Jump to content

καλησπεριζω....


kosder1908

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τα χρησιμα αρθρα και τις συμβουλες σας.

Θα κανω μια εισαγωγη για την προιστορια αλλα και την εμπειρια μου στο υπεροχο hobby.

Τοξεκινησα πριν αρκετα χρονια με ενα ενυδρειο 54lt.Χωρις να ψαχτω καθολου απο το διαδικτυο ακουγα οτι μου ελεγε ο Υπαλληλος του pet shop ο οποιος καθαρα ηθελε να πουλησει.Το ενυδρειο μου σε πρωτη φαση ειχε ολων των ειδων τα ψαρια (σκαλαρια,νεον,ροδοστομους,γατοψαρα,guppy ολα αυτα μαζι) και τα οποια σε 3 μερες ειχαν αποχαιρετησει τον κοσμο με ick.τε πηγα να το κραξω και μου ειπε οτι καποιο ψαρι κολλησε τα υπολοιπα με αυτη την ασθενεια.το ξεστησα το ξαναστησα και αυτη το φορα αγορασα οσκαρ,πλακοστομους και ενα πακου νομιζω λεγοταν που ειναι σαν Piranghas παλι απο οδηγια του υπαλληλου.Εκεινα εζησαν 2 χρονια αλλα ειχαν μεγαλωσει τοσο που καποια στιγμη το ενα εφαγε το αλλο..

Οπως καταλαβαινετε η απογοητευση ηταν τεραστια και τελικα τα παρατησα γιατι και την ομορφια που ειχε το ενυδρειο δεν ηθελα αλλα και τα ψαρια τα εβρισκα μεγαλα για αυτο το ενυδρειο.

Απο το 2006 και μετα οπου εκανα και την εγγραφη μου εδω αρχιζα να διαβαζω αρθα για τη διαδικασια στρωσιματος,τον κυκλο του αζωτου,τα ψαρια που πρεπει να μπουν αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου,το ποσο σημαντικες ειναι οι μετρησεις του PH,KH,GH κλπ.Κολλησα και ηθελα να ξεκινησω απο την αρχη.Δυστυχως δεν υπηρχε χωρος και φραγκα.

Τωρα που σας γραφω μπορω να πω οτι με καποιες αλλαγες στο δωματιο μου εχω ενα μικρο χωρο για καποιο ενυδρειο..Τις τελευταιες τρεις εβδομαδες περναω αρκετο χρονο στο διαδικτυο διαβαζοντας το προφιλ των ψαριων,τις συνθηκες κλπ.

Επειδη αυτες τις μερες και συγκεκριμενα αυριο παω να δω τιμες για ενυδρεια το μεγεθος του θελω να ειναι απο 60-80cm μηκος δηλαδη παιζω στα λιτρα 80-120 περιπου.Ξερω οτι οσο μεγαλυτερο τοσο πιο σταθερο και με περισσοτερες επιλογες.θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

1)ειδα οτι υπαρχουν ενυδρεια με ιδια λιτρα Π.χ 120 λιτρα βρηκα με 60cm Μηκος αλλα με μεγαλο υψος και ενυδρεια παλι 120λιτρα αλλα 80cm μηκος και πιο μικρο υψος.Αυτο εχει σημασια στις επιλογες των ψαριων?

Αισθητικα παντως για μενα ειναι πιο ωραιο ενα ενυδρεια με μεγαλο μηκος παρα μεγαλο υψος

2)στα λιτρα που συζηταμε να πουμε 100lt τι επιλογες ψαριων εχω?(μονο guppy και κανα δυο ακομα?)

Φυσικα ξεχασα να αναφερω οτι θελω το ενυδρειο φουλ φυτεμενο

Παντως το ενυδρειο που θα ηθελα θα ηταν κυριως με αρλεκινους και γατοψαρα που θελουν και το ιδιο Ph.Βεβαια βλεπω καποιους που λενε οτι χρειαζεται ενυδρειο μεγαλυτερο απο 1μετρο...

Ευχαριστω εκ των προτερων.σορυ αν κουρασα και περιμενω με ανυπομονησια να ξεκινησω...

Έγινε επεξεργασία - kosder1908
Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες..Σιγουρα δεν εχεις μονο αυτες τις επιλογες..θα σου πουν οι πιο εμπειροι..!!

Link to comment
Share on other sites

kαλως ορισες!

1)ναι

2)εχεις μπολικες επιλογες! γραψε ακριβος τις διαστασεις του ενυδρειου σου και τι νερο χρησιμοποιεις

:)

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και παραπανω δεν εχω κανει ακομα την αγορα του ενυδρειου.

Σημερα που πηγα και ρωτησα βρηκα της juwel με διαστασεις 81*36*50(125λτ) και ενα της resun 80*35*63

οποτε ειμαι μεταξυ αυτων των δυο.Ο υπαλληλος εκει βεβαια μου ειπε οτι ο φωτισμος του juwel ειναι καλυτερος(Τ5) σε σχεση με της resun που ειναι Τ8.

η διαφορα των δυο ειναι 80 ευρω.Ακομα δεν εχω αποφασισεις τι θα επιλεξω

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλεις να το κάνεις φυτεμένο πρέπει να παίξεις σωστά με το φωτισμό.

Το Juwel μου φαίνεται ως καλύτερη λύση και σίγουρα έχει καλύτερο φίλτρο αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...