Jump to content

Άλγη και σε μένα


makridelacos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα rio 400 με λίγα φυτάκια, και αργής και γρήγορης ανάπτυξης. Δεν είναι full φυτεμένο. Το ενυδρείο μου δεν τρέχει πάνω από 2 μήνες.

Εδώ και ένα μήνα περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα άλγης. Στα τζάμια έχουν σχηματιστεί πράσινες κουκκίδες, λίγο σκληρές και μικρές. Καθώς επίσης και κάτι σαν "θαμπάδα" και στα τζάμια, μάλλον θα είναι η καφέ άλγη αυτή. Επίσης πάνω στις πέτρες έχει μπόλικη πρασινίλα! Στο φίλτρο υπάρχει και πράσινη και καφέ άλγη. Τέλος, είδα και κάτι πράσινες τρίχες, μικρού μήκους πάνω στα τζάμια.

Μετρήσεις:

Θερμοκρασία:23-24 Κελσίου

τεστ sera stick:

PH:7

KH:7

GH:10-18

NO2:0

υγρό τεστ sera:

NO3:0

NO4:0

Τεστάκια για φωσφορικά και σίδηρο δεν έχω.

Χρησιμοποιώντας τον: Υπολογισμός CO2 (Created By JDP), έχω αυτό το αποτέλεσμα:

Για PH = 7.0 και ΚΗ = 10

το CO2 είναι 32mg/lt σε Θερμοκρασία 25-26.5 βαθμούς Κελσίου

δηλαδή το ενυδρείο έχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ CO2

Δεν χρησιμοποιώ τύρφη.

Υπόστρωμα έχω, αλλά στην τελική με πιάσανε κορόιδο, γιατί δεν το χρειαζόμουν...

Χαλικάκι μικρής διαμέτρου.

Στην αρχή το νερό ήταν βρύσης και οι αλλαγές μόνο από την ΑΟ.

Έχω σύστημα ΑΟ της dennerle και CO2 της ίδιας εταιρείας. Μου είπαν στο πετ σοπ να βάλω το διοξείδιο όσο είναι αναμμένα τα φώτα, 8 ώρες την ημέρα. Ανάβω τις 2 από τις 4 λάμπες που έχει (2x54Watt). Το ενυδρείο μου δεν το βλέπει ο ήλιος καθόλου. Τα ψαράκια μου τα ταΐζω κάθε δύο μέρες, μέχρι να στρώσει το φίλτρο. Φίλτρο έχω το μανίσιο ακόμα.

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. Πόσες ώρες πρέπει να ανάβω τα φώτα;

2. Πρέπει να τα σβήνω για μία ώρα στο ενδιάμεσο; (αυτό μου υπέδειξαν στο πετ σοπ) πχ. 12:00-16:00 και 17:00-21:00;

3. Το διοξείδιο πρέπει να το έχω αναμμένο και τις 8 ώρες; και πόσο πρέπει να το ρυθμίσω; Ο πετσοπάς μου είπε να βγάζει 48 φυσαλίδες ανά λεπτό. (έχει σκάλα για καλύτερη διάχυση)

4. Πρέπει να ρίχνω υγρό λίπασμα;

Και μερικές φωτογραφίες για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας:

pa171876.th.jpg pa171875.th.jpg pa171873.th.jpg pa171862.th.jpg pa171861.th.jpg pa171867.th.jpg pa171866.th.jpg pa171865.th.jpg pa171862.th.jpg pa171861.th.jpg pa171860.th.jpg pa171859.th.jpg

Δεν ξέρω αν αυτό βοηθήσει: έχω δύο ριζούλες που κάτι έχουν, αλλά δεν ξέρω τι. Τα φύλα τους έχουν κάτι σαν σαπίλα, σαν , σαν ,σαν δεν ξέρω... (Αν πρέπει να ανοίξω καινούριο θέμα για το φυτό σε άλλη θεματική ενότητα πείτε το για να γίνει)

Δύο φωτογραφίες του:

pa171869.th.jpg pa171868.th.jpg

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, ρωτήστε με για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. Πόσες ώρες πρέπει να ανάβω τα φώτα; 8-10 ωρες αναλογα με τα φυτα σου,για το ενυδρειο σου 8

2. Πρέπει να τα σβήνω για μία ώρα στο ενδιάμεσο; (αυτό μου υπέδειξαν στο πετ σοπ) πχ. 12:00-16:00 και 17:00-21:00; ΟΧΙ,αγορασε χρονοδιακοπτη και θα ανοιγοκλεινουν μονα τους (2 ευρω εχει)

3. Το διοξείδιο πρέπει να το έχω αναμμένο και τις 8 ώρες; και πόσο πρέπει να το ρυθμίσω; Ο πετσοπάς μου είπε να βγάζει 48 φυσαλίδες ανά λεπτό. (έχει σκάλα για καλύτερη διάχυση) το εχεις ανοιχτο οσο ειναι αναμενα τα φωτα σου,για τις φυσαλιδες δεν υπαρχει νουμερο,θελει τοσες οσες χρειαζονται να φυτα σου.μετρας PH και KH και βλεπεις,επησης μπορεις να παρεις ενα μονιμο τεστ CO2 και αυτο σου δειχνει σηναιχεια.

4. Πρέπει να ρίχνω υγρό λίπασμα; στα φυτα που εχεις οχι,αλλα μπορεις να ριχνεις οταν και αν τα δεις οτι το χρειαζονται

η αλγη που εχεις ειναι επειδη τα φυτα σου δεν αναπτυσονται σωστα και αφινουν πολλα θρεπτικα για την αλγη.

οι λογοι ειναι:

- φωτοπεριοδος (μεγαλο λαθος,με βισμα ανοιξε το καταστημα ο πετσοπας?)

- λιγος φωτισμος (για αυτο και η καφε αλγη)αναβε και τις 4 λαμπες

- Νο3 ειναι μηδενικα και δ υπαρχει προφανος ισορροπια με τα Ρο4 (1 προς 12 πρεπει να ειναι)

- ειπες οτι ταιζεις καθε δυο μερες μεχρι να στροθει το φιλτρο.αφου εχεις αμμωνια και αμμωνιο 0 εχει στροθει.πως το εστροσες?

τι ψαρια εχεις μεσα??

;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 είναι σίγουρα 0; ;)

ΝΗ3/ΝΗ4 δεν αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις αμμωνια και αμμωνιο 0 εχει στροθει.πως το εστροσες?

Αυτό πως το συμπέρανες;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 είναι σίγουρα 0;
Δεν ξέρω Φώτη, έτσι μου δείχνουν τα τεστάκια. Μήπως να πάρω υγρά της API για μεγαλύτερη σιγουριά;
ΝΗ3/ΝΗ4 δεν αναφέρεις.
Συγνώμη μπερδεύτηκα πριν: :blink:
Μετρήσεις:

Θερμοκρασία:23-24 Κελσίου

τεστ sera stick:

PH:7

KH:7

GH:10-18

NO2:0

NO3:0

υγρό τεστ sera:

NH3:0

NH4:0

ΟΧΙ,αγορασε χρονοδιακοπτη και θα ανοιγοκλεινουν μονα τους (2 ευρω εχει)
Χρονοδιακόπτη έχω. θα τον ρυθμίσω 14:00-22:00.
- λιγος φωτισμος (για αυτο και η καφε αλγη)αναβε και τις 4 λαμπες
Θα το δούμε αυτό το θέμα, γιατί και οι τέσσερις μαζί βγάζουν πάρα πολύ φως. :thumbup:
ειπες οτι ταιζεις καθε δυο μερες μεχρι να στροθει το φιλτρο.αφου εχεις αμμωνια και αμμωνιο 0 εχει στροθει.πως το εστροσες?
Με βακτηρίδια, αν τα λέω σωστά, από το πετ σοπ. Μετά έριξα και μπόλι από συνχομπίστα.
τι ψαρια εχεις μεσα??
Έχω ζωοτόκα. Αλλά τα πήρα από συνχομπίστες που από άγνοια είχαν molly με guppy και endlers.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. ;)

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα με λίγα σαλιγκάρια ζέβρες, και πολύ τρίψιμο τζαμιών. ;)

Αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει, ας το κάνει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Με ΝΟ3=0 δε δείχνει να έχεις στρωμένο φίλτρο.

Δοκίμασε με άλλο τεστ και πρόσεξε μήπως αυτό που έχεις είναι ληγμένο,ή δεν κάνεις σωστά τη διαδικασία.

Η σωστή μέτρηση ΝΟ3 καθώς και ΡΟ4 θα μας δώσει πληροφορίες ώστε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το συμπέρανες;

περασα τα ΝΟ2 και ΝΟ3 που εγραψε για ΝΗ3 και ΝΗ4.

Link to comment
Share on other sites

εχεις να πειραματιστεις πολυ μεχρι να καταλαβεις τις ισορροπιες του φυτεμενο.παντος εχεις καλο ενυδρειο και σωστο εξοπλισμο.....μην λυπασαι τα τεστ μονο...αυτα λενε την αληθεια.(τα καλυτερα ειναι ΑΡΙ).παρε και τεστ ΡΟ4.

δοκιμασαι με τις 3 λαμπες ή προσθεσε και αλλα φυτα και αναψε και την 4η.

απο οσο ειδα στις φωτο δεν εχει μεγαλο προβλημα αλγης!

προσπαθησε να φερεις τις ισορροπιες και και οτι απορεια εχεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Και δική μου γνώμη να αρχίσεις να προσθέτεις φυτά υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να ανακάτεψες το υπόστρωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα, απλά είπα να ρωτήσω για να μην μεγαλώσει το παρόν πρόβλημά μου...

Το υπόστρωμα δεν έχει ανακατευθεί σχεδόν καθόλου. και λέω καθόλου γιατί μία φορά που έβγαλα ένα φυτεμένο φυτό έβγαλε λίγη θολούρα από τη ρίζα του. Αλλά πολύ λίγη.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας.

Θα αγοράσω τεστάκια ΑΡΙ και μερικά φυτά ακόμα. Δεν το θέλω full φυτεμένο, προς το παρόν. ;)

Link to comment
Share on other sites

όπως λες το ενυδρείο σου τρέχει 2 μήνες οπότε είναι βιολογικά άστρωτο μετά από 3-4 μήνες θα αρχίσει να στρώνει και βιολογικά. Έως τότε πολλά ευτράπελα συμβαίνουν σε διάφορα ενυδρεία.

Όπως βλέπεις το πρόβλημα σου δεν είναι μεγάλο και άκρος φυσιολογικό ιδιαίτερα αν έχεις λίγα φυτά τότε θέλει μεγάλη εμπειρία ώστε να μην πρασινίσουν διάφορα διακοσμητικά αντικείμενα (λίπανση σε καθημερινή βάση και άκρος σωστές ισορροπίες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...