Jump to content

Ξεκίνημα για μοναχοενυδρείο


ninaki

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι η Ελενα και μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια για "στρωσιμο" ενυδρειου 20l καθως η πετσοπου που αγορασα το ενυδρειο με "φορτωσε" με 4 χρυσόψαρα με αποτέλεσμα σε 1,5 μηνα οι τιμες NH3,NH4 να είναι στα υψη και φυσικα να χάσω ΟΛΑ τα ψαρακια μου το ενα μετα το αλλο...

Τωρα αποφασισα να ξεκινησω ξανα και να φτιαξω ενα ομορφο σπιτακι για εναν μονομαχο...

Επλυνα με νερο της βρυσης ολα το ενυδρειο,τα διακοσμητικα,χαλικια και ξεπλυνα το φιλτρο το οποιο ειχε δημιουργησει λάσπη με νερό που εβγαλα απο το ενυδρειο.

Το γεμισα νερό και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλες σας βημα βημα για το τι θα κανω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι η Ελενα και μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια για "στρωσιμο" ενυδρειου 20l καθως η πετσοπου που αγορασα το ενυδρειο με "φορτωσε" με 4 χρυσόψαρα με αποτέλεσμα σε 1,5 μηνα οι τιμες NH3,NH4 να είναι στα υψη και φυσικα να χάσω ΟΛΑ τα ψαρακια μου το ενα μετα το αλλο...

Τωρα αποφασισα να ξεκινησω ξανα και να φτιαξω ενα ομορφο σπιτακι για εναν μονομαχο...

Επλυνα με νερο της βρυσης ολα το ενυδρειο,τα διακοσμητικα,χαλικια και ξεπλυνα το φιλτρο το οποιο ειχε δημιουργησει λάσπη με νερό που εβγαλα απο το ενυδρειο.

Το γεμισα νερό και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλες σας βημα βημα για το τι θα κανω. ;)

Κατ' αρχάς καλός ήρθες στο aquazone. ;)

20λ είναι καλά για τον μονομάχο σου οπότε όρεξη να έχεις να του φτιάξεις ένα ωραίο ενυδρείο.

1η ερώτηση. Το φίλτρο έχει μόνο σφουγγαράκι να υποθέσω. Το ξέπλυνες σε νερό βρύσης? Σε 1,5 μήνα πρέπει να είχε φτιάξει καλή βιολογία με τόση αμμωνία που είχες μαζέψει. Έκανες εσύ κάποια μέτρηση ή το υποθέτεις για την αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! τα βασικα που θα χρειαστεις ειναι να δεις τι νερο εχει η βρυση σου, μην εχει ας πουμε 8,5 και βαλεις μονομαχο.... θα θελει επεξεργασια το νερο πρωτα. δες το προφιλ του μονομαχου. θα χρειαστεις αντιχλωριο και μια ποικιλια τροφων. θελει θερμοστατη, και ποικιλια τροφων. αν δεν επλυνες και το φιλτρο με νερο βρυσης τοτε πιθανον βιολογια να εχει σωθει αν οχι ολοι ενα μερος της. βαζε λιγο τροφη ανα δυο μερες και κανε μετρησεις με τη θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους και πες μας τις μετρησεις αυτες. αν ειναι καλες, πας την θερμοκρασια στο 26-27 και βαζεις το ψαρακα!! αυτο μπορει να σου παρει μεχρι και ενα μηνα, αλλα αν προυπαρχει τελικα βιολογια στο φιλτρο, μπορει να σου παρει και καμια 10αρια μερες!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ξέπλυνες σε νερό βρύσης και δεν έμεινε εκτός νερού για πολλές ώρες έχεις κρατήσει ένα σημαντικό κομμάτι βιολογίας και είναι καλό. Ξεκίνα το στήσιμο με τα βασικά: καθαρή γυάλα, χαλίκι και φίλτρο σε λειτουργία. Θα πρότεινα να ρίξεις και 1 με 2 φιλαράκια μέσα στο σφουγγάρι του φίλτρου. Περίμενε 1 εβδομάδα και αν έχει μηδενιστεί η αμμωνία σου και τα ΝΟ2 είσαι έτοιμη για το ψαράκι από θέμα βιολογίας. Η θερμοκρασία όπως είπε και ο pozeras μην πέσει κάτω των 24 με 25. Καλό είναι γύρω στους 28. Επίσης κάνε μετρήσεις στο νερό βρύσης να δεις τι προεργασία θέλει το νερό και αν θέλει στις αλλαγές σου.

Link to comment
Share on other sites

και μην ανοιξεις και φωτα στο ενυδρειο κατα το στρωσιμο τωρα. γενικα: βακτηρια αρεσκονται σε: καθολου φως, ζεστη! ;)

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται οπωσδηποτε θερμοστατης?

Ναι... Έχουμε να κάνουμε ψάρι τροπικών νερών. Η θερμοκρασία, αλλά και οι συνθήκες διαβίωσης από θέμα ποιότητας νερού, είναι απαραίτητα!

Διάβασε εδώ για το ψάρι σου...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Link to comment
Share on other sites

Και ζέστη να έχεις στο σπίτι και να είσαι οκ από θερμοκρασία αν πέσει απότομα καμιά μέρα δεν είναι καλό για τους μονομάχους που θέλουν ιδιαίτερα σταθερές συνθήκες. Οπότε όπως ανέφερε και ο προλαλήσαντας, απαραίτητος ο θερμοστάτης. ;) Μην κάνεις δοκιμές όπως έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ!

Ο μονομαχουλης μου εκανε μπλουμ σημερα το πρωι!

Εχουμε λοιπον και λεμε...

20 λιτρα,χαλικάκι ψιλό, φιλτρο και το αλλο που κανει μπουρμπουλιθρες...(χχχ)!

Έβαλα και ενα λουλουδακι αληθινο αλλα δεν ξερω το ονομα του...

Το θεμα είναι δεν εχω θερμοστάτη.Κατάλαβα πως ΑΜΕΣΑ πρεπει να πάρω!

;)

post-28079-1287682839_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

κιολας? ;)

τουλαχιστον να αφηνες το ενυδρειο να τρεξει λιγο ''μονο'' του.

πιστευω πως πρωτα επρεπε να αγοραζες ενα θερμοστατη,καποια τεστ νερου (ας ειναι κ τα απλα χαρτινα στικς)

κ μετα τον ψαρη...

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο τρεχει 1,5 μηνα οχι το ενυδρειο κ η βιολογια του νερου του. ;)

οπως κ να χει απο την στιγμη που μετρας το νερο οπως λες κ εισαι οκ,καλοριζικο! ;)

ειναι καταπληκτικα ψαρακια οι μονομαχοι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό να υποθέσω είναι αυτό στο κέντρο? Anubia είναι και κανονικά δεν θέλει φύτεμα, πρέπει να το δέσεις κάπου. Αν και επειδή δεν βλέπω να έχει λεπτό χαλίκι μπορεί να μην έχεις πρόβλημα. Καλό είναι να μην το βυθίζεις πάντως ή να αφήνεις έξω το οριζόντιο μέρος του για να μην σαπίσει.

Θες να μας πεις τι τεστ έχεις κάνει και τα αποτελέσματα?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

εχω της sera ΝΗ3,ΝΗ4 = 0 PH=7,5

Μια χαρά από στρώσιμο. Αρκεί να έχεις και ΝΟ2 0. Καλό θα ήταν να έχεις και ΝΟ3 τεστ όπου πλέον αυτό θα σε απασχολεί αν έχεις στρωμένο ενυδρείο. Θερμοκρασία πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό να υποθέσω είναι αυτό στο κέντρο? Anubia είναι και κανονικά δεν θέλει φύτεμα, πρέπει να το δέσεις κάπου. Αν και επειδή δεν βλέπω να έχει λεπτό χαλίκι μπορεί να μην έχεις πρόβλημα. Καλό είναι να μην το βυθίζεις πάντως ή να αφήνεις έξω το οριζόντιο μέρος του για να μην σαπίσει.

Πρόσεξέ το αυτό!

Ή αν θέλεις να τη φυτέψεις, πρέπει ο κορμός της να είναι έξω από το χαλίκι!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς 23 βαθμοί είναι κρύο. Βάλτο στους 25 με 26. θα είναι πολύ καλύτερα το ψάρι αφού είναι τροπικό και δεν θέλει κρύο νερό.

Στο θέμα αμμωνίας μήπως σου έπεσε πολύ τροφή? Έβαλες κανένα συγκάτοικο? Αντιχλώριακό βάζεις στο νερό της αλλαγής πριν το προσθέσεις στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

φευγω να παρω θερμοστατη σε λιγο.

τροφη εριξα κανονικη 2-3 κοκους και συγκατοικο δεν εχω σκοπο να βαλω.

μου ερχετε να βαλω τα κλαματα...

αντιχλωριο και βακτηρια παντα βαζω και biostast της sera

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

kai κατι αλλο?

στις αλλαγες νερου που θα κανω δεν θα πεφτει η θερμοκρασια του νερου σε σχεση με το ενυδρειο ή θα ζεστενετε γρηγορα λογο θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

kai κατι αλλο?

στις αλλαγες νερου που θα κανω δεν θα πεφτει η θερμοκρασια του νερου σε σχεση με το ενυδρειο ή θα ζεστενετε γρηγορα λογο θερμοστατη?

Η διαδικασία αλλαγής νερού που μπορείς να κάνεις είναι η εξής. Θα έχεις ένα δοχείο με τα ανάλογα λίτρα προσθήκης νερού που θα κάνεις. Εκεί θα προετοιμάζεις το νερό σου από θερμοκρασία και πρόσθετα. Μην βάλεις ποτέ κρύο νερό στο ψάρι γιατί μέχρι να το ζεστάνει ο θερμοστάτης θα πάθει σοκ το ψαράκι. Πάρε ένα θερμόμετρο να το έχεις για να βλέπεις τη θερμοκρασία νερού που θα προσθέτεις. Το ζεστό μπορείς να το φτιάξεις με νερό κρύο από τη βρύση και με νερό που μπορείς να ζεστάνεις. Πιο χρονοβόρο είναι να το αφήσεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου αλλά και πάλι δεν θα πιάσεις τη θερμοκρασία ενυδρείου. Βάζεις εκεί μέσα και το αντιχλώριο και ότι άλλο προσθέτεις και μετά ρίχνεις αργά το νερό στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...