Jump to content

Osram 24watt T5


magman

Recommended Posts

Πήρα την Osram 24Watt T5 LUMILUX Cool Daylight για το ενυδρείο μου. Είναι κατάλληλη για φυτεμένο;

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τι φυτα εχεις.....και ποσα λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγες και την πηρες γιατι δεν ρωτησες αν κανει θα σου τα εξιηγουσε καλυτερα......

Μod note...

Δεν νομιζω οτι ειναι και η πλεον καταλληλη απαντηση απο-προς συναδελφο συγχομπιστα.Σε αλλο θεμα σου εγινε καποια παρατηρηση.

Αν εχεις σκοπο με τετοιες δημοσιευσεις να συμπληρωσεις τα 15 ποστ για να βαλεις αγγελια,δηλωνεις ασεβεια προς αυτους που το τηρουν.

Θα σε παρακαλεσω λοιπον αν δεν γνωριζεις,να μην απαντας...........πολυ απλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι τα watts αλλά αν το φάσμα της είναι κατάλληλο. Θα βάλω άλλη μια 24watt αύριο. Επειδή ξέρω οτι οι sylvania είναι κατάλληλες έλεγα μήπως και τις osram τις έχει δοκιμάσει κάποιος. Θα βάλω άλλη μία πιο "ροζ" αύριο, αν είναι να πάρω sylvania.

Link to comment
Share on other sites

οι σιλβανια δεν ειναι ποιο ροζ....

ειναι πληρους φασματος αν αναφερεσαι στην grolux...

εγω στο δικο μου ενυδρειο δουλευω μονο τετοιες....

απο κει και περα οι λαμπες που πηρες ειναι μια χαρα αρκει να εχεις λαμπες και για τα υπολοιπα φασματα και ιδιως αν εχεις κοκκινα φυτα.....

σιγουρα κατι εξειδικευμενο ειναι καλυτερο αλλα αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να την αλλαξεις....

ειναι κατι αντιστοιχο με τις daylight των ενυδρειακων.....

Link to comment
Share on other sites

οι σιλβανια δεν ειναι ποιο ροζ....

ειναι πληρους φασματος αν αναφερεσαι στην grolux...

εγω στο δικο μου ενυδρειο δουλευω μονο τετοιες....

απο κει και περα οι λαμπες που πηρες ειναι μια χαρα αρκει να εχεις λαμπες και για τα υπολοιπα φασματα και ιδιως αν εχεις κοκκινα φυτα.....

σιγουρα κατι εξειδικευμενο ειναι καλυτερο αλλα αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να την αλλαξεις....

ειναι κατι αντιστοιχο με τις daylight των ενυδρειακων.....

Μπορώ να πάρω άλλη μια λάμπα. Τι να πάρω για να έχω πλήρες φάσμα; Να πάρω μια grolux;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια γύρω στα 4000 κ θα ήταν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια Philips 830 (κέλβιν; ) 1750 (lumen;). Δεν έχω καταλάβει καλά τι κάνει τι... :)

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λίγο κέφι για διάβασμα δες ΕΔΩ. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με το φωτισμό και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...