Jump to content

Εξ.φιλτρο για 120λιτρα


PsyTrancer

Recommended Posts

Χρειαζομαι νεο εξωτερικο φιλτρο για το 120αρι μου ...ειδα αυτα τα 3 που αναφερονται κ στον τιτλο κ θα ηθελα γνωμες...

eheim 2211.....αρκει για την βιολογικη φιλτρανση του 120λιτρου? (1λιτρο ο καδος του/5w)-αρα το υλικο θα ειναι λιγοτερο απο λιτρο....

eheim 2213.......3 λιτρα καδος στα 8w..

κ το κινεζικο εχει 5αρι καδο αν δεν κανω λαθος στα 18w...

Το πρωτο μου φαινεται πολυ καλη επιλογη λογο της τιμης του, του μεγεθους του αλλα κ της κατανάλωσης του..

Το δευτερο θα το προτημουσα για τον μεγαλυτερο καδο αλλα αν κανει κ το πρωτο ... δεν υπαρχει λογος right?!

το τριτο θα το επερνα μονο κ μονο για τον μεγαλο καδο κ γιατι ειναι φθηνοτερο απο τα 2 πρωτα.

;);)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα καίει και 10 watt παρπάνω

Link to comment
Share on other sites

μπροστα στα 35 που καιει το αλλο κινεζικο που εχω δεν ειναι τπτ.Το πρωτο μου φαινεται η καλυτερη επιλογη αλλα περιμενω να ακουσω γνωμες απο οσους το εχουν χρησιμοποιησει... το "1 λιτρο καδος" ειναι που με προβληματιζει....Το δευτερο ειναι αρκετα καλη επιλογη επισης εφοσον αργοτερα μπορει να στηριξει κ μεγαλυτερο ενυδρειο....Κ το τριτο ειναι απλα ενα φθηνο φιλτρο με μεγαλο καδο...καθαρα κινεζικο προϊον...καλο αλλα το ποσο θα αντεξει ειναι το θεμα...(ασε που ειναι κ μεγαλο για το 120αρι-ασχετα απο το οτι εχω χρησιμοποιησει εξισου μεγαλα φιλτρα ποιο παλια χωρις προβλημα [ροης])

Link to comment
Share on other sites

μπροστα στα 35 που καιει το αλλο κινεζικο που εχω δεν ειναι τπτ.Το πρωτο μου φαινεται η καλυτερη επιλογη αλλα περιμενω να ακουσω γνωμες απο οσους το εχουν χρησιμοποιησει... το "1 λιτρο καδος" ειναι που με προβληματιζει....Το δευτερο ειναι αρκετα καλη επιλογη επισης εφοσον αργοτερα μπορει να στηριξει κ μεγαλυτερο ενυδρειο....Κ το τριτο ειναι απλα ενα φθηνο φιλτρο με μεγαλο καδο...καθαρα κινεζικο προϊον...καλο αλλα το ποσο θα αντεξει ειναι το θεμα...(ασε που ειναι κ μεγαλο για το 120αρι-ασχετα απο το οτι εχω χρησιμοποιησει εξισου μεγαλα φιλτρα ποιο παλια χωρις προβλημα [ροης])

καλημέρα.

Το φίλτρο που θα επιλέξεις θα εξαρτηθεί από την ιχθυοφόρτωση, κια τα φυτά που ενδεχομένως θα θες να βάλεις. Σε γενικές γραμμές αν έχεις εσωτερικό φίλτρο, θα σου πρότεινα το 2213. Αν έχεις αφαιρέσει ή δεν έχει εσωτερικό φίλτρο που θα ενισχύει την φίλτρανση θα μπορούσες να πας στο 2215 ή για πιο οικονομική λύση από άποψη κατανάλωσης στο ecco pro 300 της eheim πάλι.

Πάντως σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το 2211 είναι λίγο για τα λίτρα σου και από άποψη όγκου για βιολογικό υλικό κυρίως αλλά και ροής. Ταπεινή άποψη μου είναι ότι καλό είναι να έχουμε 2 φίλτρα στο ενυδρείο που αντιστοιχούν συνολικά σε ένα μεγαλύτερο ανάλογου όγκου, για το λόγο ότι ποτέ δεν ξέρεις αν σου χαλάσει ένα φίλτρο (συμβαίνει και αυτό). Αυτόματα το δέυτερο φίλτρο θα σε βγάλει μέχρι να επισκευάσεις/ αντικαταστήσεις το πρώτο. Σε αυτή την περίπτωση και για 120 λίτρα θα πρότεινα 2 φίλτρα 2213. όσον αφορά στο κινέζικο δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν θα εκφέρω άποψη. Ελπίζω να βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 2211 σε 60l. Είναι μια χαρά γι αυτά τα λίτρα. Το μόνο θέμα μου, είναι οτι έχω γέννες και πολλά μικρά άρα αυξημένη ιχθυοφόρτωση και μια φορά τον μήνα θέλει καθάρισμα γιατί μπουκώνει. Στην θέση σου, θα πήγαινα για το 2213.

Κατα τ'αλλα ισχύουν τα γνωστά για τα Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! 2213 λοιπον.... :)

για μενα χωρις δευτερη σκεψη, και εγω ενα τετοιο θα βαλω σε παρομοια λιτρα! ειναι και οικονομικο νομιζω σε σχεση με αυτο τον καδο! 8 βαττ καλα ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω κινεζικο δεν θα εβαζα με τιποτα.απο εκει και περα αναλογα τα ψαρια και το αναλογο φιλτρο.eheim θα σου προτεινα για τουλαχιστον 200-250 λιτρα.και εχει πολυ καλο βιολογικο υλικο το substrat pro στο κουτι του αν δεν κανω λαθος.ενω το κινεζικο;ο θεος και η ψυχη του.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες....δουλευω 2 κινεζικα εδω κ 2 χρονια (jin long) 1000αρια κ ειναι πολυ καλα...Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν βρισκεις ανταλακτικα-πχ βανακια που μου δακρισαν εμενα στο 1 κ τα καταργησα..αλλα 35w..

(γενικοτερα δεν εδινα ποτε βαση στη καταναλωση...απλα εχοντας σκοπο να ξαναστησω ολα μου τα ενυδρεια σε λιγο καιρο...πιστευω οτι καιρος ειναι να το κοιταξω κ λιγο το θεμα-ποιο οικολογικα αλλα κ οικονομικα)

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι ο κινέζος είναι 1000 λίτρα/ώρα, γιαυτο και τα 18 βατ, δηλαδή το αντίστοιχο 2217 είναι 20 βατ.

Το μόνο θέμα είναι να μην κάνει τον κινέζο καμία μέρα, αν και πιστεύω πως έχουν βελτιωθεί για όσο αφορά την αξιοπιστία τους και μην νομίζετε πως τα Eheim δεν παθαίνουν βλάβες, σίγουρα από θέμα ποιότητας είναι καλύτερα τα τελευταια αλλα και η τιμη τους ειναι διπλασια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...