Jump to content

Μπουκάλα Co2 και ασφάλεια.


Recommended Posts

Θα κάνω την κίνηση να πάρω μπουκάλα διοξειδίου για το ενυδρείο μου. Επειδή όμως ο ph controller πάει πολύ μακριά για το budget μου ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσω ότι δεν θα βρω τα ψαράκια μου μια μέρα στον αφρό. Δυστυχώς αυτή την περίοδο είμαι ελάχιστες ώρες στο σπίτι. Σκέφτικα την δοκιμή να την κάνω σε ενυδρείο χωρίς ψάρια. Απο εκεί και πέρα όμως;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω την κίνηση να πάρω μπουκάλα διοξειδίου για το ενυδρείο μου. Επειδή όμως ο ph controller πάει πολύ μακριά για το budget μου ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσω ότι δεν θα βρω τα ψαράκια μου μια μέρα στον αφρό. Δυστυχώς αυτή την περίοδο είμαι ελάχιστες ώρες στο σπίτι. Σκέφτικα την δοκιμή να την κάνω σε ενυδρείο χωρίς ψάρια. Απο εκεί και πέρα όμως;

πρώτον δεν πάνε στον αφρό πιάνουνε πάτο 99% ;)

μια χαρά θα είναι και χωρίς την επιτήρηση σου αρκεί να ξεκινήσεις με πολύ χαμηλή δόση και στην πορεία βλέπεις :thumbup:

επίσης να πάρεις ένα τέτοιο οπωσδήποτε και να το συνδέσεις στον ίδιο χρονοδιακόπτη με τα φώτα ;)

επίσης για να μη χαλάς τσάμπα διοξείδιο να πάρεις καλή σκάλα και να περιορίσεις την ανατάραξη στην επιφάνεια στο ελάχιστο :blink:

Link to comment
Share on other sites

πρώτον δεν πάνε στον αφρό πιάνουνε πάτο 99% ;)

μια χαρά θα είναι και χωρίς την επιτήρηση σου αρκεί να ξεκινήσεις με πολύ χαμηλή δόση και στην πορεία βλέπεις :thumbup:

επίσης να πάρεις ένα τέτοιο οπωσδήποτε και να το συνδέσεις στον ίδιο χρονοδιακόπτη με τα φώτα ;)

επίσης για να μη χαλάς τσάμπα διοξείδιο να πάρεις καλή σκάλα και να περιορίσεις την ανατάραξη στην επιφάνεια στο ελάχιστο :blink:

Το σύστημα έχει και ηλεκτροβάνα. Να το δουλεύω όμως μόνο το 8ωρο που θα είναι και το φώς ανοιχτό; Δεν χρειάζονται CO2 άλλη ώρα τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα έχει και ηλεκτροβάνα. Να το δουλεύω όμως μόνο το 8ωρο που θα είναι και το φώς ανοιχτό; Δεν χρειάζονται CO2 άλλη ώρα τα φυτά;

γιαυτό το λόγο ακριβώς διαθέτει την ηλεκτροβάνα (normally closed συγκεκριμένα) για να την συνδέεις με τα φώτα και το βράδυ να κλείνει. Τα φυτά με κλειστά τα φώτα αντί να παράγουν οξυγόνο παράγουν CO2 ;)

φρόντισε να κατανοήσεις πλήρως τι παίζει με το CO2 πριν το χρησιμοποιήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως ο ph controller πάει πολύ μακριά για το budget μου ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσω ότι δεν θα βρω τα ψαράκια μου μια μέρα στον αφρό.

Εφόσον δεν σκοπεύεις να βάλεις για την ώρα ph controller θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε καλό μικρομετρικό ρυθμιστή ροής (needle valve) μαζί με μετρητή φυσαλίδων (Bubble counter)

Δες εδώ

Ο τροπος για να διασφαλίσεις σωστή ροή είναι στην αρχή να εχεις λίγες φυσαλίδες ανα λεπτό και με την ώρα θα τις αυξάνεις αργά αργά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν σκοπεύεις να βάλεις για την ώρα ph controller θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε καλό μικρομετρικό ρυθμιστή ροής (needle valve) μαζί με μετρητή φυσαλίδων (Bubble counter)

Δες εδώ

Ο τροπος για να διασφαλίσεις σωστή ροή είναι στην αρχή να εχεις λίγες φυσαλίδες ανα λεπτό και με την ώρα θα τις αυξάνεις αργά αργά.

Νομίζω πως μου είπε οτι έχει βελόνα. Τις φυσαλλίδες δεν μπορώ να τις μετρίσω με την σκάλα διάχυσης; Έχω σκοπό να το τεστάρω αρχικά έξω απο το ενυδρείο, λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι και αν βρώ τα ψάρια τούμπα θα χαλαστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

γιαυτό το λόγο ακριβώς διαθέτει την ηλεκτροβάνα (normally closed συγκεκριμένα) για να την συνδέεις με τα φώτα και το βράδυ να κλείνει. Τα φυτά με κλειστά τα φώτα αντί να παράγουν οξυγόνο παράγουν CO2 :D

φρόντισε να κατανοήσεις πλήρως τι παίζει με το CO2 πριν το χρησιμοποιήσεις :)

΄

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μου είπε οτι έχει βελόνα. Τις φυσαλλίδες δεν μπορώ να τις μετρίσω με την σκάλα διάχυσης;

Μπορείς.

Απλά να ξέρεις ότι έχει διαφορετικό μέγεθος η φυσαλίδα στην σκάλα διάχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αν είναι τέστ για CO2. Νομίζω οτι υπάρχει ένα που το βάζεις στο νερό και δείχνει συνεχώς τι CO2 υπάρχει. Έχετε κάτι άλλον να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μία τελευταία ερώτηση. Τη βελόνα μπορώ να την αντικαταστήσω με καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αν είναι τέστ για CO2. Νομίζω οτι υπάρχει ένα που το βάζεις στο νερό και δείχνει συνεχώς τι CO2 υπάρχει. Έχετε κάτι άλλον να προτείνετε;

να έχεις στο μυαλό σου ότι τα τεστ αυτά "τεστάρουν" το νερό πριν από 12 ώρες περίπου. Δηλαδή εάν κάνεις μια αλλαγή στο Co2 τώρα θα σου το δείξει μετά από αρκετές ώρες. Να έχεις το νου σου :)

Link to comment
Share on other sites

να έχεις στο μυαλό σου ότι τα τεστ αυτά "τεστάρουν" το νερό πριν από 12 ώρες περίπου. Δηλαδή εάν κάνεις μια αλλαγή στο Co2 τώρα θα σου το δείξει μετά από αρκετές ώρες. Να έχεις το νου σου :)

:D

Σε τί ποσοστό είναι αξιόπιστα; Γιατί μετρούσα πχ το pH με στίκ και όταν έβαλα το υγρό είχα 1 βαθμό διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να ρωτήσω κάτι χαζό ώς αρχάριος.. Για ποιό λόγο βαζουμε τη μπουκαλα Co2 ?

Link to comment
Share on other sites

αν και καθυστερημενα απο προσωπικη χρηση μς τισ φυσαλιδες διαβαζοντας μια εταιρια ελεγε 10 φυσαλιδεσ το λεπτο ανα 100 λιτρα παιρνοντασ σαν βαση αυτο απο την ημερα που εβαλα φυτα ειδα οτι εφτασα στισ 45-50 φυσ μεχρι στιγμης οσο τα φυτα δυναμωνουν (για να καταλαβεις κομα τα φυτα τωρα ριζωνουν μερικα ειναι 10 μερων ) οποτε γνωμη μου μεχρι να αποκτησεις κοντρολερ μην ξεφυγεις απο τισ 10 το λεπτο ανα 100 λιτρα

Υ.Γ χρησημοποιω κοντρολερ για να μαθω ακριβως ποσο διοξειδιο θελω οποτε μεινε στον κανονα των 10 ανα 100 λιτρα

το διοξειδιο το θελουν τα φυτα για αναπνοη εισπνεου διοξειδιο παραγουν οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακλώ εάν γνωρίζει κανείς σε ενυδρείο των 40λτ με ph controller πολύ φυτεμένο με ph 7.0 πότε θα χρειαστεί γέμισμα η μπουκάλα co2 των 500gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...