Jump to content

Reef 180lt


stefanos83

Recommended Posts

Γεια σας και παλι.Ακολουθησα της συμβουλες του Αιολου και τον ευχαριστω πολυ για αυτο!!!Καθαρισα τον αρραγωνιτη απο την κόκκινη άλγη (κυανοβακτήριο)και μαζι με αυτο αλλαξα και ξανα τοποθετησα το ζωντανο βραχο διαφορετικα ωστε η κυκλοφορία να καλύπτει όσον το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείο χωρίς τυφλά σημεία.το καλο ειναι οπως τοποθετησα το βραχο μου εδειξε καλυτερα και σαν εικονα αλλα και σαν χωρο για να τοποθετησω καλυτερα τα κοραλια που θα βαλω απο δω και περα....ευχομαι το αποτελεσμα να αρεσει και σε σας,οπως μου αρεσει και εμενα.!!

το λοιπον ξεκιναω:

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:101 x 41 x 50 cm 180 Litres

Protein skimmer aqua medik turbofloor 1000 blue κρεμαστο με την αντλια του (AQ 1200) για ενυδρεια μεχρι 500lt και υψος 46cm.

1 KORALIA 3

ηλεκτρονικό θερμομετρο

2 χ θερμοστάτες 300w

2 x φίλτρα sera (1500/1100)

2 φωτιστικα της Glo T5HO Twin Light 92cm 39Wx2 με 2 ασπρες και 2 ακτινικες

34 κιλα ζωντανο βραχο

15 κιλα αρραγωνητη λευκο ζωντανο

1 Yellow Watchman Goby

1 Mandarin fish

2 Skunk Cleaner Shrimp

1 Chrysiptera talboti Fiji Talbot's Damsel

3 Trochus (Banded) Snails

3 Shaving Brush Plant

2 Clown Fish

post-20046-1287351209_thumb.jpg post-20046-1287351241_thumb.jpg post-20046-1287351274_thumb.jpg post-20046-1287351337_thumb.jpg post-20046-1287351361_thumb.jpg post-20046-1287351573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να βαλεις και εναν 2ο κυκλοφοριτη,εστω και μικρο αντιδιαμετρικα απεναντι.Θα σε βοηθησει παρα πολυ να επιτυχεις καλυτερη ροη στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη.τι κικλοφοριτι προτινεις και που ακριβως να κτυπαει??

Link to comment
Share on other sites

Διαγωνια απεναντι τον τοποθετεις.

Αναλογα τωρα το χωρο και τα χρηματα που διαθετεις,παιρνεις και τον αναλογο κυκλοφοριτη.

Προσεχε μονο να μην εχεις πανω απο 8000 λιτρα/ωρα κυκλοφορια σαν συνολο γιατι ειναι καπως μικρο το ενυδρειο σου.

Αν εισαι ευχαριστημενος απο την koralia,παρε αλλη μια.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε να μην ακυρωνει η μια αντλια την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

τυπογραφικο λαθος...ευχαριστω για την διορθωση amorealex εναν εχω

Καλό είναι να βάλεις ακόμα έναν γιατί ποτέ δεν ξες τι γίνεται.Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο τώρα.Βάλε ακόμα ένα κυκλοφοριτή όπως σου είπε και ο Άκης και κάνε και καμιά αλλαγή νερού γιατί έχεις λίγος bryopsis.

Άνθρακα και αντιφώσφορο έχεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις ακόμα έναν γιατί ποτέ δεν ξες τι γίνεται.Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο τώρα.Βάλε ακόμα ένα κυκλοφοριτή όπως σου είπε και ο Άκης και κάνε και καμιά αλλαγή νερού γιατί έχεις λίγος bryopsis.

Άνθρακα και αντιφώσφορο έχεις έτσι?

ευχαριστω για της συμβουλες παιδια...

ναι εχω.Αλλαξα προχτες το αντιφώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...