Jump to content

εξωτερικο φιλτρο


θανασης

Recommended Posts

Εχω ενυδρειο 120 λιτρα με σωτερικο φιλτρο eheim pick up 2010. Θελω να το αλλαξω με ενα εξωτερικο το tetra EX 600. To γνωριζει καποιος φιλος? Θα κανει για το ενυδρειο?Ειναι εξοπλισμενο η πρεπει να αγορασω τα διαφορα που περιεχει για την φυλτρανση και την εξαγωγη του νερου?Ειμαι απο νησι και δεν μπορω να το δω ο ειδιος σε καποιο μαγαζι και πρεπει να το παραγγειλω κομπλε. Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν περνεις eheim? που ειναι κομπλε και ειναι κορυφη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και το φίλτρο που λές. Εχει σωλήνες και βανάκια και νομίζω πως έχει σφουγγάρια. 95% δεν έχει βιολογικό υλικό οπότε καλό θα ήταν να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρειο 120 λιτρα με σωτερικο φιλτρο eheim pick up 2010. Θελω να το αλλαξω με ενα εξωτερικο το tetra EX 600. To γνωριζει καποιος φιλος? Θα κανει για το ενυδρειο?Ειναι εξοπλισμενο η πρεπει να αγορασω τα διαφορα που περιεχει για την φυλτρανση και την εξαγωγη του νερου?Ειμαι απο νησι και δεν μπορω να το δω ο ειδιος σε καποιο μαγαζι και πρεπει να το παραγγειλω κομπλε. Ευχαριστω. :)

να υπολογίζεις ότι το εξωτερικό φίλτρο πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ανακυκλωνει το νερό του ενυδρείου σου τουλάχιστον τρεις φορές την ώρα. Χρειάζεσαι δηλαδή ένα εξωτερικό φίλτρο που κάθε ώρα θα ανακυκλωνει 500 λίτρα. Το συγκεκριμένο από ότι είδα έχει 600 λίτρα ανα ώρα οπότε θα σε καλύψει... το εσωτερικό μην το βγάλεις αστο να δουλευει σαν μηχανικό και χημικό... Ριξε μια ματιά στα χετικά με την φίλτρανση άρθρα στο φόρουμ και αν θες ρίξε και μια ματια στο μπλογκ μου στα χετικά άρθρα για να μην γραφω κατεβατα. Η Ιστοσελίδα μου

ΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΙΛΤΡΑ: ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

μακριά από το tetra EX 600!

είχε ανεπαρκή ροή σε 80 λίτρα. Για μέχρι 50 λίτρα καλό είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι αγοραζουμε ενα εξωτερικο φιλτρο. Το βαζουμε κατ ευθειαν ετσι απλα σε λειτουργεια παραλληλα με το εσωτερικο? Η πρεπει να ακολουθησουμε καποια αλλη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εστω οτι αγοραζουμε ενα εξωτερικο φιλτρο. Το βαζουμε κατ ευθειαν ετσι απλα σε λειτουργεια παραλληλα με το εσωτερικο? Η πρεπει να ακολουθησουμε καποια αλλη διαδικασια?

αφού τα εφοδιάσουμε με τα κατάλληλα βιολογικά υλικά και εφόσον το ενυδρείο μας είναι θεωρητικά στρωμενο ήδη με το εσωτερικό φίλτρο το βάζουμε να δουλέψει έτσι απλά... καλό θα ήταν να προσθέτουμε και βακτήρια τα οποία κυκλοφορούν στο εμπόριο σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεις για να το βοηθήσουμε να δημιουργήσει αποικίες βακηρίων στα βιολογικά υλικά... αν είναι δυνατό πρμηθευόμαστε βιολογικά υλικά που έχουν ήδη αποικίες με βακτήρια από κάποιον άλλον. Σε αυτή την περίπτωση το νέο φίλτρο δεν χρειάζεται στρώσιμο και θα αποδώσει αμέσως όσον αφορά στην βιολογική του λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...