Jump to content

Βοήθεια δεν τρώνε(η τουλάχιστον όχι όταν τα παρακολουθώ)


Recommended Posts

Γειά σας,

πρίν απο μερικές ημέρες χαρίσανε του μικρούλη μου ένα common goldfish σε μια γυάλα 25 λίτρων. Λόγω πρότερης εμπειρίας με χρυσόψαρο, πολλά χρόνια πρίν, αποφάσισα να το ψάξω. Ετσι έψαξα και πήρα απο ένα παιδί ένα 60λίτρο ενυδρείο (κυβισμένο βγαίνει 72, 60Χ40Χ30) οπότε υπολογίζω 60 καθαρό για να βάλω το χρυσόψαρο. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με 4 ρίζες ανούμπια, με υπόστρωμα και μη ασβεστολιθικό χαλικάκι. Έχει και δύο κούτσουρακια. Το ενυδρείο είχε αρκετή άλγη που αφαίρεσα, το καθάρισα και το γέμισα με αποχλωριωμένο νερό. Ευτυχώς το ενυδρείο λειτουργούσε οπότε το magi-380 φίλτρο του είχε την βιολογία του.

Πρόσθεσα ακόμα ένα 380λιτρο φίλτρο της pico και έβαλα άλλο ένα χρυσόψατο comet. Ολα καλά μέχρι εδώ.

Διαβάζω πρίν μερικές μέρες ένα άρθρο που επονόμαζε ψάρια συμβατά με τις συνθήκες επιβίωσης των χρυσόψαρων και αποφάσισα να βάλω δύο White Cloud Mountain minnows. Τα χρυσόψαρα είναι μικρά και δεν μπορούν να τα φάνε, άσε που δεν μπορούν να τα πιάσουν κιόλας, τα βοηθάει και η βλάστηση σε αυτό. Αφού τα πήγαν καλά, αποφάσισα να τα κάνω έξι. Δυο χαρεμάκια των δύο θυληκών. Μια χαρά, κανένα πρόβλημα και εδώ θέλω την γνώμη σας.

Ρίχνω το φαί, έχω δοκιμάσει και σε νιφάδες και τριμμένο, και το τρώνε όλο τα χρυσόψαρα που κάνουν σαν ηλεκτρική σκούπα. Οταν το φαγητό είναι τριμμένο(έτσι το ρίχνω πιά) πού και πού τσιμπάνε κάτι τα μικρά. Τα μικρά είναι πολύ ενεργά και δεν έχουν σημάδια κόπωσης, παίζουν με την ροή του νερού και μεταξύ τους μια χαρά.

Φορέστε κράνη έρχονται ερωτήσεις:

1. Πόσο ταίζω και πόσο συχνά? (νιφάδες/φορές?)

2. Τα μικρά εν τέλει τρώνε σε άσχετη ώρα απο αυτό που μουλιάζει?

3. Να τα βάλω και τα έξι στο 25λιτρο με το ένα 380άρι? (Επιλογή που θέλω να αποφύγω λόγο έλλειψης χώρου και παντόφλας)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, αναμένω εναγωνιωδώς την γνώμη σας

post-27491-1287664301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, τα νιτρικά είναι 0.5mg/l, δεν έχω άλλα τέστ για μετρήσεις. Θα πάω να πάρω όμως και θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι,πρεπει να ειναι 0,κανε μια αλλαγη του 30%.Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;Να παρεις και για αμμωνια τεστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά δεν είναι η αμμωνία? Εχω πάρει της sera το ΝΗ4/ΝΗ3, αυτό βγήκε 0.5.

Αυτο ειναι αμμωνια που εχεις και ειναι παλι παρα πολυ.και αυτο πρεπει να ειναι 0.Παρε τεστ λια Ν0 2,ΡΗ,και Ν0 3.κανε αλλαγη τωρα.Το εχεις στρωσει το ενυδρειο σου; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πάω για αλλαγή, Θα πάρω και τα άλλα τα τέστ... Το ενυδρείο το πήρα μεταχειρισμένο, με 5 πόντους νερό πάνω απο το υπόστρωμα και πρόσθεσα καινούριο αποχλωριωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγη να βαλεις και το αντιστοιχο αντιχλοριο.Δεν καταλαβα για τους 5 ποντους νερο,δηλ.απο εν λειτουργεια ενυδρειο;Τι φιλτρανση εχεις;Οσο καλυτερα μας το παρουσιασεις τοσο καλυτερα θα καταλαβουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντιχλώριο και βάζω, ναι 5 πόντους νερό απο το εν ενεργεία προηγούμενο ιδιοκτήτη, 2Χ380λιτρα/ωρα εσωτερικά φίλτρα. Ενα ηρθε με το ενυδρείο και ένα καινούριο, ευχαριστώ για την υπομονή προσπαθώ...

Link to comment
Share on other sites

Με το τσιγγελι στα βγαζω ;) μεσα στο φιλτρο τι εχεις;Δηλ απο βιολογια εννοω ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη... Το παλιό αγνοώ το τι έχει μέσα... Θα ρωτήσω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...

Το καινούριο έχει ότι έχει ο κατασκευαστής...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη... Το παλιό αγνοώ το τι έχει μέσα... Θα ρωτήσω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...

Το καινούριο έχει ότι έχει ο κατασκευαστής...

Χαλαρωσε το χομπιμας κανουμε.Ανοιξε και κοιτα μεσα,αν εχει μονο σφουγγαρια να παρεις και βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανένας δεν έχει απαντήσει στις αρχικές σου ερωτήσεις εγώ έχω εδώ και κανα μήνα 3 χρυσόψαρα και 6 white clouds σε ένα 98λιτρο και είναι μία χαρά. Τα ταίζω 2-3 φορές την ημέρα και όντως τα μεγάλα κάνουν σαν τρελά και τρώνε πιο γρήγορα αλλά τα παρατηρώ και βλέπω ότι και τα μικρά τσιμπάνε κάτι και είναι μία χαρά...

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανένας δεν έχει απαντήσει στις αρχικές σου ερωτήσεις εγώ έχω εδώ και κανα μήνα 3 χρυσόψαρα και 6 white clouds σε ένα 98λιτρο και είναι μία χαρά. Τα ταίζω 2-3 φορές την ημέρα και όντως τα μεγάλα κάνουν σαν τρελά και τρώνε πιο γρήγορα αλλά τα παρατηρώ και βλέπω ότι και τα μικρά τσιμπάνε κάτι και είναι μία χαρά...

Δηλ.τωρα εσυ θεωρεις οτι απαντησες σωστα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το φίλτρο(το παλιό) και το έπλυνα στο νερό που έβγαλα απο το ενυδρείο. Σφουγγάρι τυλιγμένο σε λάσπη, το ξέπλυνα προσεκτικά και το ξαναέβαλα μέσα... Βιολογικό υλικό που προμηθεύομαι?

2-3 φορές ταίζω κι εγώ, την τροφή την κάνω τριμματα στο χέρι μπάς και φάνε και τα μικρά, οπότε μια χαρά!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να βγαλεις τα πολλα σφουγγαρια και να βαλεις siporax mini οσο περνει και στα δυο φιλτρα.Απαντω και στον προηγουμενο φιλο.Για ναμην τρωνε τα ψαρακια σου εχουν καποιο προβλημα,και μαλλον ειναι γιατι το νερο σου δεν ειναι καλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αψογοι, γρήγοροι, ότι περιμένεις απο μια κοινότητα ανθρώπων που αγαπούν το χόμπι τους...

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σιποραξ και έβαλα στο φίλτρο, πήρα και πολυτεστάκια και όλα βγήκαν νορμάλ και έχω PH 7.2 και ΚΗ6. Δεν βλέπω πιθανά προβλήματα, εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σιποραξ και έβαλα στο φίλτρο, πήρα και πολυτεστάκια και όλα βγήκαν νορμάλ και έχω PH 7.2 και ΚΗ6. Δεν βλέπω πιθανά προβλήματα, εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σιποραξ και έβαλα στο φίλτρο, πήρα και πολυτεστάκια και όλα βγήκαν νορμάλ και έχω PH 7.2 και ΚΗ6. Δεν βλέπω πιθανά προβλήματα, εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε την πρώτη μας απώλεια. Το πρωί ένα απο τα white cloud ήταν χαμηλά στο ενυδρείο την ώρα που τα άλλα ήταν πάνω και τρώγανε, μετα απο μερικές ώρες το βρίσκει η γυναίκα μου παγιδευμένο σε ένα ξύλο και αφού το απελευθέρωσε τώρα είναι καθισμένο κατακόρυφα ακίνητο...

Πιθανές εξηγήσεις:

1. Είναι άρρωστο

2. Το έπιασε κάποιο χρυσόψαρο και το έσπασε

Οπως και να έχει τι να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες για Ν0 2,για αμμωνια.Τι πολυτεστακια πειρες;Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Εναι στρωμενο;Πες οσες περισσοτερες λεπτομεριες μπορεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...