Jump to content

Φωτισμός Led


tsoum

Recommended Posts

Στο μικρό ενυδρείο που παρουσίασα εδώ θέλω να βάλω φωτισμό LED. Εχω παραγγείλει τα λαμπάκια μου, έχω ετοιμάσει τα καλώδια αλλα έχω ενα μικρό πρόβλημα. Θα έχω μια σειρά για κανονικό φωτισμό (την μέρα) και μια ακόμα (δεν είναι σειρά ακριβώς, ένα μονο λεντακι ειναι) για νυχτερινό φωτισμό. Αυτό που θέλω είναι να τροφοδοτώ και τις δύο σειρες με ένα μετασχηματιστίστη χωρίς να πρέπει καθε φορά να αλλαζω τα καλώδια στις κλέμες.

Ορίστε και ένα σχήμα. ledsmall.bmp

Τα λεντάκια ειναι εδώ. Της μερας είναι τα 10mm και της νυχτας 5mm.

Αλήθεια τι τροφοδοτικό θέλει; Το κλασσικό 12 volt κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό led θα μένει μόνιμα ανοιχτό;

Η σύνδεση απ'ότι βλέπω είναι εν σειρά με 7 Led.Δε θα σε βολέψει.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις σταθεροποιημένο 12V τροφοδοτικό πρέπει να κάνεις 2 σειρές των 4 Led εν σειρά, τι οποίες μετά θα συνδέσεις παράλληλα με το μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό led όχι, δεν θα το αφήνω όλο το βραδυ. Επειδή ειναι στο σαλόνι θα το αφήνω απο την ώρα που κλείνει το φως (κατα τις 8-9) για 1-2 ώρες, όχι παραπάνω.

Για την άλλη σειρά εννοείς κάπως έτσι:

ledsmall2.bmp

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι έτσι:

___________bitmap.bmp

Αν βάλεις 3 σε μία σειρά θα στα κάψει (εκτός αν θέλεις να παίξεις με αντιστάσεις....)

Λειτουργούν στα 3.2V το καθένα,οπότε με 4 Led είσαι 3.2 Χ 4 = 12.8

Έχεις και το περιθώριο ασφαλείας καθώς τα "φθηνά" τροφοδοτικά δεν είναι πάντα σταθεροποιημένα και τα περισσότερα που έχω μετρήσει βγάζουν παραπάνω από 12V.

Αν έχεις πολύμετρο καλό θα ήταν να το μετρήσεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να βάλω 8 λεντάκια; Α επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι το πράσινο είναι 8mm γιατί δεν είχαν 10αρι. Το πορτοκαλί ειναι 5 γιατί προοριζόταν για αλλη χρήση, αλλα μπορω να μην το βάλω για να είναι 3 και 3.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 3 και 3 θέλεις 9V μετασχηματιστή ή αντίσταση στον 12V.Σε ενδιαφέρει να λειτουργούν όλα με την ίδια τάση.Βλέπω οτι κάποια δουλεύουν στα 2.2 - 2.6V. Πρόσεξε το αυτό.Αποφάσισε ποια θα βάλεις και πόσα.Καλύτερα πάντως να έβαζες 8. Για το θέμα του νυχτερινού φωτισμού θα πρότεινα ξεχωριστό χρονοδιακόπτη με ξεχωριστό τροφοδοτικό αφού θα κλείνει κι αυτό μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

4x Υπερφωτεινό Led 10mm λευκό, 3,2-3,4V/20mA

1x Υπερφωτεινό Led 10mm μπλέ, 3,2-3,4V/20mA

1x Υπερφωτεινό Led 8mm πράσινο, 3,0-3,6V/20mA

προεραιτικά

1x Υπερφωτεινό Led 5mm πορτοκαλί, 2,28-2,6V/20mA

2X Υπερφωτεινό Led 5mm λευκο, , 2,2-2,6V/20mA

Το πρόβλημα είναι οτι έχω ήδη κάνει την παραγγελία, και εχουν σταλει απο Παρασκευή. Δεν γίνεται να αλλαξει κατι. Με αυτά τι κύκλωμα μπορεί να γίνει;

Μετασχηματιστή εχω εναν με επιλεγόμενη τάση.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εχουν έρθει τα λεντάκια και θα πάω να τα παραλάβω σήμερα το απόγευμα. Τί γινεται τελικά;

Επίσης, μια σύντομη απορία: το 3,2-3,4V είναι η αντίσταση του καθε λαμπτήρα; Αυτό αμα ξέρω νομίζω θα το βρώ. Τι σκ@7@ Φυσικό είμαι; :):D

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τάση λειτουργίας τους.Αν θέλεις να βάλεις 3 σε κάθε σειρά έχεις: 3 (Led) X 3,2 (V)= 9,6 (V)

Oπότε πρέπει να ρυθμίσεις το τροφοδοτικό σου στα 9V.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερη ταση στα LED. Μπορεί να τα χαλάσει κατα κάποιο τρόπο; Τελικά έκανα ένα moonlight για το μεγάλο μου. Δουλευουν στα 6V. Για να τα κλείνω μπορώ να χαμηλώνω τον φορτηστή στα 3 όπου δεν ανάβουν καθόλου; Μπορεί να παθουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

H χαμηλότερη τάση δεν τα επηρεάζει.Η υψηλότερη πέραν του ορίου τους μπορεί να τα κάψει και αν δε συμβεί αυτό σίγουρα θα μειωθεί ο χρόνος ζωής τους.Θα πρότεινα να κλείνεις τελείως την παροχή τοποθετώντας έναν απλό διακόπτη On-Off ώστε να μην καις τσάμπα ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα και εγω να χρησιμοποιησεις διακοπτη και οχι απλα να χαμηλωσεις την ταση τροφοδοσιας! :buttrock:

Κατι τετοιο μπορει να μην εχει αμεσες συνεπειες στα led σου , μπορει ομως μακροπροθεσμα να μειωθει ο χρονος ζωης τους (εστω και ελαχιστα πχ απο τις 50 χιλ. ωρες ζωης να κρατησουν 48 χιλ.)! Υποθετικα μιλαω! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω εδώ. Θα δω. Αν μπορώ να βρώ θα βάλω σίγουρα.

Μια ακόμα απορία: Τα ποδαράκια μπορώ να τα κόψω;

Ο Αλιφράγκης αποδείχτηκε [α[αρας διότι τα δύο απο τα τρία λευκα μικρά λεντάκια ήρθαν χαλασμένα και κάποιο ακόμα ήταν χαλασμένο.

Link to comment
Share on other sites

H χαμηλότερη τάση δεν τα επηρεάζει.Η υψηλότερη πέραν του ορίου τους μπορεί να τα κάψει και αν δε συμβεί αυτό σίγουρα θα μειωθεί ο χρόνος ζωής τους.Θα πρότεινα να κλείνεις τελείως την παροχή τοποθετώντας έναν απλό διακόπτη On-Off ώστε να μην καις τσάμπα ρεύμα.

Το ρεύμα πυ καίνε τα led ειναι πραγματικά αμελητέο, ειδικά όταν τα έχεις χαμηλώση. Ένα led υψηλής φωτεινότητας καταναλώνει 0.08Watt/Hour, το τροφοδοτικό ακόμα και με σβηστά led καταναλώνει ~20Watt/Hour.

Μια ακόμα απορία: Τα ποδαράκια μπορώ να τα κόψω;

Φυσικά και μπορείς, πριν τα κόψεις όμως βάλε ένα σημάδι για το θετικό και το αρνητικό για να μην τα μπερδέψεις. Σε περίπτωση που δεν ξέρεις ποιο είναι το θετικό χρησιμοποίησε μια μπαταρία 1.5V τοποθέτησε το ένα ποδαράκι στο θετικό της μπαταρίας και το άλλο στο αρνητικό, αν δεν ανάψει βάλε τα ποδαράκια ανάποδα και θα πρέπει να ανάψει. Αν και πάλι δεν ανάψει τότε ή η μπαταρία δεν έχει αρκετό ρεύμα η το led είναι καμμένο.

Δεν συνίσταται να συνδέετε τα led απευθείας στην τροφοδοσία χωρίς αντίσταση ακόμα και αν η τάση είναι ίση ή ελαφρώς μικρότερη από την μέγιστη επιτρεπτή τάση του led, έχουν την συνήθεια να καίγονται γρήγορα. Μπορείς να υπολογίσεις την αντίσταση από τον τύπο:

R = (Vt-Vled)/I

R Η αντίσταση

Vt η τάση του τροφοδοτικού πχ 12V

Vled η τάση λειτουργίας του led πχ 3.6V

I το ρεύμα που θέλεις να περνάει από το led πχ 0.020A (20mA)

Παράδειγμα:

Θέλεις να συνδέσεις 4 Led 3,4V/20mA σε τροφοδοτικό 15V.

Aν τα βάλεις σε σειρά όπως στο διάγραμμα σου, τότε 3.4V * 4 = 13.6V η τάση λειτουργίας των Led.

R = (Vt-Vled)/I = (15V - 13.6V)/0.02 = 70Ω αντίσταση.

Οι τιμές των αντιστάσεων στο εμπόριο είναι τυποποιημένες, πάρε τη κοντινότερη τιμή στο αποτέλεσμα του υπολογισμού σου. Στο παράδειγμα μας η κοντινότερη τιμή είναι 68Ω, θα περνάει λίγο μεγαλύτερο ρεύμα αλλά δεν πειράζει. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις την αμέσως μεγαλύτερη που είναι 75Ω, θα έχεις λίγο μικρότερο φωτισμό αλλά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής των led.

Μπορείς να βρεις ένα πίνακα με τις τυποποιημένες τιμές των αντιστάσεων εδώ.

Στο παραπάνω παράδειγμα υποθέτω ότι τοποθετείς τα led σε σειρά, ο θετικός ακροδέκτης του ενός στον αρνητικό του άλλου, αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις όταν χρησιμοποιείς led με διαφορετικά χαρακτηριστικά όπως στην περίπτωσή σου. Σου προτείνω την παράλληλη σύνδεση που θα δεις στη εικόνα που παραθέτω. Σε αυτή την περίπτωση στον υπολογισμό των αντιστάσεων δεν θα προσθέσεις τις τάσεις των led, αλλά θα κάνεις ξεχωριστό υπολογισμό αντίστασης για κάθε led.

post-26702-1289049825_thumb.jpg

Παραδειγμα : Από την δημοσίευση σου βλέπω ότι σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις:

4x Υπερφωτεινό Led 10mm λευκό, 3,2-3,4V/20mA

και 12V τροφοδοτικό

(12v - 3.3V)/.02mA = 435Ω

Από τον πίνακα βρίσκω ότι η πλησιέστερη αντίσταση του εμπορίου είναι 430Ω. Πρέπει λοιπόν να βάλεις μία αντίστασή 430Ω σε κάθε led. Στο σχέδιο που σου προτείνω έχω τοποθετήσει δύο διακόπτες ώστε να μπορείς να ανάβεις και να σβύνεις ξεχωριστά τον νυχτερινό φωτισμό από τον ημερήσιο. Επίσης έχω βάλει προαιρετικά ένα ποτενσιόμετρο σε κάθε ομάδα ώστε να ρυθμίζεις την φωτεινότητα των led.

Καταλαβαίνω ότι είναι πιο πολύπλοκο από αυτό που φανταζόσουν, αλλά αξίζει τον κόπο, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα αποφύγεις το κάψιμο των led.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...