Jump to content

Επιτέλους άρχισα να το στήνω....


kaeir

Recommended Posts

Αυτό είναι το 81λιτρο ( καθαρό) ενυδρείο που στρώνω. Σήμερα πρόσθεσα αρκετά φυτά και πιθανά θα βάλω λίγα ακόμη.

Έχω 2 ρίζες από το Πήλιο και εξωτερικό φίλτρο Eheim ecco pro ( που οι σωληνώσεις του που φτάνουν στο ενυδρείο, έχουν πιάσει μύκητες!)

Το νερό δεν το έχω έως επάνω γιατί ακόμη χώνω χέρια βάζοντας φυτά. Όταν τα ολοκληρώσω, θα γεμίσει ως επάνω.

Επειδή έχω ακάνει ύψωμα στο πίσω μέρος, πρόσθεσα ακόμη λίγο αμμοχάλικο σήμερα, γι' αυτό και είναι λίγο θολό. Πιστεύω έως αύριο να καθαρίσει.

Μετρήσεις δεν πήρα ακόμη και η αμμωνία (Alert) που έχω δίχνει κανονική-σέιφ.

Θα κάνω εντός της εβδομάδας όμως γιατί ήδη τρέχει 1 1/2 μήνα...

Θέλω τις παρατηρήσεις σας και τα σχόλια σας για τυχόν αλλαγές ή λάθη. *( εκτός των μετρήσεων). Το νερό στο άλλο ενυδρείο έχει ph= 7,3 περίπου και πολύ σκληρότητα.

post-14631-1287952592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα λοιπόν με το καινούργιο σου ενυδρείο...πολύ dark κατάσταση μου αρέσουν πολύ τα ''σκούρα'' ενυδρεία,τί λές να φιλοξενήσεις;

(μήν βασίζεσαι στο alert για την αμμωνία,να αγοράσεις κανονικό τέστ)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το 81λιτρο ( καθαρό) ενυδρείο που στρώνω. Σήμερα πρόσθεσα αρκετά φυτά και πιθανά θα βάλω λίγα ακόμη.

Έχω 2 ρίζες από το Πήλιο και εξωτερικό φίλτρο Eheim ecco pro ( που οι σωληνώσεις του που φτάνουν στο ενυδρείο, έχουν πιάσει μύκητες!)

Το νερό δεν το έχω έως επάνω γιατί ακόμη χώνω χέρια βάζοντας φυτά. Όταν τα ολοκληρώσω, θα γεμίσει ως επάνω.

Επειδή έχω ακάνει ύψωμα στο πίσω μέρος, πρόσθεσα ακόμη λίγο αμμοχάλικο σήμερα, γι' αυτό και είναι λίγο θολό. Πιστεύω έως αύριο να καθαρίσει.

Μετρήσεις δεν πήρα ακόμη και η αμμωνία (Alert) που έχω δίχνει κανονική-σέιφ.

Θα κάνω εντός της εβδομάδας όμως γιατί ήδη τρέχει 1 1/2 μήνα...

Θέλω τις παρατηρήσεις σας και τα σχόλια σας για τυχόν αλλαγές ή λάθη. *( εκτός των μετρήσεων). Το νερό στο άλλο ενυδρείο έχει ph= 7,3 περίπου και πολύ σκληρότητα.

post-14631-1287952592_thumb.jpg

ωραιο παει να γινει,αλλα μου φαινεται οτι εχεις φυτεψει τα φυτα πολυ κοντα η μια ριζα στην αλλη.ετσι θα εμποδισεις την αναπτυξη τους.Το φως επισης μου φαινετραι λιγο.

εχεις σκεφτει κατι για Co2?κατα την γνωμη μου θα το χρειαστεις.

τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Έχω τεστ για όλα. Το χρόνο δεν βρήκα για να τα κάνω... :) Γιατί, δεν είναι αξιόπιστα τα ammonia Alert?

Λόγω των λίγων λίτρων και του Ph και της σκληρότητας δεν νομίζω να έχω πολλές επιλογές. Ίσως να έβαζα CPD. Μαζί με τι άλλο, δεν έχω αποφασίσει.

Περιμένω έναν συνχομπίστα να μου δείξει πως θα πιάσω επάνω στη ήδη υπάρχουσα λάμπα, μία ακόμη.

Για CO2 έχω πάρει ήδη σκάλα μαϊμού Hagen και θα βάλω τις προσεχείς ημέρες DIY.

Εννοείς τα ίδια φυτά που έχω βάλει τα κλώνάρια τους όλα μαζί ή το ένα είδος από το άλλο να είναι πιο μακριά;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προχωράει.Δώσε βάση στο μοίρασμα των φυτών.Αυτά που ψηλώνουν πολύ να τα βάλεις πίσω.

Οι ανούμπιες ίσως ζητήσουν πιο σκιερό μέρος. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Έχω τεστ για όλα. Το χρόνο δεν βρήκα για να τα κάνω... :) Γιατί, δεν είναι αξιόπιστα τα ammonia Alert?

Λόγω των λίγων λίτρων και του Ph και της σκληρότητας δεν νομίζω να έχω πολλές επιλογές. Ίσως να έβαζα CPD. Μαζί με τι άλλο, δεν έχω αποφασίσει.

Περιμένω έναν συνχομπίστα να μου δείξει πως θα πιάσω επάνω στη ήδη υπάρχουσα λάμπα, μία ακόμη.

Για CO2 έχω πάρει ήδη σκάλα μαϊμού Hagen και θα βάλω τις προσεχείς ημέρες DIY.

Εννοείς τα ίδια φυτά που έχω βάλει τα κλώνάρια τους όλα μαζί ή το ένα είδος από το άλλο να είναι πιο μακρά;

Γιατί άν δέν κάνω λάθος μετράει μόνο ΝΗ3 και όχι ΝΗ3ΝΗ4 όπως κάνουν τα τέστ και έχω ακούσει κιόλας ότι επηρεάζεται απο το ph (κάτω απο 7 δέν λειτουργεί)

Link to comment
Share on other sites

To ammonia alert δίνει σωστές μετρήσεις μόνο σε νερό με αλκαλικό pH ( >7.0 ) , οπότε σαφώς μετράει ΝΗ3.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν...Αναφέρεις οτι δεν είναι αξιόπιστο.

Σίγουρα τα υγρά τεστ είναι καλύτερα αλλά θεωρώ οτι η τοποθέτηση του σ' ένα ενυδρείο (σύμφωνα με τις οδηγίες πάντα) , είναι καλός καθημερινός σύμβουλος,χωρίς να ξεχνάμε και τη ρουτίνα των μετρήσεών μας... :)

Φίλη "kaeir" μας συγχωρείς αν χαλάμε το θέμα σου,αλλά πιστεύω οτι σε ενδιαφέρει η συζήτηση,καθώς πρόκειται για εξοπλισμό του ενυδρείου σου.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν...Αναφέρεις οτι δεν είναι αξιόπιστο.

Σίγουρα τα υγρά τεστ είναι καλύτερα αλλά θεωρώ οτι η τοποθέτηση του σ' ένα ενυδρείο (σύμφωνα με τις οδηγίες πάντα) , είναι καλός καθημερινός σύμβουλος,χωρίς να ξεχνάμε και τη ρουτίνα των μετρήσεών μας... :D

Φίλη "kaeir" μας συγχωρείς αν χαλάμε το θέμα σου,αλλά πιστεύω οτι σε ενδιαφέρει η συζήτηση,καθώς πρόκειται για εξοπλισμό του ενυδρείου σου.

Δεν χαλάτε τίποτα. Δεκτή κάθε συζήτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...