Jump to content

Eρωτηση σχετικα με πιρανχακια


rOUSSAkS

Recommended Posts

Καλημερα , ηθελα να ρωτησω αν σε 240 λιτρα μπορει να χωρεσει ενα κοπαδακι 4-5 ατομα (δεν γνωριζω ) serrasalmus natteri .... περιμενω αντιδρασεις..ε..απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , ηθελα να ρωτησω αν σε 240 λιτρα μπορει να χωρεσει ενα κοπαδακι 4-5 ατομα (δεν γνωριζω ) serrasalmus natteri .... περιμενω αντιδρασεις..ε..απαντησεις!!!

Πρώτα από όλα είναι Pygocentrus το γένος και όχι Serrasalmus αλλά δυστυχώς τα λίτρα είναι λίγα για το τελικό μέγεθος των ψαριών.

Θα είναι καλά στα 240 λίτρα για 6 ψάρια για περίοδο 8μηνών περίπου και αυτό με την προυπόθεση ότι θα τα πάρεις πολύ μικρά (έως εκατοστά) ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα είναι Pygocentrus το γένος και όχι Serrasalmus αλλά δυστυχώς τα λίτρα είναι λίγα για το τελικό μέγεθος των ψαριών.

Θα είναι καλά στα 240 λίτρα για 6 ψάρια για περίοδο 8μηνών περίπου και αυτό με την προυπόθεση ότι θα τα πάρεις πολύ μικρά (έως εκατοστά) ;)

Το serrasalmus natteri το ειδα σε λιστα καταστηματος γι αυτο το μετεφερα και ετσι ...

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε , τελικο μεγεθος ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το serrasalmus natteri το ειδα σε λιστα καταστηματος γι αυτο το μετεφερα και ετσι ...

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε , τελικο μεγεθος ;;;

Για τελικό μέγεθος μιλάμε περίπου για 80 λίτρα ανά ψάρι μίνιμουμ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εψαξα στο fishindex και ειδα το αναλυτικο προφιλ του ...

Ενδιαφερον ψαρι , κατι ακομα ! Ποια φυτα θα μπορουσαν να επιζησουν μαζι με τα πιρανχα . Βιοτοπικα παντα ....

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα θα σου προτεινα μονο ανουμπιες κ βαλισνεριες.

τιποτα αλλο δεν θα επιζησει κ απο φυτα επιφανιας pistia και φακη.

επισης το κερατοφυλλο θα βοηθουσε πολυ στην μειωση των ΝΟ3 στο ενυδρειο σου, μιας κ σιγουρα θα ειναι μονιμα αυξημενα λογο της διατροφης των ψαριων αυτων.

παντως σαν ψαρια θα σε δικαιωσουν για την επιλογη σου.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον και το μονο παρενφερες που ειχα στην κατοχη μου ηταν πακου και οσκαρ (το λαθος του αρχαριου!!! ) ουτε απο φιλτρανση ουτε απο τιποτα ηξερα τοτε ...τωρα λεω οτι πηρα το μαθημα μου !!!

Αλλα ο οριζοντας των 8 μηνων με στενεβει λιγο , εαν ηταν χρονος και ... τοτε θα ηταν καλυτερα !! Θα το σκεφτω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε μου τυχαινει να εχω σε rio 240 4 rbp τα 2 εκ των οποιων ειναι κοντα στα 25 εκατοστα και τα αλλα 2 στα 20 ( ναι αντωνη ακομα και μονοφθαλμος φιλος εγινε θυριακι) χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα εγω θα σου προτεινα να το τολμισεις.να σημειωσω πως τα 2 μεγαλυτερα τα εχω σχεδον 4 χρονια (ηταν 2,5-3cm) και τα 2 μικροτερα 2 χρονια.

Έγινε επεξεργασία - WORM26
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...