Jump to content

Χρονοκαθυστέρηση !!


Recommended Posts

...το καφέ δεν είναι μόνο για μπλα μπλα.. μέσα απ εδώ μπορεί κάποιος να βρει και απαντήσεις !!!

Ένα από τα πράγματα που δεν κατέχω είναι τα ηλεκτρονικά.. που τα θεωρώ "μαγικά" για όλα αυτά που προσφέρουν.

Ψάχνω μια τέτοια μαγική συσκευή ώστε από τη στιγμή που θα δοθεί τάση να λειτουργήσει με χρονοκαθηστέριση 30 λεπτών...

Ο λόγος είναι ότι θέλω να συνδέω πάνω σ αυτήν το skimmer, ώστε μετά από τάισμα να μη το ξεχνάω κλειστό !!

Έχετε ακούσει αν υπάρχει κάτι έτοιμο ή καμιά DIY κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να κάνεις, με έναν απλό χρονοδιακόπτη μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.Το ρυθμίζεις "ΟFF" για 30 λεπτά και "ΟΝ" για 23 ώρες και 30 λεπτά.Όταν θα ταΐζεις θα τον γυρνάς μέχρι να κλείσει και τότε θα ταΐζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι σταθερό ωράριο στο τάισμα.... οπότε θα πρέπει κάθε φορά να επαναρυθμίζω...

κάτι πιο απλό και να γίνεται με το πάτημα ενός κουμπιού !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι καλύτερο. Είναι ο multifuncton timer της ΑΒΒ (CT-MFD).

Τον λειτουργό εδώ και 4-5 χρόνια για το skimmer χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τον ρυθμίζεις για πόσο χρόνο θέλεις να παραμείνει κλειστό κάτι και πατάς ένα κουμπί.

Στο τέλος του χρόνου επαναλειτουργεί αυτόματα.

Το μόνο πρόβλημα απαιτεί κάποιες ηλεκτρολογικές γνώσεις για την συνδεσμολογία.

Κάποιος ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να το κάνει,

Link to comment
Share on other sites

Στη ηλεκτρολογικά και στη συνδεσμολογία τα πάω καλά.. στα ηλεκτρονικά είμαι πίσω !!!

μήπως υπάρχει κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

κάτι αντίστοιχο είχα στο μυαλό μου :)

εγώ για αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ το EZN001 της Hager το οποίο είναι και πιο απλό στη συνδεσμολογία και κάνει ακριβώς αυτό... μόλις πάρει τάση καθυστερεί να "δώσει" ρεύμα στη συσκευή που είναι συνδεδεμένο. (το πόσο θα αργήσει το δηλώνεις εσύ) :D

http://download.hager.com/hagergroup.gr/fi..._2010_final.pdf

σελίδα 104

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

απ ότι βλέπω και οι δύο επιλογές κάνουν για τη δουλειά που τους θέλω

σας ευχαριστώ

παλιότερα σ ένα ηλεκτρομάγαζο !!! είχα δει μια συσκευή των 10 ευρώ που απλά έμπαινε στη πρίζα και πάνω σ αυτήν η συσκευή που ήθελες να λειτουργήσει με καθυστέρηση... ήταν πολύ απλό και πρακτικό

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες μια απορια... γιατι το σκιμερ να ειναι στο off οταν ταιζουμε υπαρχει καποιος λογος????

Link to comment
Share on other sites

Πολλά από τα υγρά τρόφιμα χάνουν τα θρεπτικά συστατικά τους, τα "απορροφά" το skimmer.

Ορισμένες εταιρίες μάλιστα το αναγράφουν πάνω στα προϊόντα τους, ότι το skimmer να κλείνει για καμιά ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο γινετε οταν το σκιμερ ειναι στο ενυδρειο και οχει στο σαμπ σωστα ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά κατέληξα σ αυτό....

post-13206-1295038404_thumb.jpg

Διακόπτης χρονικής καθυστέρησης, που από τα πολλά που μπορεί να κάνει, κάνει και αυτό που θέλω !!!

Το δοκίμασα και λειτουργεί άψογα.

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναερωτώ και εγω...

Γιατί θα πρέπει να κλείσει το skimmer στο τάισμα.

Μήπως μιλάμε γιά ρευστή τροφή κοραλιών, γιατί πράγματι εκεί υπάρχει λόγος και το κλείνω και εγω.

Γιά τάισμα ψαριών δεν βρίσκω κάποιο λόγο.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. για ρευστή τροφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από μία συζήτηση που έγινε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=513334 , μπορείτε να κατεβάσετε τις οδηγίες χρήσης του "διακόπτη καθυστέρησης". Μπορεί να σας φανεί χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις βρει λυση... μπορω να σου το φτιαξο με κυκλομα και μπουτονακι επαφης οποτε, οταν θελεις να ταισεις.. πατας το μπουτονακι κ σταματας οτι θελεις για οσο χρονο το προγραματισω. και πολυ εικονομικα :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις βρει λυση... μπορω να σου το φτιαξο με κυκλομα και μπουτονακι επαφης οποτε, οταν θελεις να ταισεις.. πατας το μπουτονακι κ σταματας οτι θελεις για οσο χρονο το προγραματισω. και πολυ εικονομικα :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Σαν λύση χρησιμοποίησα ένα διακόπτη καθυστέρησης (το αναφέρω λίγο πιο πάνω), αλλά η μια λύση δεν αναιρεί την άλλη.

Θα υπάρχουν και άλλα μέλη που θα βρουν την πρότασή σου πολύ χρήσιμη.

Αν σου είναι εύκολο κάνε μια παρουσίαση μ ένα θεωρητικό σχέδιο το πως την σκέφτεσαι.

Χρειαζόμαστε άτομα με τέτοιες γνώσεις ώστε να γίνει το χόμπι μας πιο... πρακτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Σαν λύση χρησιμοποίησα ένα διακόπτη καθυστέρησης (το αναφέρω λίγο πιο πάνω), αλλά η μια λύση δεν αναιρεί την άλλη.

Θα υπάρχουν και άλλα μέλη που θα βρουν την πρότασή σου πολύ χρήσιμη.

Αν σου είναι εύκολο κάνε μια παρουσίαση μ ένα θεωρητικό σχέδιο το πως την σκέφτεσαι.

Χρειαζόμαστε άτομα με τέτοιες γνώσεις ώστε να γίνει το χόμπι μας πιο... πρακτικό!!!

Υπενθύμιση για τον ηλεκτρονικό μας

(πάει καιρός και μάλλον το ξέχασε)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα θα ηταν πρακτικος ενας οδηγος που να εξηγει με σχεδιο και φωρογραφιες την συναρμολογησει ενος πινακα για τοποθετησει στο ντουλαπι μας, πολυ απο εσας εχετε τετοια πραγματα και πολυ απο εμας(εγω συγουρα!) εχω ενα πολυμπριζω που μου πιανει χωρο και δεν ειναι καθολου εργονομικο....

Κερναω καφε και βαζω εγω τον πρωτο σαν υλικα μιας και δεν ξερω καλα τι χρειαζωμαι και δεν ειμαι συγουρος για την συναρμολογισει και δεν ειμαστε να παιζουμε και να ψαχνουμε....

Με απλα βηματα πχ αυτο λεγεται γειωση και παει εδω....μιας και θελω εναν τετοιον πινακα...και εκει πανω να βαλουμε χρονοκαθυστερισης ή χρονοδιακοπτες και κοκοκοψανα :-)

Απλα μια προτασει :-) ισως και κραυγη βοηθειας!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να δώσει τέτοιες οδηγίες αν πρώτα εσύ ο ίδιος δεν κατέχεις ηλεκτρολογικά θέματα..... και αν κάτι δεν κάνεις σωστά, αν κάτι πάει στραβά? ... δεν παίζουμε με το ρεύμα γιατί δεν υπάρχει δεύτερη ευκαιρία μετά !!!!

Αυτά τα αναλαμβάνουν οι ιδικοί..... εσύ απλά είσαι θεατής και κάνεις καφέδες αβέρτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα σωστο αυτο που λες, γιατι αντε εσυ να ξερεις πεντε πραγματα και να μπορεις να το κανεις εαν καποιος σου πει το σχεδιο, καποιος που δεν ξερει που του πανε τα 4 ειναι πανευκολο να κανει λαθος....

Αρα σωστα, κερναω καφε και μαμ(απ εξω) σε οποιον εχεις ορεξει να ερθει μεχρι την εξωτικη λουτσα :-)

Link to comment
Share on other sites

Α μη νομίζεις και εγώ τον πίνακα σε ηλεκτρολόγο τον έδωσα... μπορεί να ξέρω 2-3 πράγματα, αλλά είναι στο να αλλάξω μια πρίζα ή φις και τέτοια απλά.

Το ηλεκτρολογικό σχέδιο μπορεί να το καταλαβαίνω εμπειρικά, αλλά δεν θα κάτσω να κάνω τη συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...