Jump to content

Το 54λ.ακι μου...


plaYgirl

Recommended Posts

Ενυδρείο:mp aquastar 60 Plus

Διαστάσεις: 60x30x30

Χωρητικότητα:54l

Φίλτρανση:εσωτερικο φιλτρο eheim 2008

CO2:diy με σκαλα διαχυσης hagen

Φωτισμος:t5 2x24w juwel hight nature 438mm πατεντα στο καπακι με ηλεκτρονικο μπαλαστ κομπλε hagen glo

Φυτά:anubia.vallisneria,cuba,riccia,moss.cryptocoryne,egeria densa,Ceratophyllum

Κάτοικοι: guppy,red cherry shrimp,caridina japonica shrimp(amano),neritina snail(zebra)bamboo shrimp

Διακόσμηση:ριζα,ξυλο,καρυδα,NanoDecor Crusta Tubes,

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι... :):D

Καπως ετσι ξεκινησαμε...post-21087-1287751702_thumb.jpg

λιγο πιο μετα...

post-21087-1287752466_thumb.jpg

post-21087-1287752637_thumb.jpg

post-21087-1287752729_thumb.jpg

post-21087-1287752835_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!! Ποσο καιρο τρεχει? Τις τ5 τις λειτουργεις μαζι ολες τις ωρες κ με τι φωτοπεριοδο?!

Το "NanoDecor Crusta Tubes" τι ειναι !? :thumbup:

:)

ΥΓ:Την φωτογραφικη αν δεν εχεις τριποδο στηριξε την πανω σε μια ψηλη καρεκλα-καπου να ειναι ακινητη! :D

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!! Ποσο καιρο τρεχει? Τις τ5 τις λειτουργεις μαζι ολες τις ωρες κ με τι φωτοπεριοδο?!

Το "NanoDecor Crusta Tubes" τι ειναι !? :blink:

:thumbup:

ΥΓ:Την φωτογραφικη αν δεν εχεις τριποδο στηριξε την πανω σε μια ψηλη καρεκλα-καπου να ειναι ακινητη! :thumbdown:

βασικα η σειρα των φωτογραφειων...βγηκαν με σειρα ακταρμα... :thumbdown: και δημοσιευτικε παλι μονο του(???)εκει που παταω προεσκοπηση γινεται δημοσιευση χωρις να παρω χαμπαρι...(2η φορα μου συμβαινει... :P:ninja: )

Τεσπα...ευχαριστω...PsyTrancer :):D

Το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιουνιο...εχουμε μελλον ακομα...θελω τουλαχιστον να γεμισει φυτα....ειδικα γρασιδακια.... :thumbup:

Τις Τ5 τις αναβω μαζι αναγκαστηκα γιατι το συστημα ειναι ετοιμο...και η φωτοπεριοδος ειναι 9ωρες... :hysterical:

Επισης εχω βαλει και ενα moonlight με ενα l.e.daki (συγκεκριμενα αυτο http://www.petsathome.com/wcsstore/Consume...arge/17492.jpg) και το χω αναμενω μερα νυχτα...ειναι πολυ χαμηλο....εκτος απο το σημειο που σκαει το φως ολο το αλλο ενυδρειο ειναι θεοσκοτεινο... :blush:

Το NanoDecor Crusta Tubes ειναι αυτο

post-21087-1287755778_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελειο το βρισκω! με απειρες φωλιες και για τις γαριδες! και απο φυτεμα γενικα σκιζει!! παντα τετοια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα...! Εχεις αρκετο φως ομως κ οχι κ τοοοσο παλλα φυτακια! το νου σου στις αλγες!! Σε συνδιασμο με το co2 ομως τα φυτα πρεπει να πηγαινουν σφαιρα ετσι?! Απο το κερατοφυλλο ασε οσο ποιο λιγο γινεται να μην σου τραβαει ολα τα νιτρικα...

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα...! Εχεις αρκετο φως ομως κ οχι κ τοοοσο παλλα φυτακια! το νου σου στις αλγες!! Σε συνδιασμο με το co2 ομως τα φυτα πρεπει να πηγαινουν σφαιρα ετσι?! Απο το κερατοφυλλο ασε οσο ποιο λιγο γινεται να μην σου τραβαει ολα τα νιτρικα...

:thumbup:

εχω οντως αρκετο φως...αλλα αυτος ηταν και σκοπος μου...σιγουρα θα βαλω κι αλλα φυτουλια..θα το τιγκαρω..οσο το παιρνει... :hysterical: Οσον αφορα τις αλγες..εκτος της φυσιολογικης που εχω στα τζαμια και καθαριζω ανα διαστηματα.ειχα και μαυρη τριχωειδη(νομιζω bga λεγεται)αλλα πριν βαλω τα φωτα....την ειχα απο οταν πηρα την moss πανω στην moss και περιοριζεται εκει..(δν την αφηνω κιολας..οποτε βλεπω κατι που της μοιαζει πανω στη moss μου το κοβω.. :P Αλλου δεν εχει παρει το ματι μου ακομα...Τα φυτα οντως πηγαινουν σφαιρα...αν και δεν ξερω σιγουρα ..γιατι πρωτη φορα εχω ενυδρεια και πρωτη φορα βαζω ή βλεπω φυτα απο κοντα :thumbdown: Προσωπικα με ικανοποιει απιστευτα το θεαμα...δεν υπαρχει καλυτερο απο το να ''φερνουμε''την φυση οσο ποιο κοντα μας γινεται :ninja:

Α...οσον αφορα το κερατοφυλο...αφηνω πολυυυυυ λιγο...κι αυτο για τυχον περισσεμα νιτρικων...το υπολοιπο παει στη λιμνουλα μου... :thumbup:

Αυτα.... :blush: και χιλια ευχαριστω για τα σχολια σας... :):D οσο και για την βοηθεια..γιατι χωρις εσας και το φορουμ θα μασταν σε κακα χαλια... :thumbdown::blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και δείχνει για μεγαλύτερο.

Η ρίζα πάντως είναι όλα τα λεφτά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

με μια λεξη ααααααααααπππππππππππαααααααααααααααιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχχττττττττοοοοοοοοο :D:)

Link to comment
Share on other sites

thaaaanksss :):D

Μερικες ακομη ....post-21087-1287764873_thumb.jpg post-21087-1287764939_thumb.jpg post-21087-1287765276_thumb.jpg post-21087-1287765383_thumb.jpg

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εξέλιξη!Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το τανκ σου :D:)

και ειμαι σιγουρος οτι το αδικουν πολυ οι φωτογραφιες !

ειχες λιγοτερο φως πριν ?

ποσο αν επιτρεπεται ?

μετα την αλλαγη οταν εβαλες τις τ5 η moss αυξηθηκε αισθητα ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εξέλιξη!Μπράβο!

πολυ ομορφο το τανκ σου :thumbdown::thumbup:

και ειμαι σιγουρος οτι το αδικουν πολυ οι φωτογραφιες !

ειχες λιγοτερο φως πριν ?

ποσο αν επιτρεπεται ?

μετα την αλλαγη οταν εβαλες τις τ5 η moss αυξηθηκε αισθητα ?

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...οντως το αδικουν οι φωτογραφιες....με το κινητουλι μου εβγαζα καλυτερες...αλλα βγηκε ξαφνικα off :thumbdown:

ναι ειχα λιγοτερο φως πριν και μαλιστα πολυ λιγοτερο..1λαμπα 15w t8 :ninja:

και πριν την αλλαγη η moss μου πηγαινε πολυ καλα...μπορω να πω κιολας οτι στο τανκ μου την θεωρω απο τα πιο ευκολα και αγαπημενα μου φυτα :thumbup: ...μεγαλη αυξηση και πολλες επιλογες...αμα δεις πως ειναι σε αυτη την φωτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=46519 (με αυτη την ποσοτητα ξεκινησα-τελη Ιουλιου )και σκεφτεις οτι ηδη εχω φτιαξει την μπαλιτσα,το δεντρακι το μπροστινο κλαδ απο την ριζα..κτλ και εχω παρει και για το 30λ να κανω στο πλαι σαν πλατη με μος....ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη με την αυξηση της :):D

Την αλλαγη του φωτισμου την εκανα αυτο το μηνα...(σηγκεκριμενα στις 02/10 :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...οντως το αδικουν οι φωτογραφιες....με το κινητουλι μου εβγαζα καλυτερες...αλλα βγηκε ξαφνικα off :thumbdown:

ναι ειχα λιγοτερο φως πριν και μαλιστα πολυ λιγοτερο..1λαμπα 15w t8 :ninja:

και πριν την αλλαγη η moss μου πηγαινε πολυ καλα...μπορω να πω κιολας οτι στο τανκ μου την θεωρω απο τα πιο ευκολα και αγαπημενα μου φυτα :thumbup: ...μεγαλη αυξηση και πολλες επιλογες...αμα δεις πως ειναι σε αυτη την φωτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=46519 (με αυτη την ποσοτητα ξεκινησα-τελη Ιουλιου )και σκεφτεις οτι ηδη εχω φτιαξει την μπαλιτσα,το δεντρακι το μπροστινο κλαδ απο την ριζα..κτλ και εχω παρει και για το 30λ να κανω στο πλαι σαν πλατη με μος....ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη με την αυξηση της :):D

Την αλλαγη του φωτισμου την εκανα αυτο το μηνα...(σηγκεκριμενα στις 02/10 :P

ειναι ευκολη η αλλαγη του φωτισμου ?θελει ηλεκτρονικες γνωσεις ?

οντως μεγαλη διαφορα η moss :thumbdown:

εμενα το 75αρι εχει 2χτ8 15w η καθεμια αλλα μου φαινονται λιγα για αυτα τα λιτρα

θα πειραματιστω και αν δω οτι δεν αναπτυσονται καλα τα φυτα με βλεπω και εμενα για αναβαθμιση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολη η αλλαγη του φωτισμου ?θελει ηλεκτρονικες γνωσεις ?

οντως μεγαλη διαφορα η moss :P

εμενα το 75αρι εχει 2χτ8 15w η καθεμια αλλα μου φαινονται λιγα για αυτα τα λιτρα

θα πειραματιστω και αν δω οτι δεν αναπτυσονται καλα τα φυτα με βλεπω και εμενα για αναβαθμιση :D

Κοιτα...προσωπικα μ αρεσουν τα diy γενικα...σε ολα τα θεματα...γιατι ειναι σα να βαζεις την υπογραφη σου κατα καποιο τροπο :thumbup: δυσκολο δν μου φανηκε....μαλλον προκληση ηταν..αν και δεν ειχα και τα καταλληλα υλικα και παιδευτικα λιγο..(με ανταμειψε ομως το αποτελεσμα.. :) )

Οσον αφορα τις γνωσεις ηλεκτρολογικων...δεν ξερω στα χυμα κομματια..εγω το πηρα ετοιμο.. http://www.zooshop-24.de/images/product_im...s/hagen_t5_.jpg οποτε το μονο που εκανα περα απο τα κοψιματα κτλ..ηταν να βαλω τις λαμπες και να το βαλω στην πριζα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...προσωπικα μ αρεσουν τα diy γενικα...σε ολα τα θεματα...γιατι ειναι σα να βαζεις την υπογραφη σου κατα καποιο τροπο :thumbup: δυσκολο δν μου φανηκε....μαλλον προκληση ηταν..αν και δεν ειχα και τα καταλληλα υλικα και παιδευτικα λιγο..(με ανταμιφσε ομως το αποτελεσμα.. :thumbup: )

Οσον αφορα τις γνωσεις ηλεκτρολογικων...δεν ξερω στα χυμα κομματια..εγω το πηρα ετοιμο.. http://www.zooshop-24.de/images/product_im...s/hagen_t5_.jpg οποτε το μονο που εκανα περα απο τα κοψιματα κτλ..ηταν να βαλω τις λαμπες και να το βαλω στην πριζα :P

ευχαριστω για τις πληροφοριες !

diy or die :D:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες !

diy or die :D:)

:thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου :)

Ποσο εκανε αν επιτρεπεται το κιτ για τον φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου :thumbup:

Ποσο εκανε αν επιτρεπεται το κιτ για τον φωτισμο?

δεν ξερω σιγουρα..γιατι μου το καναν δωρο.... :):D

αλλα απο ερευνα αγορας που ειχα κανει...ειναι γυρω στα 85ευρω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα 140 απο γνωστο καταστημα στην βουλιαγμενης :):D

ΥΓ:οποιος βιαζεται σκονταφτει δεν λενε?! ...

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Πολυυυυυυυ ομορφοοοοοοο

συγχαρητηρια....

και εγω το ιδιο ακριβως πρεπει να εχω και εβαλα το ιδιο πραγμα με σενα 2χ24 watt

ballast Πηρες ξεχωριστα? αν θεσ μπορεις να μου στειλεις σε πμ μια φωτο το καπακι σου να δω? γιατι εμενα βουταει η μπροστα λιγο μεσα και σηκωνω το καπακι πιο ψηλα!!ευχαριστω

και παλι μπραβο για την εξαιρετική δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο :):D

Να το χαίρεσαι ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυυυυυυυ ομορφοοοοοοο

συγχαρητηρια....

και εγω το ιδιο ακριβως πρεπει να εχω και εβαλα το ιδιο πραγμα με σενα 2χ24 watt

ballast Πηρες ξεχωριστα? αν θεσ μπορεις να μου στειλεις σε πμ μια φωτο το καπακι σου να δω? γιατι εμενα βουταει η μπροστα λιγο μεσα και σηκωνω το καπακι πιο ψηλα!!ευχαριστω

και παλι μπραβο για την εξαιρετική δουλεια

Ευχαριστω πολυυυυυυυυυ :):D

το πιθανο μου λαθος ειναι οτι οχι..δεν πηρα ξεχωριστα,ενα επι 2λαμπες ειναι και αναβουν μαζι. :thumbup:

οριστε και η φωτο..post-21087-1287824468_thumb.jpg Δεν ξερω αν και κατα ποσο βοηθαει.. :thumbdown:

Αναρωτιεμαι ομως πως το εφτιαξες εσυ...εβαλες τη μια λαμπα πιο μπροστα...???δεν εχει ενα εξωγκομα προς τα κατω...???το εκοψες..??και γιατι βουταει...?? :P αν θες στειλε και εσυ μια φωτο να καταλαβω....

Οσον αφορα τη θεση που τις εβαλα δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενη..γιατι ειναι η μια πισω και η αλλη στη μεση,κι εγω θα ηθελα πισω και μπρος για να πιανει με φουλ φωτισμο και το μπροστινο σημειο αλλα μαλλον θα το διωρθωσω με καμοια πατεντα με ανακλαστηρα... :thumbup: γιατι μπροστα εχω τα ανοιγματα και μετα για να κανω κατι (πχ να ταιζω κτλ)θα πρεπει να σηκωνω ολο το καπακι :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...