Jump to content

Ο εξωτερικός Hydor


tsoum

Recommended Posts

Βρίσκομαι στη φάση αγοράς καινούργιου θερμοστάτη διότι ο Κινέζος μου είναι για πέταμα. Είμαι μεταξύ του κλασσικού Jager κ του Hydor. Ποια είναι η άποψη για αυτόν. Για το 2213 θα χρειαστώ τον 200αρι ή τον 300αρι;

Ποιον από τους 2 θα πρότεινατε και για ποιον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτόν τον συστήνω ανεπιφύλακτα, νομίζω ότι ήμουν ανάμεσα στους πρώτους που αγόρασαν το προϊόν όταν κυκλοφόρησε πριν μερικά χρόνια, όλα αυτά τα χρόνια τον έχω ξεχάσει είναι ένας αθόρυβος εργάτης του ενυδρέιου κρυμμένος πίσω στις σωλήνες εξαγωγής, τα πλεονεκτήματά του εκτός του ότι είναι εξωτερικός, θερμαίνει το νερό ομοιόμορφα αφού δεν είναι σε κάποια θέση αλλά στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου, είναι ακίνδυνος σε σχέση με τους εσωτερικούς, διαθέτει αυτή την πατέντα της hydor PTC κατά της υπερθέρμανσης, ρυθμίζεται ψηφιακά "και έχει και διπλά καρμπιρατέρ" ;);)

Δες και εδώ.

Πρέπει να λειτουργεί σε κάθετη θέση αλλά αυτό είναι λογικό αφού μπαίνει στο σωλήνα εξαγωγής αμέσως μετά την έξοδο από το φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά του 200άρη από τον 300άρι (εκτός από την ισχύ) είναι στη διάμετρο της σωλήνας που δέχεται.

Ο 200άρης συνδέεται με εσωτερική Φ 12 ενώ ο 300άρης με Φ 16. Δώσε βάση σε αυτό ώστε να ταιριάζει με το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

+1 και από εμένα για τον hydor

το μόνο μειονέκτημα του για μένα είναι ότι χρειάζεσαι παραπάνω βατ ανά λίτρο σε σχέση με τους κλασσικούς ;)

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά του 200άρη από τον 300άρι (εκτός από την ισχύ) είναι στη διάμετρο της σωλήνας που δέχεται.

Ο 200άρης συνδέεται με εσωτερική Φ 12 ενώ ο 300άρης με Φ 16. Δώσε βάση σε αυτό ώστε να ταιριάζει με το σύστημα σου.

Φώτη αυτό ίσχυε στις αρχές που βγήκε το προϊόν. Νομίζω ότι τώρα έχει πλέον αντάπτορες για 12 και 16 ή μάλλον βγαίνει σε όλα τα watt και για τις δύο διαστάσεις. Για καλό και για κακό όμως ελέγχουμε τη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη αυτό ίσχυε στις αρχές που βγήκε το προϊόν. Νομίζω ότι τώρα έχει πλέον αντάπτορες για 12 και 16 ή μάλλον βγαίνει σε όλα τα watt και για τις δύο διαστάσεις. Για καλό και για κακό όμως ελέγχουμε τη συσκευασία.

δεν έχει αντάπτορες...

βγαίνουν 3 διαφορετικά μοντέλα... 200W-12 σωλήνα, 200W-16 σωλήνα και 300W-16 σωλήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως,έχουν αλλάξει χαρακτηριστικά.Εδώ υπάρχει ενημερωμένος πίνακας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λειτουργεί σε κάθετη θέση αλλά αυτό είναι λογικό αφού μπαίνει στο σωλήνα εξαγωγής αμέσως μετά την έξοδο από το φίλτρο.

Εγώ το εξωτερικό μου το έχω δίπλα από το ενυδρείο γιατί α) να έχω όλη τι ροή του β) γιατί δεν είναι ενυδρειακό το έπιπλο κ δεν έχει τρύπα κ γ) γιατί χωράει! Γιατί δεν μπορεί να δουλέψει σε οριζόντια θέση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...