Jump to content

Recommended Posts

δεν ανεβηκε η φωτο. αν δεν ανεβαινει δοκιμασε να την κανεις 800χ600 ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο το εβαλες προσφατα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

εχω καμμια δεκαρια μερες!!

το βαλα και σε τρεις μερες εβγαλε αυτην την παχνη τα εβγαλα απ εξω και τα ξεπλυνα!!ασε που ειχαν γινει σαν γλιτσα τα φυλλα του!αφαιρεσα αυτα που θεωρουσα χαλασμενα και τα ξαναβαλα..

μετα παλι εβγαλε αυτη τη παχνη και εριξα ενα λιπασμα της σερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, σε λίγες μέρες θα φύγει από μόνο του.

Συνήθως αυτό το φαινόμενο το συναντάμε όταν βυθίζουμε κάποιο ξύλο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι, αλλά το συγκεκριμένο φυτό δεν μπορούσε να έχει άλλη τύχη ;) . Δεν είναι υδρόβιο φυτό και δεν ζει και πολύ πλήρως βυθισμένο. Ήταν αναμενόμενο να σαπίσει κάποια στιγμή. Πρόκειται για Dracaena sanderiana. Δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

Link to comment
Share on other sites

οντως μετα αφου εβαλα τα φυτα εβαλα και ενα ξυλο μεσα!!μαπονι (καπως ετσι) οσο για το συγκεκριμενο φυτο το αγορασα απο Pet shop που ειχε διαφορα φυτα μεσα!!

τι να το κανω τελικα?να το βγαλω η να το αφησω να δω πως θα παει?

και αμα το αφησω εχω φοβο να κολλησουν και τα αλλα?

γιατι κατι σαν να ειδα πανω στις ριζες της ανουμπιας...ειναι η μαλλον ηταν γιατι το ξεπλυνα σαν αυτο που ειχε και το αλλο φυτο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο ο Theodor 72 θα πρέπει να το βγάλεις γιατί θα πεθάνει μετά από λίγο καιρό .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση τα ένα με το άλλο.

Το φυτό πρέπει να το βγάλεις γιατί δεν είναι υδρόβιο αλλά υδροχαρή φυτό.

Η βλέννα που βλέπεις είναι κάποιος μύκητας ο οποίος κάνει τον κύκλο του και μετά εξαφανίζετε χωρίς να δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα στο ενυδρείο και τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα!!!!!σας ευχαριστω!!!

και παρεπιπτοντως φιλη οχι φιλος! ;)

Sorry δεν το παρατήρησα και μάλιστα και από την ίδια πόλη φαντάζομαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βολαρα δεν λες τίποτα!

Αλήθεια από πού πείρες τα φυτά μια που είμαστε από το ίδιο μέρος;

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα απο θεσσαλονικη τα ειχα παρει αλλα ανακαλυψα ενα μαγαζακι που δε το πιανει το ματι σου (το δικο μου τουλαχιστον) το αηδονι αρχη ιασωνος!!εχει μεγαλη γκαμα σε ψαρια και ειναι ψαγμενος ο τυπος!

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα απο θεσσαλονικη τα ειχα παρει αλλα ανακαλυψα ενα μαγαζακι που δε το πιανει το ματι σου (το δικο μου τουλαχιστον) το αηδονι αρχη ιασωνος!!εχει μεγαλη γκαμα σε ψαρια και ειναι ψαγμενος ο τυπος!

Κατάλαβα ποιο μαγαζί εννοείς αλλά είναι κάπως ακριβώς.

Υπάρχει και ένα μαγαζάκι στην Ανάληψη, όπως πηγαίνουμε προς το στάδιο στο δεξί σου χέρι μετά την κασσαβετη και ένα άλλο στην ιωλκου πάνω από τον περιφερικό όπως πηγαίνουμε προς Πήλιο στο αριστερό σου χέρι με καλή ποικιλία και καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στα υγρα ειναι οντως ακριβος αλλα στα ψαρια πιστευω οτι ειναι οκ! για πες θυμασαι ονοματα?

Κοίτα να δεις από ψάρια εάν ψάχνεις για ποικιλία υπάρχει και ένα πετ σοπ κοντά στα φανάρια Διμηνίου επί της Λαρίσης, αλλά είναι ακριβός. Γενικά τώρα δεν θυμάμαι τιμές και δεν θέλω να σου πω χαζομάρες αλλά θυμάμαι πως κάποια ψάρια κόστιζαν και το διπλάσιο από τα δυο πρώτα μαγαζιά που σου ανέφερα. Ξέρεις κάποιο άλλο πετ σοπ, μήπως και μου έχει διαφύγει;

Link to comment
Share on other sites

μηλας για το pet stories στη λαρισσης μαλλον! εκτος του οτι ειναι ακριβος δεν εχει ποικιλια σε ψαρια !!το αηδονι εχει πιο πολλα!!

κατι αλλο ετσι οργανωμενο δεν υπαρχει απ'τι ξερω!!!

δυστηχως!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πετ στορις, η αλήθεια είναι πως και από εκεί έχω να περάσω κάνα χρόνο και γενικος ψαρια ποια δεν αγοραζω εδω και πολυ καιρο μια που ειμαι κομπλε για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

τελος το φυτο το πεταξα και ησυχασα!!! μηπως μπορει καποιος να μου πει πως λεγετε το φυτο που ειναι πισω πισω?τα ψαρακια μου γεννησαν και πανε και κρυβονται στο φυτο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...