ή απλά το αφήνω να λειτουργεί σε μια χαμηλότερη θερμοκρασία που δεν θα την πιάσει ποτέ μιας και θα υπάρχει θέρμανση;

Αν αφήσω την συνδεσμολογία ως έχει και το κλείσω εντελώς, θα γίνετε η κυκλοφορία του νερού ή θα υπάρχει πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εμποδίζει στο σημείο που βρίσκεται άστο πάνω στο κύκλωμα του ενυδρείου και δεν έχεις κανένα πρόβλημα (εγώ έτσι το έχω σε reef 2 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πάνω στο κύκλωμα αλλά είναι εντελώς κλειστό; Δεν είναι στο ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα απλα το βγαζεις απο την μπριζα και το αφηνεις ως εχει.Τουλαχιστων ετσι κανω κι"εγω στο δικο μου.οταν ζεστανει παλι ο καιρος "του χρονου δηλαδη" απλα το βαζεις παλι. ;);)

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, ευχαριστώ! ;) Είναι ο πρώτος μου χειμώνας με chiller και κάπου κόλλησα. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το βγάζεις απο την μπρίζα και το νερό θα περνάει ως διαδρομή μόνο απο μέσα του.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το βγάζεις απο την μπρίζα και το νερό θα περνάει ως διαδρομή μόνο απο μέσα του.

Και αναλόγως την μάρκα του Chiller δεν θα έχεις γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...