Jump to content

Αγορά ΑΟ


Recommended Posts

Καλησπερα! Βρίσκομαι στην φάση επιλογής ενος συστήματος ΑΟ τόσο για αναπλήρωση του εξατμιζόμενου νερου αλλα και για την κανονική χρήση του στο πλεκοενυδρειο που στήνω.

Εχω καταλήξει μεταξύ δύο συστημάτων, αλλα δεν είμαι σίγουρος ποιο. Το πρώτο είναι αυτό, το δευτερο αυτό. Δεν εχω καμια τρελή απαίτηση για λίτρα ανα ωρα, ωστόσο το νερό εδώ στα Γιαννενα είναι τόσο σκληρό, που δεν τολμώ να προσθέσω καθολου απο αυτην την πέτρα στο ενυδρείο μου! :):D

Πιο απο τα δύο συστήματα θα προτείνατε;

Σημείωση, οποιο και απο τα δύο να πάρω θα έχει και flushkit.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα διαφορά είναι ότι σε αυτή τα ανταλλακτικά πρόφιλτρα θα είναι πιο οικονομικά γιατί θα έχεις τις θήκες και θα βάζεις μόνο το πρόφιλτρο στην άλλη θα πρέπει να αλλάζεις όλο το πρόφιλτρο που αυξάνει το κόστος του ανταλλακτικού...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα άλλα δηλαδή είναι ίδιο συστημα, απλα σε άλλο πακέτο; Θεωρητικά με την χρήση που θα το κάνω αλλα και με την χρήση του flush kit τα προφιλτρα και η μεμβρανη θα μου κρατάνε πολυ. Οπότε ουσιαστικα η διαφορά της τιμής μηδενίζεται. Επίσης το δευτερο ειναι και λίγο πιο ακριβό οπότε...

Εγω είχα το πρώτο κατα νου, μέχρι που μπήκα σήμερα και είδα την προσφορά στο δευτερο. Απλα επειδή το δευτερο φαίνεται πιο "επαγγελματικό" με τις ξεχωριστές θήκες κτλπ, ενω το πρωτο είναι πιο πλαστικο-κατάσταση.

Τα φίλτρα είναι τα ίδια, ως προς την ποιοτητα κατασκευής, ποιότητα φίλτρανσης κτλπ;

Link to comment
Share on other sites

αυριο παρε τηλεφωνο στο μαγαζι...ειναι πολυ εξυπηρετικοι και θα σου δωσουν ακριβως αυτο που ζητας!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα με το δεύτερο θα δώσεις τώρα πιο πολλά λεφτά αλλά θα τα κερδίσεις μελλοντικά....πρόφιλτρα θα πρέπει να τα αλλάζεις 1 φορά το χρόνο τώρα η μεμβράνη κρατάει 2-3 χρόνια ανάλογα με τη χρήση που κάνεις.αλλά καλό είναι να αγοράσεις ένα tds metre.επίσης το flush kit δεν κάνει τπτ παραπάνω από το να σε διευκολύνει να κάνεις flushing(είναι απαραίτητο για να παρατείνεις τη ζωή της μεμβράνης) που μπορείς να το κάνεις και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

tds θα παρω έτσι κι αλλιως... Μπορώ να κάνω διαφορετικά; :)

Δηλαδή απο τις δύο προτείνεις την 2η απ'οτι κατάλαβα; Ευχαριστώ! Θα περιμένω και καμια ακόμη αποψη και θα την παραγγείλω!

Υ.Γ. οχι οτι δεν σε εμπιστεύομαι, απλα αυτος που καίγεται απο την σούπα φυσά και το γιαούρτι!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. οχι οτι δεν σε εμπιστεύομαι, απλα αυτος που καίγεται απο την σούπα φυσά και το γιαούρτι!

φυσικά και καλά κάνεις :)

δεν σου προτείνω κάποια απλά σου λέω τη διαφορές έχουν και εσύ ανάλογα με τα λεφτά που θες να διαθέσεις διαλέγεις.... :D

Link to comment
Share on other sites

...απλά σου λέω τη διαφορές έχουν και εσύ ανάλογα με τα λεφτά που θες να διαθέσεις διαλέγεις.... :D

Μα αυτό ακριβώς είναι αυτό που ρωτάω! :) Αν σε σχέση με την αλλη αξίζει αυτη 14€ παραπάνω.

Ετσι κ αλλιώς μαζί με το flush kit και ενα tds χειρός πάει στα 100-110€. Αλλα 40€ για δυο θερμοστατες που έχω παραγγείλει. 15€ για λεντάκια για moonlight (συν καμια εικοσαρα για μετασχηματιστή και χρονοδιακόπτη), κ.ο.κ. Στα 15 θα κολλήσω; Μια ψυχή που είναι να βγει.... Απλα αυτό που λέω είναι οτι αμα δεν αξίζει να πάρω την λίγο πιο ακριβή, να πάρω την αλλή. Αμα αξιζει δεν υπαρχει θέμα λεφτών...

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο παίρνει αυτά τα ανταλλακτικά στα πρόφιλτρα

εδώ

το δεύτερο παίρνει αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ δουλεύει αυτόνομα; Δηλαδή αμα βαλω αυτό ενδιαμεσα απο την πρίζα και την ΑΟ θα κλείνει την ΑΟ όταν γεμίσει το βαρέλι ή θέλει και κάποιο άλλο εξάρτημα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ δουλεύει αυτόνομα; Δηλαδή αμα βαλω αυτό ενδιαμεσα απο την πρίζα και την ΑΟ θα κλείνει την ΑΟ όταν γεμίσει το βαρέλι ή θέλει και κάποιο άλλο εξάρτημα;

Αν ο πρεσοστατης του φλοτερ ειναι στα 220volt τοτε θα την σταματαει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

φίλε μου καλησπέρα, επειδή είμαι κι εγώ σε φάση αναζήτησης Α.Ο και με ενδιαφέρουν κι εμένα αυτά τα δύο συστήματα, τι έκανες τελικά, ποιό πήρες και πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...